Çin Merkez Bankasından Bankalara Yeni Uyarı

22 Ocak 2016

Çin Merkez Bankası, uzun tatil öncesinde artmakta olan nakit talebinin rekor sermaye çıkışlarının gerçekleştiği bu dönemde likitide daralmasını önlemek amacıyla,

Çin Merkez Bankasından Bankalara Yeni Uyarı

Çin Merkez Bankası, uzun tatil öncesinde artmakta olan nakit talebinin rekor sermaye çıkışlarının gerçekleştiği bu dönemde likitide daralmasını önlemek amacıyla, bankaların kendi aralarında yaptıkları işlemlerde borç verme faizini kontrol altında tutmalarını istedi. 

Çin'de para otoritesi, bazı bankaların piyasaya göre aşırı yüksek faizlerden gerçekleştirdikleri repo işlemlerini iptal etmelerini istedi. PBOC ayrıca , bazı kurumlardan kısa vadeli kullanılan kredilerde normale oranla daha düşük bir faiz alınmasını talep etti.Fakat tüm bankalara aynı faiz oranı limitleri verildi.Yedi gün vadeli repolar Çarşamba günü %4,5 ile haziran ayından bu zamana kadar en yüksek seviyede gerçekleştirildi. Bu oranın dikkat çekmesindeki sebep PBOC'un açık piyasa işlemlerinde aynı vadeli fonlara uyguladığı faizin 2 katı düzeyinde olması.

Bu talimatlar, PBOC'un, ekonominin son 25 yılın en düşük büyümesinin gerçekleştiği bir ortamda, borçlanma maliyetlerinin yükselmesini önlemek için finans piyasalarına yüklü miktarda para verdiği bir dönemde geldi. PBOC'un, çeşitli borç verme araçlarını kullanarak, finans piyasalarına sadece bu ay 1,3 trilyon yuan (198M Dolar) verdi.