Çin Ekonomisi 3.Çeyrekte Beklentilerin Altında Büyüdü…

18 Ekim 2021

Bugün, yurt içinde sakin veri akışı takip edilecek. Global piyasalarda, ABD’de sanayi ve imalat üretimi ile kapasite kullanım oranı dataları açıklanacak.

Çin Ekonomisi 3.Çeyrekte Beklentilerin Altında Büyüdü…

18.10.2021

Çin Ekonomisi 3.Çeyrekte Beklentilerin Altında Büyüdü…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın son işlem gününü yüzde 0,15 değer kaybederek günü 1.409,56 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 18,1 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 2,31, holding endeksi yüzde 0,55 değer kaybettiği günde, sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 2,09 ile ulaştırma, en çok gerileyen ise yüzde 2,51 ile madencilik olduğu görüldü.

Avrupa borsaları haftanın son işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,63, İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi ise yüzde 0,81, Almanya'da DAX 30 endeksi günü yüzde 0,81 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,37 değer kazandı.

ABD borsaları, haftanın son işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi yüzde 1,09, S&P 500 endeksi yüzde 0,73 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,50 değer kazandı.

Bugün, yurt içinde sakin veri akışı takip edilecek. Global piyasalarda, ABD’de sanayi ve imalat üretimi ile kapasite kullanım oranı dataları açıklanacak. Ayrıca, FOMC üyesi Quarles ve Kanada Merkez Bankası (BOC) üyesi Lane’in açıklamaları yakından izlenecek.

Yeni işlem gününde, Çin’de açıklanan GSYH data kompozisyonuna göre, Çin ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre % 0,2 ve bir önceki yılın eş dönemine göre % 4,9 ile piyasa beklentilerin altında büyüdü. Çin’de açıklanan Sanayi Üretimi verisi Eylül ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre beklentilerin altında % 3,1 düzeyinde artış gösterdi. Çin’de açıklanan Perakende Satışlar verisi Eylül ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre % 4,4 ile beklentilerin üzerinde artış gösterdi. Sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak zayıf seyrin devam ettiği izleniyor.
Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın son işlem gününü yüzde 0,15 değer kaybederek günü 1.409,56 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 18,1 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne yatay bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu yaptığı açıklamada; "Merkez Bankasının bütün rakamları nettir, bunların üzerine spekülasyon yapmak bu ülkeye zarar verir. Merkez Bankasını yanlış bir şekilde eleştirmek doğru değil. Bu anlamda herkesi daha sağduyulu olmaya çağırıyorum" dedi. “21 Ekim'e kadar teknik ekiple çalışıp kararımızı vereceğiz” dedi. Başkan, "doların diğer paraların üzerindeki güçlü gelişimi etkili oluyor. TCMB fiyat istikrarında gereken adımları atmaktadır" dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Kısa Vadeli Dış Borç İstatistikleri Gelişmeleri - Ağustos 2021 verilerine göre; Ağustos sonu itibarıyla, kısa vadeli dış borç stoku, 2020 yıl sonuna göre %11,1 oranında artışla 126,9 milyar ABD doları olarak gerçekleşti. Bu dönemde, bankalar kaynaklı kısa vadeli dış borç stoku %3,5 oranında artarak 59,3 milyar ABD doları olurken, diğer sektörlerin kısa vadeli dış borç stoku %14,1 oranında artarak 40,5 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleşti. 2021 Ağustos sonu itibarıyla, kısa vadeli dış borç stokunun döviz kompozisyonu %41,2’si ABD doları, %25,3’ü Euro, %14,0’ı TL ve %19,5’i diğer döviz cinslerinden oluştu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Piyasa Katılımcıları Anketi Ekim 2021 verilerine göre; Cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 16,74 iken, bu anket döneminde yüzde 17,63 oldu. TCMB bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı cari ay sonu beklentisi ise bir önceki anket döneminde yüzde 19,00 iken, bu anket döneminde yüzde 17,63 olarak gerçekleşti. Cari yıl sonu döviz kuru (ABD Doları/TL) beklentisi bir önceki anket döneminde 8,92 TL iken, bu anket döneminde 9,22 TL oldu. GSYH 2021 yılı büyüme beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 8,2 iken bu anket döneminde yüzde 8,9 olarak gerçekleşti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan 2021 Eylül Merkezi Yönetim Bütçe Gerçekleşmeleri Raporu verilerine göre; 2021 yılı Eylül ayında merkezi yönetim bütçe giderleri 141,5 milyar TL, bütçe gelirleri 117,9 milyar TL ve bütçe açığı 23,6 milyar TL olarak gerçekleşmiştir. Ayrıca, faiz dışı bütçe giderleri 127,4 milyar TL ve faiz dışı açık ise 9,5 milyar TL olarak gerçekleşti. 2021 yılı Ocak-Eylül döneminde merkezi yönetim bütçe giderleri 1.051,7 milyar TL, bütçe gelirleri 990,6 milyar TL ve bütçe açığı 61,1 milyar TL olarak gerçekleşmiştir. Ayrıca, faiz dışı bütçe giderleri 909,4 milyar TL ve faiz dışı fazla ise 81,2 milyar TL olarak gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 2022 bütçesinde bütçe gelirlerinin 1 trilyon 472 milyar, giderlerin ise 1 trilyon 750 milyar TL olarak öngörüldüğünü, bütçe açığının gayri safi yurtiçi hasılaya oranının ise yüzde 3,5 olmasının beklendiğini ifade etti.

Çin Merkez Bankası Finansal Piyasalar Departmanı Başkanı Zou Lan bankaların gayrimenkul sektörüne istikrarlı ve düzenli bir şekilde kredi sağlamaya devam etmesi gerektiğini söyledi. Çin Merkez Bankası gayrimenkul devi Evergrande’nin finansal sisteme yönelik yarattığı risklerin kontrol edilebilir düzeyde olduğunu belirtti.

Avrupa’da binek araba satışları, çip krizinin otomotiv sektörünü etkilemesiyle Eylül’de yüzde 25’ten fazla azalarak 26 yılın en büyük Eylül ayı düşüşünü kaydetti. Ocak-Eylül döneminde ise araba satışları Avrupa’da yüzde 6,9 artış kaydederek 1 milyon 243 binden 1 milyon 316 bine yükseldi.

Resmi olmayan haber akışına göre; ABD aşılananlar için uluslararası seyahat kısıtlamasını 8 Kasım'dan itibaren kaldıracağı ifade edildi.

ABD’de perakende satışlar verisi Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 0,7 artış kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Türkiye ve Yunanistan arasındaki görüşmelere devam edilmesi dahil Doğu Akdeniz’de gerilimlerin azaltılması çabalarını desteklediklerini belirtti.

Gün içi veri takvimi:Şirket Notları:

GLOBAL YATIRIM HOLDİNG A.Ş. (GLYHO): Şirketin dolaylı bağlı ortaklığı Global Ports Holding Plc ("GPH"), Danimarka'daki Kalundborg Kruvaziyer Limanı'nın operasyonlarının 20 yıl süre ile işletilmesine yönelik bir anlaşma imzaladığını Şirkete bildirmiştir. Kalundborg Limanı GPH'in Kuzey Avrupa'da ilk limanı olması itibariyle Grubun büyüme stratejisinde önemli bir adımdır. Söz konusu liman Danimarka'nın kuzeybatı bölgesinde yer almakta olup, Kopenhag şehir merkezine sadece 1 saat uzaklıktadır. Liman coğrafi konumu itibariyle kruvaziyer şirketleri için, Kopenhag kruvaziyer limanına kıyasla zaman ve bütçe olarak daha elverişli bir alternatiftir. 2019'da yapımı tamamlanan 500m uzunluğundaki yeni rıhtımın; ayrıca GPH'in küresel uzmanlığının ve işletim modelinin gelecek yıllarda yolcu trafiğini güçlendirmesi beklenmektedir. Anlaşma hükümleri uyarınca GPH terminal binası yatırımı için 2025 sonuna kadar 6 milyon Euro'ya kadar yatırım yapmayı planlamaktadır. GPH mevcut durumda liman operasyonlarını bu takvim yılının sonuna kadar devralmayı öngörmektedir.

HUB GİRİŞİM SERMAYESİ YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (HUBVC): Şirket Yönetim Kurulu'nun 14.10.2021 tarihli kararı ve taraflar arasında imzalanan 14.10.2021 tarihli Borç Sermaye Karması Finansman Sözleşmesi kapsamında İştirak Enko Teknoloji Anonim Şirketi'ne ("KolayBi") 18 ay vade ile 228.540 TL tutarında, sermayeye dönüştürülebilir borç verilmesine karar verilmiş olup, söz konusu ödeme 15.10.2021 tarihinde bugün yapılacaktır. Verilen bu borca geri ödeme gününe kadar yıllık TL mevduat faiz oranı ("Faiz Oranı") üzerinden faiz işletilecek olup, vade tarihinden önce KolayBi tarafından yeni yatırım alınması halinde Şirketimiz belli bir iskonto üzerinden ve verilen borç tutarı ile tahakkuk edecek faiz tutarı toplamı karşılığı yeni pay edinme hakkına, KolayBi tarafından yeni yatırım alınmaması halinde ise verilen borç tutarı ile tahakkuk edecek faiz tutarı toplamı karşılığı yeni pay edinme hakkına sahip olacaktır. KolayBi işbu finansman sözleşmesi ile Şirketin de dahil olduğu yatırımcılardan toplam 685.620 TL finansman sağlamıştır.

ORÇAY ORTAKÖY ÇAY SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (ORCAY): Şirketin, halka arzı ile elde edilen fon'un izahnamede de belirtildiği şekilde %30 'luk kısmı kullanılarak çoğunluğu kısa vadeli krediler olmak üzere kapatılmış olup, finansman yükü önemli ölçüde azalmıştır.

BMS ÇELİK HASIR SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (BMSCH): Şirket Halka Arz İzahnamesinde yer alan İZMİR ili ,Aliağa ilçesi ,Çolaklar Köyü , Aliağa Organize Sanayi Bölgesi (ALOSBİ) 150 ada , 18 parselde , BMS ÇELİK HASIR SANAYİ VE TİCARET A.Ş. tarafından yapılması planlanan ‘' Çelik Hasır ve Nervürlü Çubuk (Soğuk Demir Çekme ) Üretim Tesisi yatırımını harcama kalemlerinde yer alan bina inşaat yatırım projesi için Aliağa Belediyesi'ne yapılan başvuru sonucu, 14.10.2021 tarih ve 134740125 ruhsat nolu yapı ruhsat belgesi onaylanmış olup, 9.968 m2 inşaat ruhsatı alınmıştır. Yapı ruhsatı şirket tarafına ulaşmış olup, inşaata ilişkin çalışmaları başlamıştır.

YEO TEKNOLOJİ ENERJİ VE ENDÜSTRİ A.Ş.(YEOTK): Şirket ile Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü Tesis Mühendislik Hizmetleri Dairesi Başkanlığı arasında (15.10.2021 tarihinde) Kırka BP4 Tesisi Elektrik Otomasyon Sistemlerinin Yenilenme işi için sözleşme imzalanmıştır. Toplam sözleşme bedeli 27.100.000 TL'dır.

KONTROLMATİK TEKNOLOJİ ENERJİ VE MÜHENDİSLİK A.Ş. (KONTR): Şirket Kontrolmatik Teknoloji Enerji ve Mühendislik A.Ş. ile Gentes Construction firması Ortak Girişimi'nin, Rusya Federasyonu Moskova oblastı 'Mini Termal Power Plant Zaraisk-1&2' projesine vermiş olduğu EPC (Mühendislik, Tedarik ve Kurulum) teklifinin, işveren tarafından kabul edildiği ve sözleşme aşamasına geçildiği şirkete 15.10.2021 bildirilmiştir. Proje tutarı 6.480.000.000 Rubledir (Yaklaşık 90M USD). Proje kapsamında atıktan ısı ve elektrik enerjisi üretimi yapılacak olup, 2 yıl içerisinde tamamlanması planlanmaktadır.

REYSAŞ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (RYGYO): Şirketin portföyünde yer alan Kocaeli İli Çayırova İlçesi Akse Mahallesi 2079 Ada 1 Parsel üzerindeki 15.170 m2 arsa üzerinde bulunan 18.200 m2'lik deponun 2.240 m2'lik depolama alanı "DSM Grup Danışmanlık İletişim ve Satış Ticaret A.Ş. (Trendyol)"a 4 Kasım 2021 tarihinden itibaren 1 seneliğine kiraya verilmiştir. Kiraya verilen depodan 1 senede 160.000 USD+KDV gelir elde edilecektir.

SERVE FİLM PRODÜKSİYON EĞLENCE A.Ş. (SERVE): Şirkete ait daha önce hazırlanan finansal raporlar, konsolide olarak ilan edilmekteydi. SPK'dan alınan görüş doğrultusunda, Şirket finansal raporları bu tarihten itibaren iştiraklerinin özkaynağına dayalı yöntem kullanılarak hazırlanacak olup, finansal raporlar konsolide olmayan şeklinde ilan edilecektir.

LOKMAN HEKİM ENGÜRÜSAĞ SAĞLIK TURİZM EĞİTİM HİZMETLERİ VE İNŞAAT TAAHHÜT A.Ş. (LKMNH): 22.09.2021 tarihinde şirketin yaptığı açıklamada Lokman Hekim Etlik Hastanesi'nin Yeni Etlik Hastanesinin faaliyete geçmesiyle birlikte mevcut hastanenin modernizasyon çalışmalarına başladığını kamuoyuna duyurmuştu. Lokman Hekim Etlik Hastanesinin modernizasyon çalışmalarının tamamlanmasına müteakip Sağlık Bakanlığı ruhsatlandırma süreci de tamamlanmış olup Lokman Hekim Etlik Hastanesi 100 yatağıyla tam kapasite hizmet sunumuna başlamıştır.

DERLÜKS YATIRIM HOLDİNG A.Ş. (DERHL): %45 iştirak konumunda bulunan Toprak Yenilenebilir Enerji A.Ş. aracılığıyla güneş enerjisi santralleri (GES) sektörüne şirketin yatırım yapmayı planladığı 30.12.2020 tarih ve 2020/28 numaralı yönetim kurulu kararında açıklamıştı. Yapılan çalışmalar neticesinde İzmir, Seferihisar, Tepecik Mahallesinde kurulacak olan toplam kapasitesi 2.381 MWp olan Durukan GES ve ZMM GES Güneş Enerjisi Santrallerinin 3.270.000 Amerikan Doları bedelle satın alınmasına karar verilmiştir. Satın alma ile ilgili sözleşme yapılmış olup, devir işlemlerinin 4 ay içerisinde tamamlanması beklenmektedir. Söz konusu satın alınan santraller, 2022 Mart ayında devreye girecek olup, 10 yıl bouyunca 13,3 USD cent/kWh birim fiyattan Amerikan Doları bazlı YEKDEM (Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması) kapsamında elektrik üretimi ve satışı yapmak üzere GDZ Elektrik Dağıtım A.Ş.ile sözleşme imzayalacaktır. Özellikle, 29.01.2021 tarihli ve 3453 sayılı Cumhurbaşkanı Kararından sonra 01.07.2021 tarihi öncesinde çağrı mektubu alınan bu tür santraller avantajlı konumunu sürdürmüştür. Bu alımlarla birlikte Toprak Enerji'nin üretim gücü 33,698 MWp'ye çıkacaktır. Bu durumda 2022 yılında 55.000.000 kWp'yi aşkın üretim yapması ve 7.300.000 Amerikan Doları gelir elde etmesi beklenmektedir.

ANADOLU HAYAT EMEKLİLİK A.Ş. (ANHYT): Şirket 01.01.2021-30.09.2021 dönemine ait brüt prim üretimi, hayat dalı 1.317.805.388,72.-TL, hayat dışı 1.561.253,81.-TL olmak üzere toplam 1.319.366.642,53.-TL olarak gerçekleşmiştir.

KORAY GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (KGYO): Ekol Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş.'nin 28.12.2020 tarih ve Oİ-707 sayılı değerleme raporuna göre ekspertiz değeri KDV hariç 2.140.000 TL olan şirketin portföyü İstanbul İli, Şişli İlçesi, Esentepe Mah. Oto Cad. Loft Residance 2 Apt. N4 43 no'lu bağımsız bölüm'ün KDV hariç 2.970.297,03 TL (KDV dahil 3.000.000) TL bedel karşılığında satış işlemi gerçekleşmiştir.

EMLAK KONUT GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (EKGYO): Şirket projelerinden İstanbul İli, Başakşehir İlçesi, Başakşehir 2. Kısım, "İstanbul Hoşdere Toplu Konut Alanı 2. Etap" kapsamında, 1963 Ada 1 Parselde 148 adet olan konut sayısı 387 adet ve 1 adet olan ticari ünite sayısı 3 olacak şekilde revizyona gidilmiş olup, 2.Tadilat Yapı Ruhsatları 13.10.2021 tarihinde alınmıştır. Proje kapsamında toplam bağımsız bölüm sayısı 390 adet olmuştur.

EMLAK KONUT GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (EKGYO): Şirket tarafından geliştirilen projelerde, 1 Ocak- 30 Eylül 2021 tarihleri itibariyle, toplam 9.355.009.462 TL (KDV Hariç) , satışa esas brüt 643.859 m2 büyüklüğe ulaşan, 3.829 adet bağımsız bölümün satışı gerçekleştirilmiştir. Bu satışların toplamda 1.591.225.150,67 TL (KDV hariç) değerindeki 513 adedi yabancı ülke vatandaşlarına gerçekleştirilmiştir. Açıklanmış olunan 2021 üçüncü çeyrek verilerine göre, çeyrek bazlı yıllık ,şirketin hedefi olan 8.14 milyar TL'yi %15 oranında aştığı görülmektedir.

Paylar Alım Satım Notları:

DOKTA: ÇELİK HOLDİNG ANONİM ŞİRKETİ 14/10/2021 - 14/10/2021 tarihinde DÖKTAŞ DÖKÜMCÜLÜK TİCARET VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 27,70 - 27,70 TL fiyat aralığından 21.629 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte DÖKTAŞ DÖKÜMCÜLÜK TİCARET VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 14/10/2021 tarihi itibariyle %95,7058 sınırına ulaşmıştır.

QUAGR: 15.10.2021 tarihinde 10,62 TL ortalama fiyattan 25.000 adet pay geri alınmış ve Şirketin sahip olduğu QUAGR payları 3.570.662 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %1,488)

OZGYO: 15.10.2021 tarihinde 1,49 TL fiyattan 706.429 adet pay geri alınmıştır.

LKMNH: 15.10.2021 tarihinde LOKMAN HEKİM ENGÜRÜSAĞ SAĞLIK, TURİZM, EĞİTİM HİZMETLERİ VE İNŞAAT TAAHHÜT A.Ş. payları ile ilgili olarak 10,32-10,42-TL fiyat aralığından 7.541 adet alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Geri Alım programı çerçevesinde gerçekleştirilen işlemle birlikte LOKMAN HEKİM ENGÜRÜSAĞ SAĞLIK, TURİZM, EĞİTİM HİZMETLERİ VE İNŞAAT TAAHHÜT A.Ş. sermayesindeki payları 15.10.2021 tarihi itibariyle %1,2545 sınırına ulaşmıştır.

HDFGS: 15 Ekim 2021 tarihinde, 1.487.297 adet hisse alımı ağırlıklı ortalama 2,673 TL fiyattan şirket tarafından gerçekleştirilmiştir.

ARCLK: 15.10.2021 tarihinde 32,30 TL - 32,52 TL fiyat aralığından (ortalama 32,4176 TL) 1.068.641 adet pay geri alınmış ve Şirketin sahip olduğu ARCLK payları 31.167.235 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %4,6124)

Sermaye Artırım-Azaltım Notları:

MATRİKS BİLGİ DAĞITIM HİZMETLERİ A.Ş. (MTRKS): Şirketin sermayesi 25.6.2021 tarihinde gerçekleştirilen 2020 yılı genel kurulunda yönetim kurulunda, tamamı iç kaynaklardan olmak üzere 19.500.000 TL'ndan 26.800.000 TL'na çıkarılmış olup Şirket esas sözleşmesinin sermayeye ilişkin 6.maddesinin artırılan sermayeye göre değiştirilmiş haline uygun görüş alınmasını teminen 05.10.2021 tarihinde Sermaye Piyasası Kurulu'na başvuruda bulunulmuş, başvuruya ilişkin onay Sermaye Piyasası Kurulu'nun 07.10.2021 tarihli bülteninde yayımlanmıştır. Bu başvuruya ilişkin ihraç belgesi ve esas sözleşme tadil metni ise 13.10.2021 tarihinde SPK tarafından onaylanmıştı. 14.10.2021 tarihinde KAP platformunda yapılan bildirimde hak kullanım başlangıç tarihi 15.10.2021 olarak belirlenmişti. Ancak bildirim zamanı saat 16:30'dan sonra olduğu için sistem sözkonusu tarihte hak kullanımına izin vermemiştir. Yeni hak kullanım başlangıç tarihi 18.10.2021 olarak belirlenmiştir.

MARTI OTEL İŞLETMELERİ A.Ş. (MARTI): Şirketin 600.000.000 TL olan kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 120.000.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin tamamı nakden olmak üzere 480.000.000 TL artışla 600.000.000 TL'ye çıkarılması nedeniyle ihraç edilecek 480.000.000 TL nominal değerli payların halka arzına ilişkin olarak hazırlanan izahnamenin onaylanması amacıyla Sermaye Piyasası Kurulu'na başvuru yapılmıştır.

RTA LABORATUVARLARI BİYOLOJİK ÜRÜNLER İLAÇ VE MAKİNE SANAYİ TİCARET A.Ş. (RTALB): Şirketin sermayesinde %43 oranında pay sahibi olduğu A1 Capital Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'nin 15.10.2021 tarihli Yönetim Kurulu toplantısında; A1 Capital Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'nin halka açık hale gelmesi ile paylarının Borsa İstanbul A.Ş. nezdinde işlem görebilmesini, kayıtlı sermaye sistemine geçmesini ve ödenmiş sermayesinin tamamı iç kaynaklardan/geçmiş yıllar karlarından karşılanmak suretiyle 100.000.000 TL'den 75.000.000 TL artırılarak 175.000.000 TL'ye yükseltilmesini teminen esas sözleşme tadiline izin verilmesi amacıyla Sermaye Piyasası Kurulu'na başvuruda bulunulmasına karar verilmiştir.

BİOTREND ÇEVRE VE ENERJİ YATIRIMLARI A.Ş. (BIOEN): Şirketi 150.000.000 TL (yüzellimilyon Türk Lirası) olan çıkarılmış sermayesinin, 625.000.000 TL (altıyüzyirmibeşmilyon Türk Lirası) kayıtlı sermaye tavanı içerisinde kalacak şekilde, tamamı iç kaynaklardan karşılanmak suretiyle 350.000.000 TL (üçyüzellimilyon Türk Lirası) tutarında (%233,33333 oranında) arttırılarak 500.000.000 TL'ye (beşyüzmilyon Türk Lirası) çıkarılmasına ve iç kaynaklardan bedelsiz sermaye artırımının gerçekleştirilmesi amacıyla sermaye arttırımında ihraç edilecek paylara ilişkin ihraç belgesinin onaylanması için Sermaye Piyasası Kurulu'na 15.10.2021 tarihinde başvuruda bulunulmuştur.

Bugün Gerçekleştirilecek Nakit Kar Payı Notları:Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, KAP ve Matriks

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 1.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %30,00 zarar oranı: %70,00'dir. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.