Çin'den Gelen Veriler Asya Piyasasını destekledi

15 Temmuz 2016

Bu sabah Asya seansında piyasalarda Çin verileri takip edildi ve beklentilere paralel olarak açıklandığını gördük.

Çin'den Gelen Veriler Asya Piyasasını destekledi

Çin'in 2. Çeyrek büyümesi %6,7 seviyesinde açıklandı. Bir önceki döneme oranla bir yavaşlama beklentisi varken, büyümenin iyi gelmesi piyasa tarafında olumlu karşılandı. Tüketimdeki artışında büyümeyi desteklediği ve Çin ekonomisini güçlendirdiğini görüyoruz.

Diğer taraftan Çinde açıklanan bir başka veri ise Sanayi üretimiydi. Hem beklentilerin üzerinde açıklandı hemde bir önceki veriye oranla artış göstermesi devam eden yavaşlamanın son bulması ve ekonomik faliyetlerin güç kazanması adına sanayi üretiminde artışına neden olduğunu gösteriyor. Sanayide ki artışın genel anlamda yeni kredileri desteklediğini ve Çin pazarındaki büyümeyi güçlendirdiğini görüyoruz. 

Bu sabah saatlerinde Çin tarafında sabit varlık yatırımları da takip edildi. Bu yatırımlar son 6 ayın en düşük seviyesine gerilerken uzun vade de  büyümeyi aşağı çekebilecek nedenler arasında görülüyor. 

Çin tarafında dataların güçlü gelmesi ve küresel bazda bu kadar karışıklık varken asya piyasalarında bir risk ortamı olmaması bu verilerin ön plana çıkmasına ve piyasada bir rahatlamaya neden oldu diyebiliriz.