BUGÜN, YURT İÇİNDE ÖDEMELER DENGESİ VE FİTCH RAPORU ÖN PLANDA…

13 Ağustos 2021

Bugün, yurt içinde TÜİK konut satış verileri ve TCMB, ödemeler dengesi raporunu açıklayacak

BUGÜN, YURT İÇİNDE ÖDEMELER DENGESİ VE FİTCH RAPORU ÖN PLANDA…

13.08.2021

BUGÜN, YURT İÇİNDE ÖDEMELER DENGESİ VE FİTCH RAPORU ÖN PLANDA…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın dördüncü işlem gününü yüzde 2,38 değer kazanarak günü 1.444,46 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 15,8 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 2,85, holding endeksi yüzde 2,28 değer kazandığı günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 3,86 ile finansal kiralama, faktoring, tek kaybettiren ise yüzde 0,76 ile KOBİ Sanayi olduğu görüldü.

Avrupa borsaları haftanın dördüncü işlem gününü İngiltere hariç yükselişle tamamladı. İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,38, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,70 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,36 değer kazanırken, İngiltere'de FTSE 100 endeksi ise günü yüzde 0,37 düşüş gösterdi.

ABD borsaları haftanın dördüncü işlem gününü yükselişle kapandı. Kapanışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,04 ve S&P 500 endeksi yüzde 0,30 değer kazanırken ve Nasdaq endeksi yüzde 0,35 değer kaybetti.

Bugün, yurt içinde TÜİK konut satış verileri ve TCMB, ödemeler dengesi raporunu açıklayacak. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye ile ilgili değerlendirmesini yayımlaması bekleniliyor. Fitch, bu yıl Şubat ayında Türkiye'nin kredi notunu "BB-" olarak teyit ederken, görünümünü "negatif"ten "durağana" revize etmişti. Global piyasalarda Euro Bölgesi’nde Dış Ticaret Dengesi ve ABD’de Michigan Tüketici Güven Endeksi verileri takip edilecek.

Yeni işlem gününde, Sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak yön arayışının devam ettiği izleniyor.


Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın dördüncü işlem gününü yüzde 2,38 değer kazanarak günü 1.444,46 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 15,8 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne yatay bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, gerçekleştirdiği toplantısı ardından yayımlanan basın duyurusuna göre; banka politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 19 düzeyinde sabit tutulmasına karar verdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yayımlanan Menkul Kıymet İstatistikleri verilerine göre; Yurt dışında yerleşik kişiler 06 Ağustos son eren işlem haftasında hisse senetlerinde 168 milyon dolar ve DİBS’te 113,8 milyon dolar alıcılı konumda oldukları görülüyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yayımlanan Haftalık Para ve Banka İstatistikleri verilerine göre; 06 Ağustos sona eren işlem haftasında Merkez Bankası Rezervleri bir önceki haftaya kıyasla %3,11 artış ile 109,010 milyar dolar oldu. Rezervlerin alt kırılımlarına bakıldığında, Altın Rezervleri bir önceki haftaya kıyasla % 0,76 azalış ile 41,275 milyar dolar ve Brüt Döviz Rezervleri bir önceki haftaya göre % 5,63 artış ile 67,736 milyar dolar olarak kaydedildi.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) tarafından yayımlanan Perakende Satış Endeksleri, Haziran 2021 verilerine göre; Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2021 yılı Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %17,4 arttı. Sabit fiyatlarla perakende satış hacminde 2021 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre %14,4 artış kaydedildi.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) tarafından yayımlanan Ciro Endeksleri, Haziran 2021 verilerine göre; Sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeksi, 2021 yılı Haziran ayında yıllık %63,1 arttı. Sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeksi, 2021 yılı Haziran ayında aylık %9,5 yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) tarafından yayımlanan Sanayi Üretim Endeksi, Haziran 2021 verilerine göre, Sanayi üretimi aylık %2,3 ve yıllık %23,9 artış gösterdi. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi 2021 yılı ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %41,1 arttı. Bir önceki çeyreğe göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi ise %1,6 arttı.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, Araç satışında ÖTV'ye esas olan matrah sınırları artırıldı. Motor hacmi 1,600 olan araçlarla 50 kW'ya kadar elektrikli motora sahip 1,800 cm3 motor hacimli hibrit araçların satışında uygulanan özel tüketim vergisine (ÖTV) esas olan matrah sınırları artırıldı.

ABD'de açıklanan üretici fiyat endeksi (ÜFE) verisinde Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 1 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,8 artış kaydedildi.

Gün içi veri takvimi:


Şirket Notları:

DEVA HOLDİNG A.Ş. (DEVA): Şirket nezdinde T.C.Hazine ve Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı İstanbul Sektörel-1 Denetim Daire Başkanlığı tarafından 2018 ve 2019 yılı hesap dönemi iş ve işlemleri üzerinde yürütülen vergi incelemesi sonucu; Şirkete tebliğ edilmiş bulunan tarh edilmiş toplam 5.032.919,88 TL vergi aslı ve toplam 7.826.389,88 TL vergi ziyaı cezalarına dair Şirket tarafından 7326 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun'un ilgili hükümlerinden yararlanmak için başvuruda bulunulacak olup, anılan Kanun hükümleri çerçevesinde süreç yaklaşık 3.011.000.- TL ödeme ile sonuçlandırılacaktır.

RAY SİGORTA A.Ş. (RAYSG): Şirket 2021 yılı Ocak-Temmuz aylarını kapsayan döneme ait denetimden geçmemiş, tahmini prim üretimi 1.144.933.252 TL dir. Prim üretiminde bir önceki yılın aynı dönemine göre % 35,18 oranında artış meydana gelmiştir.

EMLAK KONUT GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (EKGYO): Şirket projelerinden İstanbul Sarıyer Zekeriyaköy Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi'nde (Köy), 1791 ada 2 parsel Sosyal Tesis Üstyapı ile Altyapı ve Çevre Düzenleme İşleri'nin kısmi kesin kabulü yapılmış olup Kısmi Kesin Kabul Tutanağı 10.08.2021 tarihinde onaylanmıştır.

OYLUM SINAİ YATIRIMLAR A.Ş. (OYLUM): Şirket 15/04/2020 tarihinde T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanan Yatırım Teşvik Belgesi'ne 5.000.000 TL tutarında bina-inşaat gideri eklenmiştir ve toplam sabit yatırım tutarı 13.974.042 TL'ye yükseltilmiştir. İşbu belge sayesinde yapılacak olan yatırımlara istinaden sigorta primi işveren hissesi desteği, vergi indirimi ve KDV istisnası desteğinden yararlanılacaktır.

TÜMOSAN MOTOR VE TRAKTÖR SANAYİ A.Ş. (TMSN): TÜMOSAN MOTOR VE TRAKTÖR SANAYİ A.Ş. , Türk Savunma Sanayisi için yüksek yerlilik oranına sahip, özgün alt sistemler ve taktik araç platformlarının geliştirilmesi çalışmalarına devam etmektedir. IDEF 2017 ve IDEF 2019 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarında görücüye çıkan PUSAT Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç ailesinin yeni üyesi olan ''PUSAT HİBRİT'' in ilk prototipi, IDEF 2021 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda yerli ve yabancı katılımcıların beğenisine sunulacaktır. TÜMOSAN' ın motor ve transmisyon konusundaki güncel çalışmalarını yansıtan 3 adet güç grubu ile yüzen unsurların ana tahrik sistemleri için ana makine olarak projelendirilen 310 HP TMSN 5.4 ve 450 HP TMSN 7.4 motorlarının marin versiyonları da fuarda ilk kez görücüye çıkacaktır.

GALATA WIND ENERJİ A.Ş. (GWIND): Halka arz İzahname’de yer aldığı ve daha evvel 28.07.2021 tarihli Özel Durum Açıklamasında ÇED sürecinin başlatıldığı bildirilmiş olan Taşpınar RES Hibrit Güneş Enerji Santrali (GES) yatırım planımı çerçevesinde; "TAŞPINAR RES YARDIMCI KAYNAK (HİBRİT) GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ (42,58 MW) PROJESİ"ne ilişkin olarak; Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun 05.08.2021 tarih ve 10345-3 sayılı kararıyla ÇED sürecinin mezkur Kurul Kararı'ndan itibaren 1 yıl içerisinde olumlu sonuçlanması ön şartına bağlı olarak, Taşpınar RES'in 03.09.2020 tarih, EÜ/9522-16/04599 numaralı üretim lisansına işbu projenin derç edilmesi uygun bulunmuştur. Buna göre söz konusu ÇED onayını takiben Taşpınar RES'in üretim lisansı Hibrit GES'i de içerecek şekilde tadil edilecektir. Bahsi geçen Kurul Kararı Şirkete 12.08.2021 tarihinde tebliğ edilmiştir. Taşpınar RES içerisinde yapılması planlanan Hibrit GES projesinin ÇED, İmar, Kamulaştırma vb. izin süreçlerinin 2021 yılı sonu itibariyle tamamlanması hedeflenmekte ve takiben 2022 yılı içerisinde inşaat faaliyetlerine başlanması planlanmaktadır. Tek bir üretim tesisinde birden fazla kaynaktan elektrik enerjisi üretilebilmesine imkan sağlayan Hibrit santraller, üretim tesislerinin daha verimli ve daha uzun süreli emreamadelik ile çalışmasına ve elektrik kurulu gücü sınırları içerisinde daha fazla elektrik üretilmesine imkan vermektedir. Hibrit santraller sayesinde rüzgar hızı yetersiz olduğunda güneş enerjisinden, güneş olmayan saatlerde de rüzgar enerjisinden üretim gerçekleştirilerek mevsim koşulları etkisi asgari seviyeye indirilebilmekte ve santralin çalışma süreleri artırılabilmektedir. Üretim verimliliğine ek olarak, Taşpınar RES içersinde yapılması planlanan Hibrit GES yatırımının öne çıkan avantajları, yatırım ve operasyonel maliyetlerinin daha düşük olması ve ana kaynak olan rüzgar üretimi YEKDEM kapsamında olduğu için, yardımcı kaynak olan güneşten üretilecek elektrik enerjisinin de YEKDEM kapsamında değerlendirilecek olmasıdır.

ÇEMAŞ DÖKÜM SANAYİ A.Ş. (CEMAS): 01.03.2021 tarihinde KAP'ta yayınlanan Sermaye Artırımından Elde Edilecek Fonun Kullanımına İlişkin Raporda yer alan yatırımlardan "Tozsuzlaştırma Yatırımı" nı gerçekleştirmek üzere Çimtek Çimento Teknolojisi Mühendislik A.Ş. ile sözleşme imzalanmıştır. Sözleşme bedeli 1.827.031 ABD Doları'dır.

FENERBAHÇE FUTBOL A.Ş. (FENER): Paribu Teknoloji A.Ş. ve Stoken Finansal Teknolojiler A.Ş ile yapılan sözleşme kapsamında üretilen Fenerbahçe Token ön satış sürecinin sonucu olarak; Şirket, 268.500.000 TL gelir elde etmiştir.

FONET BİLGİ TEKNOLOJİLERİ A.Ş. (FONET): Şirket, "Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği" tarafından "Geliştirilmiş Pazar Bağlantıları ile Mülteciler ve Türkiye Vatandaşlarına Kayıtlı Tarım İstihdamı Desteği Projesi" kapsamında alımı gerçekleştirilen "Yazılım Geliştirme, Siber Güvenlik ve Bakım Danışmanlık Hizmet Alımı" sözleşmesi 805.000,00 Euro bedelle 12/08/2021 tarihinde imzalanmıştır.

KONTROLMATİK TEKNOLOJİ ENERJİ VE MÜHENDİSLİK A.Ş. (KONTR): Şirket,11.08.2021 tarihli Yönetim Kurulu Kararı çerçevesinde; Şirketin büyüyen faaliyetleriyle birlikte artan kapasitesi ve ilave yatırımları kapsamında üretim faaliyetlerinde kullanılmak üzere, yukarıda bilgileri yer alan Ankara İli, Polatlı ilçesi, Çekirdeksiz Mahallesi, 140134 Ada 1 parsel üzerinde yer alan 97.540,00 m2 büyüklüğünde Arsa ve üzerindeki Fabrika Binası niteliğindeki taşınmazı satın almıştır.

ESCORT TEKNOLOJİ YATIRIM A.Ş. (ESCOM): Bağlı Ortaklığı Alesta Teknoloji Yatırım A.Ş'nin 2.080.000 TL Şirket değerlemesi ile 17.07.2020 tarihinde %10 oranında iştirak ettiği Meloknows Bilgi Teknolojileri ve Reklam Hizmetleri A.Ş, bu defa muhtelif yatırımcılardan 5.000.000 TL şirket değerlemesi ile yeni bir yatırım almıştır. Bağlı ortaklığı Alesta Teknoloji Yatırım A.Ş yatırım tutuna mevcut payını korumak üzere katılım sağlamıştır.13 ay gibi bir sürede şirket değerini %140 artıran Meloknows, aldığı yatırımla kişisel bakım sektöründe sunduğu digital hizmetleri geniş kitlelere duyurup gelirlerini artırmayı hedefliyor.

BEŞİKTAŞ FUTBOL YATIRIMLARI SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (BJKAS): Leicester City Futbol Kulübü'nden 2020-2021 sezonu için bir yıllığına geçici olarak kiralanan profesyonel futbolcu Rachid Ghezzal'ın transfer hakları Kulüp tarafından 3.000.000 Avro karşılığında satın alınmıştır. Oyuncu ile 2021-2022 sezonundan başlamak üzere üç yıl artı bir yıl opsiyonlu olacak şekilde anlaşmaya varılmıştır.

İTTİFAK HOLDİNG A.Ş. (ITTFH): Bağlı ortaklığı Selet A.Ş.Yönetim Kurulu'nun 12.08.2021 tarihli toplantısında; Selet A.Ş.'nin mevcut faaliyetlerinin, zarar üreten finansal sonuçları nedeniyle, 31.08.2021 tarihi itibariyle sonlandırılmasına, Şirketin yumurta ve yem üretim tesislerinin kiraya verilmesi ve/veya satılması konusunda muhtelif alıcılarla görüşmelere başlanmasına, Yumurta ve yem üretim tesislerinin satış/kiralama sürecinin yönetilmesi hususunda Selet A.Ş. Genel Müdürü İrfan Tunalı'ya yetki verilmesine, karar verilmiştir.

BİOTREND ÇEVRE VE ENERJİ YATIRIMLARI A.Ş. (BIOEN): Şirket Biotrend Çevre ve Enerji Yatırımları A.Ş.'nin ("Şirket") paylarının azınlık bölümünün devri hakkında görüşmelere ilişkin olarak 14 Temmuz 2021 tarihinde yapılan açıklamalara istinaden, Şirketin dolaylı olarak yönetim hakimiyetine sahip olan ortağı Doğanlar Yatırım Holding A.Ş. ("Doğanlar Yatırım Holding"), Şirketin çıkarılmış sermayesinin (%10'un altındaki) azınlık bölümünü oluşturan payların Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'na ("EBRD") satılmasına ilişkin görüşmeler yaptığını bildirmektedir. Gerçekleştirilmesi planlanan satış tarafların söz konusu yatırımın koşulları ile ilgili varacakları nihai anlaşmaya ve buna müteakiben kapanış işlemlerinin tamamlanmasına bağlıdır.

Paylar Alım Satım Notları:

UZERB: AYŞE LALEHAN EREM TOKCAN 11/08/2021 - 11/08/2021 tarihinde UZERTAŞ BOYA SANAYİ TİCARET VE YATIRIM A.Ş. payları ile ilgili olarak 33,20 - 33,20 TL fiyat aralığından 3.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte UZERTAŞ BOYA SANAYİ TİCARET VE YATIRIM A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 11/08/2021 tarihi itibariyle %21,92 sınırına ulaşmıştır.

ZRGYO: 11.08.2021 tarihinde ZİRAAT GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. payları ile ilgili olarak 1,59 fiyattan 2.720.410 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi, Ziraat Portföy Yönetimi A.Ş. olarak kurucusu olan şirket ,yatırım fonu portföylerine Şirket tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Kurucusu olunan yatırım fonlarının toplu olarak ZİRAAT GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 11.08.2021 tarihi itibariyle %15,01 sınırına ulaşmıştır.

ULUUN: 30.06.2021 tarihli Yönetim Kurulu Kararı ile başlatılan pay geri alım programı kapsamında 12.08.2021 tarihinde 4.94 - 4.91 fiyat aralığından toplam 60.088 adet hisse geri alım işlemi yapılmıştır.

ARCLK: 01.07.2021 tarihli Yönetim Kurulu kararıyla başlatılan pay geri alım işlemleri kapsamında 12.08.2021 tarihinde yapılan alımlar; 12.08.2021 tarihinde 32,76 TL - 33,20 TL fiyat aralığından (ortalama 32,9807 TL) 1.010.000 adet pay geri alınmış ve Şirketin sahip olduğu ARCLK payları 8.568.677 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %1,2681)

INFO: Şirket 13.07.2021 tarihli Şirket paylarını geri alınmasına ilişkin yönetim kurulu kararı çerçevesinde;12.08.2021 tarihinde 3,46 – 3,50 TL fiyat aralığından 70.000 adet pay geri alımı yapılmıştır.

Sermaye Artırımı-Azaltımı Notları:

İZMİR FIRÇA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.( IZFAS): Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) yayımladığı 12/08/2021 tarihli ve 2021/39 sayılı bülteninde yer alan bilgilere göre; İzmir Fırça Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin (Şirket) 60.000.000 TL tutarındaki kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 16.875.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin, mevcut ortakların yeni pay alma hakları kısıtlanmaksızın tamamı nakden karşılanmak üzere 59.062.500 TL’ye artırılması nedeniyle ihraç edilecek 42.187.500 TL nominal değerli paylara ilişkin izahnamenin ve tasarruf sahiplerine satış duyurusunun Kurulumuzca onaylanması talebinin olumsuz karşılanmasına karar verilmiştir.

IŞIKLAR ENERJİ VE YAPI HOLDİNG A.Ş.(IEYHO): Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) yayımladığı 12/08/2021 tarihli ve 2021/39 sayılı bülteninde yer alan bilgilere göre; Işıklar Enerji ve Yapı Holding A.Ş.’nin 1.500.000.000 TL tutarındaki kayıtlı sermaye tavanı içerisinde, 543.595.733,23 TL olan çıkarılmış sermayesinin mevcut ortakların yeni pay alma hakları kısıtlanmaksızın tamamı nakden karşılanmak üzere 1.200.000.000 TL’ye artırılması nedeniyle ihraç edilecek 656.404.266,77 TL nominal değerli paylara ilişkin izahnamenin ve tasarruf sahiplerine satış duyurusunun Kurulumuzca onaylanması talebinin olumsuz karşılanmasına karar verilmiştir.

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: (Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi)

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında FADE.E, KARYE.E ve KUYAS.E paylarında 13/08/2021 tarihli işlemlerden (seans başından) 27/08/2021 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır.

Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, KAP ve Matriks

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 1.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %30,00 zarar oranı: %70,00'dir. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.