Bugün, Powell ve Lagarde’ın Açıklamaları Ön Planda…

09 Kasım 2021

Bugün, yurt içinde sakin veri akışı takip edilecek. Global piyasalarda ise Almanya dış ticaret dengesi, Almanya ve Euro Bölgesi ZEW iş dünyası güven endeksi, ve ABD’de üretici fiyat endeksi verileri yakından izlenecek.

Bugün, Powell ve Lagarde’ın Açıklamaları Ön Planda…

09.11.2021

Bugün, Powell ve Lagarde’ın Açıklamaları Ön Planda…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ilk işlem gününü yüzde 1,58 değer kazanarak günü 1.608,54 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 25,6 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 1,03 ve holding endeksi yüzde 1,82 değer kazandığı günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 3,48 ile metal ana sanayi, en çok gerileyen ise yüzde 0,35 ile spor olduğu görüldü.

Avrupa borsaları haftanın ilk işlem gününü karışık seyirle tamamladı. Kapanışta, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,10 değer kazanırken, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,05, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,05 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,31 değer kaybetti.

ABD borsaları, haftanın ilk işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,29, S&P 500 endeksi yüzde 0,09 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,07 değer kazandı.

Bugün, yurt içinde sakin veri akışı takip edilecek. Global piyasalarda ise Almanya dış ticaret dengesi, Almanya ve Euro Bölgesi ZEW iş dünyası güven endeksi, ve ABD’de üretici fiyat endeksi verileri yakından izlenecek. Gün içerisinde, ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Powell, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Lagarde ve İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Bailey’in açıklamaları takibimizde olacak.

Yeni işlem gününde, sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak karışık seyrin devam ettiği izleniyor.Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ilk işlem gününü yüzde 1,58 değer kazanarak günü 1.608,54 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 25,6 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne yatay bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada; "Vatandaşlarımızın cebinden ilave meblağın çıkmasını önledik. Her vatandaşımıza yıllık 1500 TL'nin üzerinde enerji desteği vermiş olduk. Önümüzdeki dönemde TRT payı ile enerji fonu kesintilerini almama kararı aldık" dedi. (Kaynak: bloomberght.com)

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi, ekim ayında 54,7 ile bir önceki aya paralel seyretti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yabancı para mevduat/katılım fonu yükümlülükleri için zorunlu karşılık oranlarının tüm vade dilimlerinde 200 baz puan artırılmasına karar verdi. Alınan bu kararlarla, Türk lirası cinsinden zorunlu karşılık tesislerinin yaklaşık 7,4 milyar TL, yabancı para cinsinden zorunlu karşılık tesislerinin ise yaklaşık 3,8 milyar ABD doları karşılığı tutarında artması öngörülmektedir. Banka, Türk lirası zorunlu karşılıkların standart altın cinsinden tesis edilmesi imkânı azami oranı %15’ten %10’a düşürülmüştür. Söz konusu imkân kademeli olarak azaltılarak sonlandırılacağını açıkladı. Söz konusu değişiklikler, tesisi 12 Kasım 2021 tarihinde başlayacak olan 28 Ekim 2021 tarihli yükümlülük döneminden itibaren geçerli olacaktır.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Toplumsal Cinsiyet ve Ekonomi Konferansı'nın açılışında yaptığı açıklamada; para politikasına değinmezken, Kovid-19 salgınının ABD ekonomisindeki köklü eşitsizlikleri genişlettiğini belirterek, kadınların erkeklere kıyasla daha fazla iş kaybı yaşadığını belirtti.

Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida yaptığı değerlendirmede; Fed’in faiz artışı için gereken koşulların gelecek yılın sonunda karşılanabileceğini ifade etti. Clarida istihdam piyasasında ve küresel tedarik zincirindeki sıkıntılar düzeldikçe enflasyonist baskıların da azalacağını belirtti.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard yaptığı değerlendirmede; “Eğer enflasyon beklediğimizden daha kalıcı olursa enflasyonu kontrol altında tutmak için daha hızlı aksiyon almamız gerekebilir” ifadesini yer verdi.

Gün içi veri takvimi:


Şirket Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: (Pazar Değişikliği)

Payları Borsamız Piyasa Öncesi İşlem Platformu'nda (PÖİP) işlem gören Döktaş Dökümcülük Ticaret Ve Sanayi A.Ş. (DOKTA.E), 08/11/2021 tarihinden itibaren Alt Pazar'da işlem görmeye başlayacaktır.

REYSAŞ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (RYGYO): Şirket portföyündeki İzmir İli Kemalpaşa İlçesi Asızca Köyü 253 Ada 2 Nolu Parsel üzerinde bulunan 12.902,23 m2'lik arsanın üzerine inşa edilecek 7.226 m2'lik lojistik depo yapımı için İnşaat Yapı Ruhsatı alınmış olup, yapılacak yeni depolama binası için Egemence İnşaat A.Ş. ile şirket arasında 210 günde teslim edilmek üzere 1.465.000-TL+KDV bedel ile Kaba İnşaat İşleri Sözleşmesi imzalanmıştır.

ALTINYAĞ MADENCİLİK VE ENERJİ YATIRIMLARI SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (ALMAD): Şirket 22.10.2021 tarihli KAP açıklamasında kamuoyuna duyurulmuş olan ve bedelli sermaye artırımına ilişkin hazırlanan Fon Kullanım Raporunda belirlenmiş iş makinası yatırımlarından ,2 adet HITACHI Marka - Lastik Tekerlekli Yükleyici için 08.11.2021 tarihinde 424.800 EURO peşin ödeme yapılmış ve iş makinalarının şirket teslimatı gerçekleşmiştir.

MİGROS TİCARET A.Ş. (MGROS): Şirket stratejik hedefleri doğrultusunda; Ay-Mar Ticaret Limited Şirketi ("satıcı") tarafından Trabzon ve Giresun illerinde işletilmekte olan 25 adet mağazanın kiracılık hakkının ve kira sözleşmelerinin, sabit kıymetleri ile birlikte Şirkete devri hususunda Şirket ile satıcı arasında devir sözleşmesi imzalanmıştır. Devre konu 25 mağaza içerisinden devir şartlarını yerine getiremeyen mağazaların varlığı halinde, bu mağazaların Şirkete devri gerçekleşmeyecektir. Söz konusu devir işlemine ilişkin izin alınması için 8 Kasım 2021 tarihinde Rekabet Kurumu'na başvuru yapılmıştır. Devir işlemleri, Rekabet Kurulu'nun izin kararı sonrasında gerçekleştirilecektir.

ETİLER GIDA VE TİCARİ YATIRIMLAR SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (ETILR): 7 Ekim 2021 tarihli özel durum açıklamasında belirtildiği üzere Sermaye Piyasası Kurulu'nun II-26.1 sayılı Pay Alım Teklifi Tebliği kapsamında Etiler Gıda ve Ticari Yatırımlar Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin sermayesini temsil eden halka açık diğer payların sahiplerine Mehmet Hilmi Soylu ve İzettin Kaplan tarafından yapılacak gönüllü pay alım teklifine ilişkin Pay Alım Teklifi Bilgi Formu, Kurul Karar Organının 4.11.2021 tarih ve 56/1631 sayılı kararı ile onaylanmıştır. Fiili pay alım teklifi süresi on (10) işgünüdür. Pay alım teklifi 11/11/2021 - 24/11/2021 tarihleri arasındaki iş günlerinde gerçekleştirilecektir.

TURK İLAÇ VE SERUM SANAYİ A.Ş. (TRILC): 08.11.2021 tarihi itibarı ile Turkfleks marka serumlarımız için Kamu hastaneleri harici doğrudan temin ile kazanılan toplam ihale bedeli 6.040.157 (Altımilyonkırkbinyüzelliyedi) TL dir.

Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen distile su ihalesi Turk İlaç ve Serum Sanayi A.Ş. Markası olan Diadol ile uhde de kalmış.

YEO TEKNOLOJİ ENERJİ VE ENDÜSTRİ A.Ş. (YEOTK): Şirket Yönetim Kurulu'nun 08.11.2021 tarihli toplantısında; halka arz izahnamesinin 7.1.1.10 Büyüme Stratejisi bölümünün 3 numaralı başlığında belirtilen yeni iş modelleri oluşturulması kapsamında, yurtdışında yenilenebilir enerji projeleri lisansları geliştirmek, yatırımcılara anahtar teslimi yapımını da üstlenerek proje lisansları ile birlikte hazır projeler sunmak ve finansmana erişim hizmeti vermek üzere Şirket ile EMSOLT Investments BV ve Yaşar TUNCER ortaklığında DEFIC Globe A.Ş. ünvanlı yeni şirket kurulmasına ve yeni kurulacak şirketin sermayesine % 51 oranında, 510.000.-TL sermaye payı ile iştirak edilmesine karar verilmiştir. Adı geçen ortaklar ile hissedarlık sözleşmesi (08.11.2021) imzalanmıştır.

TÜRKİYE ŞİŞE VE CAM FABRİKALARI A.Ş. (SISE): Şirket Yönetim Kurulu toplantısında, sürdürülebilir bir dünya hedefiyle geliştirilmiş, yeşil ve döngüsel ekonomiye yönelik bir buluş olan ve her türlü atığı zararsız maddelere dönüştürme hedefiyle geliştirilen bir biyoteknoloji olan Basalia Teknolojisi'ne yatırım yapılmasına ve bu kapsamda bu alandaki araştırma-geliştirme çalışmalarını desteklemek amacı ile 7CBasalia firması ile global bir şirket kurmak üzere bir mutabakat protokolü imzalanmasına karar verilmiştir.

AKDENİZ YATIRIM HOLDİNG A.Ş. (AKYHO): Şirketin bağlı ortaklığı NANOX KİMYASAL ÜRÜNLER SANAYİ VE TİCARET A.Ş. ile PALMİYE TEMİZLİK GIDA İMALAT SAN VE DIŞ TİC LTD.ŞTİ. arasında , klordioksit üretim tesisini ve bu tesis içerisinde üretim unsurlarına ait tüm maddi olan ve maddi olmayan varlıkların tamamının satın alınması hususunda mutabakata varmışlardır. Bahse konu mutabakat çerçevesinde alıcı ve satıcı arasında karşılıklı sözleşme imzalanmıştır. Yapılan sözleşme sebebiyle gerekli yasal işlemlerin yapılmasına karar verilmiştir.

KOÇ HOLDİNG A.Ş. (KCHOL): 30.11.2019 tarihinde kamuya açıklandığı üzere, Koç Holding A.Ş., UniCredit S.p.A. ("UniCredit") ve Koç Finansal Hizmetler A.Ş. ("KFS") arasında imzalanan YKB Pay Alım Satım Sözleşmesi uyarınca; UniCredit tarafından YKB paylarının satışının planlanması durumunda, belirli süre ve koşullar ile Koç Holding'in satışa konu payların alımı için ön teklif verme hakkı bulunmaktadır. Bu kapsamda UniCredit tarafından Şirketimize yapılan bildirimin değerlendirilmesi sonucunda, UniCredit'e ait YKB sermayesinin %18'ine denk gelen 1.520.469.231 TL nominal değerli YKB paylarının alımına ilişkin karar Unicredit'e iletilmiştir. YKB paylarının devir bedeli, taraflarca 30.11.2019 tarihli sözleşmede mutabık kalınan esaslar uyarınca 1 TL nominal değerli paylar için 2,2980 TL olarak belirlenmiştir. İşlem sonrasında Koç Holding'in YKB sermayesinde sahip olduğu doğrudan ve dolaylı paylarının toplamı SPK'nın Pay Alım Teklifi Tebliği'nde belirlenen %50 eşiğini aşacağından, Koç Holding için YKB'nin diğer pay sahiplerine yönelik olarak pay alım teklifi zorunluluğu doğacak olup, kapanışı takiben ilgili düzenlemeler uyarınca zorunlu pay alım teklifinde bulunulacaktır. Pay Alım Teklifi Tebliği uyarınca zorunlu pay alım teklifi fiyatı; 1) Payların satışına ilişkin anlaşmanın kamuya duyurulduğu tarihten önceki altı aylık (180 günlük) dönem içinde oluşan YKB hissesinin günlük düzeltilmiş ağırlıklı ortalama borsa fiyatlarının aritmetik ortalaması olan 2,3940 TL'den, 2) Pay alım teklifinde bulunan Şirket tarafından, pay alım teklifini doğuran pay alımlarında ödenecek 2,2980 TL dahil olmak üzere, pay alım teklifi yükümlülüğünün doğduğu tarihten önceki altı aylık dönem içinde YKB paylarına ödenen en yüksek fiyattan, düşük olmayacak şekilde belirlenecektir. Devrin tamamlanması, BDDK ve SPK dahil yurt içi ve yurt dışındaki yetkili otoritelerden gerekli onayların alınmasına tabidir.

Paylar Alım Satım Notları:

ENKAI: MEHMET SİNAN TARA 05/11/2021 - 05/11/2021 tarihinde ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 11,12 - 11,13 TL fiyat aralığından 30.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 05/11/2021 tarihi itibariyle %0,379 sınırına ulaşmıştır.

ARSAN: ALİŞAN ARIKAN 05/11/2021 - 05/11/2021 tarihinde ARSAN TEKSTİL TİCARET VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 4,67 - 4,68 TL fiyat aralığından 247.886 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ARSAN TEKSTİL TİCARET VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 05/11/2021 tarihi itibariyle %6,84 sınırına ulaşmıştır.

GENTS: MUSTAFA KAHRAMAN 03/11/2021 - 05/11/2021 tarihinde GENTAŞ DEKORATİF YÜZEYLER SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 3,13 - 3,25 TL fiyat aralığından 85.500 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte GENTAŞ DEKORATİF YÜZEYLER SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 05/11/2021 tarihi itibariyle %0,09 sınırına ulaşmıştır.

PAGYO: SALİH BEZCİ 05/11/2021 - 05/11/2021 tarihinde PANORA GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. payları ile ilgili olarak 6,45 - 6,45 TL fiyat aralığından 1.555,00 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi ve/veya 1.555,00 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi tarafımca/ortaklığımızca gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte PANORA GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 05/11/2021 tarihi itibariyle %10,497 sınırına ulaşmıştır.

Sermaye Artırım-Azaltım Notları:

SÖNMEZ PAMUKLU SANAYİİ A.Ş. (SNPAM): Bedelsiz sermaye artırımı, Bursa Ticaret Sicilinde 04/11/2021 tarihinde tescil olup, 04/11/2021 tarih ve 10444 sayılı Türkiye Ticaret Sicil Gazetesinde ilan edilmiştir. 04/11/2021 tarih ve 10444 sayılı Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi KAP’ta paylaşılmıştır. Bedelsiz Pay Alma Hakkı Kullanım Başlangıç Tarihi: 09.11.2021 olarak belirlenmiştir.

ALTINYAĞ MADENCİLİK VE ENERJİ YATIRIMLARI SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (ALMAD): 300.000.000 TL olan kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 105.000.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin, %161,90 oranında tamamı nakit karşılığı (bedelli) olmak üzere 170.000.000 TL artırılarak 275.000.000 TL'ye çıkarılmasına ilişkin olarak 07.10.2021 tarihinde başlayan 30 günlük yeni pay alma haklarının (rüçhan hakkı) kullandırılmasına ilişkin süreç 05.11.2021 tarihinde tamamlanmıştır.Yeni pay alma haklarının kullanılmasından sonra kalan payların toplam nominal değeri 1.754.672,883 TL olup, bu paylar 10-11 Kasım 2021 tarihleri arasında 2 iş günü süreyle Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. aracılığıyla Borsa İstanbul A.Ş. Birincil Piyasada 1 kuruş (0,01 TL) nominal değerli pay fiyatı 1 kuruş'tan (1 adet hisse 1,00 TL) az olmamak üzere Borsa İstanbul A.Ş. Birincil Piyasada oluşacak fiyattan satışa sunulacaktır.

BAŞTAŞ BAŞKENT ÇİMENTO SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (BASCM): Şirket ana ortağı PARFICIM - Societe de Participations Financieres et Immobilieres tarafından Şirketin (131.559.120 TL olan mevcut sermayesinin tamamı nakden karşılanmak üzere toplam 300.000.000 TL artırılarak 431.559.120 TL'ye çıkartılmasına yönelik) sermaye artırımında; PARFICIM - Societe de Participations Financieres et Immobilieres e ait Baştaş Çimento'nun sermayesinin %87,90'ını temsil eden paylara ait yeni pay alma haklarının tamamen ve nakden kullanılmasına, Yeni pay alma haklarının kullanılmasından ve daha sonra varsa kalan payların Borsa İstanbul Birincil Piyasa'da satışa sunulmasından sonra satılmayan payların olması halinde, bu payların, satış süresinin bitiş tarihinden itibaren üç işgünü içerisinde, Borsa İstanbul Birincil Piyasa'da oluşacak fiyatların ortalamasından aşağı olmamak üzere, bedelleri tam ve nakden ödenerek PARFICIM - Societe de Participations Financieres et Immobilieres tarafından satın alınmasına Karar verilmiş ve bu kapsamda ilgili karar ve satın alma taahhütnamesi Şirkete iletilmiştir. Bu kapsamda, Şirket sermaye artırımında PARFICIM - Societe de Participations Financieres et Immobilieres'e ait Şirket sermayesinin %87,90'ınını temsil eden paylara ilişkin yeni pay alma (rüçhan) haklarının tamamı, bedelleri tam ve nakden ödenerek, PARFICIM - Societe de Participations Financieres et Immobilieres tarafından kullanılacak ve ayrıca, yeni pay alma hakkı kullanılmayan ve daha sonra Borsa İstanbul Birincil Piyasa'da satılmayan pay olması halinde, söz konusu paylar da Şirkete verilen taahhütname çerçevesinde satış süresinin bitiş tarihinden itibaren üç işgünü içerisinde, Borsa İstanbul Birincil Piyasa'da oluşacak fiyatların ortalamasından aşağı olmamak üzere, bedelleri tam ve nakden ödenerek PARFICIM - Societe de Participations Financieres et Immobilieres'e tarafından satın alınacaktır.

Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: (Yatırım Aracı Bazında Tedbir Uygulanması)

Borsa İstanbul A.Ş. Piyasalarında Uygulanacak Gözetim Tedbirleri Yönergesi'nin 5. ve 6. maddelerindeki hükümler çerçevesinde Tedbir Yönetim Sistemi kapsamında, piyasasında gerçekleşen işlemler nedeniyle Başkent Doğalgaz Dağıtım Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (BASGZ.E) payında 09/11/2021 tarihinden itibaren 1 ay süreyle mevcut "Açığa Satış Yasağına" ilave olarak "Kredili İşlem Yasağı" önleyici tedbiri uygulanacaktır. Tedbirin uygulanacağı son tarih 08/12/2021'dir.


KAMUYU AYDINLATMA PLATFORMU: (Sermaye Piyasası Kurulu Tedbir Kararı)

Başkent Doğalgaz Dağıtım Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (BASGZ) pay piyasasında 26.10.2021-05.11.2021 döneminde meydana gelen olağandışı fiyat ve miktar hareketlerine ilişkin olarak yapılan incelemeler sonucunda, "@hasanmese35" isimli Twitter hesabından ve "Hayalleri Olan Uyumaz" Telegram kanalından BASGZ payının fiyatı ile ilgili olarak yatırımcıların kararlarını etkilemek ve bu suretle menfaat temin etmek amacıyla yanıltıcı nitelikte paylaşımlarda bulunulduğu belirlenmiş olup, aşağıdaki tabloda yer verilen kişiler tarafından gerçekleştirilen işlemlerde 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu'nun 107/2 maddesinde sayılan fiilin işlendiğine dair makul şüphe bulunması nedeniyle; 6362 sayılı SPKn'nun 1 inci maddesi çerçevesinde yatırımcıların hak ve yararlarının korunmasını teminen, 6362 sayılı SPKn'nun 128/1-(a) maddesine dayanarak yapay piyasa oluşturmaya yönelik işlemlerin engellenmesi amacıyla; 6362 sayılı SPKn'nun 101/1 maddesi ve V-101.1 sayılı Bilgi Suistimali ve Piyasa Dolandırıcılığı İncelemelerinde Uygulanacak Tedbirler Tebliği'nin 5/1 ve 6/1 maddeleri uyarınca; aşağıdaki tabloda bilgilerine yer verilen kişiler hakkında 09.11.2021 tarihli işlemlerden başlamak üzere borsalarda 6 ay süreyle geçici işlem yasağı uygulanmasına karar verilmiştir. Karar 2021/55 sayılı SPK Bülteninde yer almaktadır.


Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, KAP ve Matriks

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 1.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %30,00 zarar oranı: %70,00'dir. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.