Fitch: ABD Ücret Enflasyonuna Dikkat

02 Eylül 2016

Fitch Ratings Başekonomisti Brian Coulton ücret enflasyonundaki sert yükselişin sorunlu olabileceğini düşünüyor.

Fitch: ABD Ücret Enflasyonuna Dikkat

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, yayınladığı raporda ABD'de yaşanan ücret artışlarının hızlı gerçekleşmesi durumunda dünya ekonomisinin durgunluk yaşayabileceğini vurguladı.

2014 ortasından itibaren yaşanan enerji fiyatlarındaki düşüş ve ABD dolarındaki güçlenmenin göstergesi olarak, son iki yılda ücretlerdeki yükselişin fiyat artışları üzerinde yarattığı ücret enflasyonundaki ılımlı durumun, ABD'de alım gücünü artırdığına ve tüketici fiyatlarını aşağı çektiğine dikkat çektiler.

Fitch Ratings başekonomisti Brian Coulton, Fitch'in beklentilerinin hane gelirlerinin desteklenerek enflasyonun Fed'in hedeflediği seviyeye çekmesi için ABD'de ücret artışının kademeli olarak yapılabileceği yönünde olduğunu belirtti. Ücretlerde yaşanan sert yükselişin Fed'i beklentilerden daha hızlı bir şekilde faiz artırmaya yönlendirebileceğini ifade ederek bu sert yükselişin sorun olabileceğini vurguladı.

Ücret enflasyonun 2018'e kadar yüzde 5'in üzerinde olması durumunda, dünyadaki büyümenin yüzde 2,1'e kadar gerileyerek 2010'dan beri olan süreçte en düşük seviyeye gerileyebileceğine raporda yer verildi.