Brezilya Faiz Oranında Değişikliğe Gitmedi

21 Ocak 2016

Brezilya Merkez Bankası ülke ekonomisindeki daralma ve çift haneli rakamlarda olan enflasyonu baskı altında tutma beklentisiyle faizini 14,25'te tuttu.

Brezilya Faiz Oranında Değişikliğe Gitmedi

Brezilya Merkez Bankası ülke ekonomisindeki daralma ve çift haneli rakamlarda olan enflasyonu baskı altında tutma beklentisiyle faizini 14,25'te tuttu.Bu kararı verirken Brezilya Merkez Bankası hakkında siyasi baskı var mı  yok mu sorularını akla getirdi. 

Para Politikasına karar veren merkez bankasının sekiz üyeli Copom kurulunda 2 üye 50 baz puanlık artış isterken 6 üye ise sabit kalması yönünde karar verdi. 

Brezilyada %10 üzerinde olan enflasyonun düşürülmesi için 50 baz puanlık artışı savunan merkez bankası başkanı Alexandre Tombini, faiz kararının bir gün öncesi bu kararından vazgeçti. 

Anlaşılan gelişmekte olan ülkeler statüsünde olan ülkelerin merkez bankaları FED'in faiz arttırımlarını bitirdikten sonra, petrol fiyatlarındaki düşüşün durduklarını karar verdiklerinde, kendilerine yeni para politikaları ve faiz kararları verecek gibi gözükmekte...