Brent Petrol Teknik Analizi

20 Aralık 2021

Petrol Piyasasında Sular Durulmuyor…

Brent Petrol Teknik Analizi

20.12.2021

Petrol Piyasasında Sular Durulmuyor…

Petrol piyasasında haftanın ilk işlem gününde zayıf bir görünümün hakim olduğu izleniyor. Temel tarafta, yaşanan pandemi süreci ile birlikte virüsün mutasyona uğraması ve aşılama sürecinin istenen hızı ulaşmaması nedeniyle vaka sayılarında artışlar ardından, kısmi karantina uygulamalarının tekrar gündeme geldiği görülüyor. Özellikle, ülkelerin tekrar kapanabileceğine ve korumacılık politikalarının tekrar gündeme gelebileceğine dair artan endişelerin, global enerji talebinde azalışlara neden olabileceğine yönelik kötümser beklentilere neden olması, petrol fiyatlamaları üzerinde kısa vadede baskıyı artırdığı görülüyor. Diğer taraftan, yaklaşan noel tatili nedeniyle global piyasalarda işlem gününün kısıtlı olması, küresel büyüme beklentilerine yönelik aşağı yönlü revizyonlar ve ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırımına gitme ihtimalinde yaşanan yukarı yönlü eğilimin, petrol piyasasında kısa vadede diğer baskı unsuru olarak görülmeye devam ediyor. OPEC+ üyesi olan Libya’da yaşanan siyasi gerilim nedeniyle, gün içerisinde Sharara sahasının kapatıldığına dair haber akışları ardından petrol üretiminin azalacağına yönelik beklentiler, kısa vadede petrol fiyatlamalarında yaşanan geri çekilmeleri bir miktar sınırladığı izleniyor. Hafta içerisinde, risk iştahının seyri ile birlikte, ABD’de açıklanacak olan petrol stokları dataları, fiyatlamalarının seyri açısından yakından takip edilecek.

Brent Petrol Teknik Analizi:

Brent Petrol’ün, haftanın ilk işlem gününde cari durumunda 69,69-72,54 dolar geniş bant aralığında hareket ettiği görülüyor. Brent petrole, teknik olarak bakıldığında, haftalık grafikte; 50 haftalık basit hareketli ortalaması ve Fibo (%78,6) seviyesine tekabül eden, sırasıyla 70,62-71,0 dolar aralığı psikolojik bir bölge olarak fiyatlamaların seyri açısından takip edilebilir. Bu bölge altında kalıcılık sağlaması durumunda kısa vadede 68,20-66,00 dolar destek bölgesi olarak takip edilebilir. Olası, bu aralığın üzerine geçişlerde ise 50 haftalık ağırlıklı hareketli ortalamanın tekabül ettiği 73,88 dolar kısa vadede ilk etapta direnç seviyesi olarak izlenebilir. Teknik göstergelerden, RSI 45 bölgesinde ve gecikmeli göstergelerden MACD’i ise “pozitif “ bölgede hareketine devam ettiği görülüyor. Cari durumda, Brent petrol fiyatlamalarında, 70,95 dolar bölgesi civarında işlemlerin geçmeye devam ettiği görülüyor. Oynaklığın yüksek olması sebebiyle, yatırımcıların stop-loss kullanma alışkanlığının önemli olduğunu öngörüyoruz.


Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Grafik-1: Brent Petrol CFTC Pozisyonları:


ABD Vadeli işlemler Komisyonu (CFTC) tarafından yayımlanan ve 14 Aralık sona eren işlem haftasında Brent petrol vadeli işlem sözleşmelerine bakıldığında; Brent petrol ticari olmayan vadeli işlem sözleşmeleri long pozisyonların ilgili dönemde,2,559 kontrat azalış gösterirken, short pozisyonların ilgili dönemde, 605 kontrat artış gösterdiği görülüyor. Ticari olmayan vadeli işlem sözleşmeleri net pozisyonlara bakıldığında, 14 Aralık sona eren işlem haftasında 3164 kontrat azalışın yaşandığı izleniyor.

Grafik-2: Brent Petrol ve Ham Petrol Fiyatlamaları Arasında ki Spread Hesaplaması:


Kaynak: Bloomberg Veri Terminali. (Verilerin gecikmeli olduğunun unutulmaması gerekmektedir)(Sadece bilgi amaçlı paylaşılmıştır)

Grafik-3: Global Piyasalarda Bazı Risk Göstergelerine Bakıldığında:


Grafik-4: OPEC Petrol Sepeti (Haftalık Değişim)(%) ve Fiyatı: