Boj'un Toplantıda Ele Alması Muhtemel Konular

20 Eylül 2016

Japonya Merkez Bankası'nın para politikasını genişletip genişletmeyeceği üzerine tartışmalar devam ederken, Çarşamba günü sona erecek toplantıda ele alınacak konular merak ediliyor.

Boj'un Toplantıda Ele Alması Muhtemel Konular

Wall Street Journal'da yer alan Boj'un yapacağı toplantıda ele alması beklenen konular:

-Boj şirket tahvili alımını artırabilir: Boj, Japonya devlet tahvilleri almak yerine, elinde bulunan şirket tahvili stoğunu artırabilir.

-Daha fazla nakit enjekte edilebilir: Parasal genişleme beklentisi olanlar, Boj'un para tabanını mevcut 80 trilyon yen hedefinden 100 trilyona artırması gerektiğini söylüyor.

-Faiz negatif bölgede daha da düşürülebilir: -0.1 olan politika faizini Boj daha da düşürebilir. Bankaların kar marjları bundan olumsuz etkileneceği için şikayetçi olabilirler.

-Politika hedefleri değiştirilebilir: Yıllık tahvil alım hedefi koymaktansa, vadeli tahviller için faiz hedefi uygulayabilir ve gerektiği kadar alım yapılabilir.

-Boj daha radikal kararlar da alabilir: Helikopter para politikasıyla, yeni basılan parayla direkt hükümet harcamalarını fonlayabilir, yabancı tahvil alacağını söyleyerek yenin değerini düşüreceğini söyleyebilir.