BIST-100'DE NEGATİF AÇILIŞ BEKLENİYOR

21 Haziran 2021

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın son işlem gününü, % 1,63 değer kaybederek günü 1.391puandan tamamladı.

BIST-100'DE NEGATİF AÇILIŞ BEKLENİYOR

BIST-100:

 
Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın son işlem gününü, % 1,63 değer kaybederek günü 1.391puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 14,1 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi % 0,38, holding endeksi % 1,75 değer kaybettiği günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran % 2,21 ile menkul kıymet yatırım ortaklığı, en çok kaybettiren ise % 3,98 ile metal ana sanayi olduğu görüldü. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne negatif bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.
Bugün, yurtiçi piyasalarda sakin veri akışı takip edilecek. Gün içerisinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün yapılacak olan Kabine toplantısında, Kovid-19 ile mücadele, aşı çalışmaları, turizm sektörüne ilişkin gelişmeler başta olmak üzere ülke gündemindeki konuların ele alınması öngörülüyor. Global piyasalarda ise Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde ve New York Fed Başkanı Williams’ın açıklamaları izlenecek.
Yeni işlem gününde, Sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak zayıf görünümün devam ettiği izleniyor.
Teknik olarak bakıldığında; endekste olası yaşanabilecek geri çekilmeler yada düzeltmelerde kısa vadede 1375-1350 destek bölgesi olarak takip edilebilir. Toparlanma eğiliminin gündeme gelmesi durumunda ise kısa vadede 1405-1419 direnç bölgesi olarak izlenebilir. 
 
Teknik olarak baktığımızda, kurun yeni işlem gününe 8,7482 seviyeleri civarında başladığı izleniyor. Sabah saatlerinde kurun hafif satıcılı hareket ettiği görülüyor. Teknik olarak bakıldığında, kur fiyatlamalarında yukarı yönlü hareketlerin devam etmesi durumunda 8,80 -8,85 TL kısa vadede direnç bölgesi olarak takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerde ise 8,67-8,57 TL destek bölgesi olarak izlenebilir. 


 
Teknik olarak baktığımızda, paritenin yeni işlem gününe 1,1858 seviyeleri civarında başladığı izleniyor. Sabah saatlerinde paritenin yatay hareket ettiği görülüyor. Teknik olarak, parite fiyatlamalarında 1,1870 seviyesi psikolojik değer olarak takip edilebilir. Bu seviyenin altında kalıcılık sağlanması durumunda kısa vadede 1,1820-1,1790 destek bölgesine doğru geri çekilmeler hız kazanabilir. Olası, yukarı yönlü hareketlerin gündeme gelmesi durumunda ise 1,1920-1,1940 direnç bölgesi olarak izlenebilir. 


 
Teknik olarak incelediğimizde, kıymetli metalin yeni işlem gününe 1764 $ civarında başladığı görülüyor. Sabah saatlerinde, kıymetli metalin fiyatlamalarda alıcılı hareket ettiği izleniyor. Teknik olarak, ons altının psikolojik seviyesi olan 1770 $ değeri altında kalıcılık sağlaması durumunda kısa vadede 1740-1700$ destek bölgesine doğru geri çekilmeler gündeme gelebilir. Olası, yukarı yönlü hareketlerde ise 1800-1820$ direnç bölgesi olarak izlenebilir. 


Destek-Direnç Tablosu;

 
Not: Destek-Direnç tablosuna dair veriler Matriks veri terminalinden alınmıştır. Gün içerisinde, haber ve veri akışına bağlı olarak, piyasa koşulları değişkenlik gösterebileceğinden dolayı güncel destek ve direnç seviyelerini müşteri temsilcinize sorabilirsiniz.
Kaynak: INVESTAZ Yatırım Araştırma ve Matriks
Risk Uyarısı: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.
SembolSonFarkFark%
SembolSonFarkFark%
SembolSonFarkFark%
SembolSonFarkFark%