Azalan Risk İştahı…

19 Temmuz 2021

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın son işlem gününü % 0,29 değer kaybederek günü tamamladı

Azalan Risk İştahı…

19.07.2021

Azalan Risk İştahı…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın son işlem gününü % 0,29 değer kaybederek günü 1.363,28 puandan tamamladı. BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 3,96 puan azalırken, toplam işlem hacmi 8,9 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi % 0,80 ve holding endeksi % 0,07 değer kaybettiği günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran % 1.86 ile KOBİ, en çok kaybettiren %1.56 ile madencilik oldu.

Avrupa borsaları haftanın son işlem gününü karışık seyirle kapattı. Kapanışta, İngiltere'de FTSE 100 endeksi % 0.01, Almanya'da DAX 30 endeksi % 0,57, Fransa'da CAC 40 endeksi % 0,51 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi % 0,33 değer kaybetti.

ABD borsaları haftanın son işlem gününü beklenenin üstünde artış gösteren perakende satış verisinin ardından güne yükseliş ile başlayıp, kapanışta düşüşle tamamladı. Kapanışta, Dow Jones endeksi % 0,86 ,S&P 500 endeksi % 0,76 ve Nasdaq endeksi % 0,80 değer kaybetti.

Bugün, Yurt içinde tüketici güven endeksi verisi takip edilecek. Ayrıca, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun 14 Temmuz tarihli toplantısının özeti bugün resmi internet sitesinde yayımlanacak. Yurtiçi piyasalarda Kurban Bayramı öncesi nedeniyle bugün erken kapanış gerçekleştirilecek. Global piyasalarda ise sakin veri akışı izlenecek.

Yeni işlem gününde, Sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak zayıf görünümün devam ettiği izleniyor.

Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı ile Birlikte Okunmalıdır…

Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın son işlem gününü % 0,29 değer kaybederek günü 1.363,28 puandan tamamladı. BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 3,96 puan azalırken, toplam işlem hacmi 8,9 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne hafif yatay bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Küresel piyasalarda, virüsün delta varyantının yayılması ekonomik toparlanma beklentilerine ilişkin endişeleri artırmaya devam ediyor.

Petrol, OPEC+’ın üretim artırımı konusunda anlaşması ve milyonlarca varil fazladan üretimin piyasalara döneceği beklentileriyle düşüş gösterdi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ‘ın telefonda görüştüğü aktarıldı.

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun (TOGG) resmi Twitter sayfasından, tamamı yerli olma özelliği taşıyan ve Gebze'de montajı gerçekleştirilen ilk gövdenin fotoğrafları paylaşıldı.(Kaynak Bloomberg)

TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen ve ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile 2016'dan 2020 sonuna kadar sağlanan asgari ücret desteği sürdürülecek. (Kaynak: bloomberght.com)

İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Maliye Bakanı Rishi Sunak, Sağlık Bakanı'nın pozitif test sonucunu açıklamasının ardından, 10 gün boyunca karantinaya gireceği, toplantılarını uzaktan video-konferans yöntemiyle yürütecekleri belirtildi.

Turizmi Teşvik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildiği açıklandı.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubu, ağustos-aralık döneminde petrol üretiminin her ay için günlük 400 bin varil artırılmasını konusunda uzlaştı.

Şirket Notları:

FORD OTOMOTİV SANAYİ A.Ş. (FROTO): Yeniköy Fabrikasında yıllık izin dolayısıyla 26 Temmuz -15 Ağustos 2021 tarihlerinde üretime ara verilecektir. Bu dönemde fabrikada periyodik bakım ve yeni yatırımlar için üretim hatlarının hazırlanması çalışmaları gerçekleştirilecektir. Gölcük ve Eskişehir fabrikalarında ise, yaz aylarında yıllık izin ve planlı bakım amacıyla yapılan rutin duruşlar öne çekildiği için, bu kapsamda ilave duruş beklenmemektedir.

SENKRON GÜVENLİK VE İLETİŞİM SİSTEMLERİ A.Ş.(SNKRN): 29.12.2020 tarihinde kamuoyuna duyurulan şirketin Bağlı Ortaklığı Senkron Bina Teknolojileri A.Ş. ile Hsy Yapı İnşaat & Akın İnşaat & Kam İnşaat İş Ortaklığı arasında Hakkari ilinde yapımı devam eden, Hakkari Üniversitesi Zeynel Bey Yerleşkesi 2. Etap Merkezi Birimler Binaları İnşaatı işine ait; Elektronik Güvenlik Sistemleri, Merkezi Anons ve Çok Amaçlı Seslendirme, Kartlı Giriş Sistemleri, Acil Çıkış Sistemleri işlerine dair 29.12.2020 tarihinde imzalanan ticari sözleşmenin taahhütleri yerine getirilerek teslim edilmiştir. 30.12.2020 tarihinde kamuoyuna duyurulan şirketin Bağlı Ortaklığı Senkron Bina Teknolojileri A.Ş. ile Kam İnşaat Ticaret Limited Şirketi & Güven-İş Mühendislik İnşaat Ticaret Limited Şirketi İş Ortaklığı arasında, Elazığ İli Merkez İlçesi, Çatalçeşme Mahallesi, 5.Etap, 281 Adet Konut, 7 Adet dükkan ve 1 Adet Cami İnşaatları işine ait; Kapalı Devre CCTV Sistemleri, Video Intercom Sistemleri, Yangın İhbar Sistemleri ile Merkezi Anons ve Çok Amaçlı Seslendirme işlerine dair 30.12.2020 tarihinde imzalanan ticari sözleşmenin taahhütleri yerine getirilerek teslim edilmiştir. 28.01.2021 tarihinde kamuoyuna duyurulan şirketin bağlı ortaklığı Senkron Bina Teknolojileri A.Ş. ile Çekino Savunma Elektronik Ve Bilişim A.Ş. firması arasında, kapı geçiş kontrol projesinde kullanılması amacıyla, Kartlı Geçiş Sistemi yazılımının satışı işlerine dair 28.01.2021 tarihinde imzalanan sözleşmenin taahhütleri yerine getirilerek teslim edilmiştir.01.02.2021 tarihinde kamuoyuna duyurulan şirketin bağlı ortaklığı Senkron Bina Teknolojileri A.Ş. ile Çekino Savunma Elektronik Ve Bilişim A.Ş. firması arasında, kapalı devre TV sistemi projesinde kullanılması amacıyla, Video Analiz Yazılımının satışı işlerine dair 01.02.2021 tarihinde imzalanan 2. ticari sözleşmenin taahhütleri yerine getirilerek teslim edilmiştir.

BMS ÇELİK HASIR SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (BMSCH): Şirket portföyüne ihracat ülkelerine bir yenisini daha eklemiştir. Şirket ile Amerika Philadelphia'da yerleşik bir firma ile 150 tonluk Çelik Hasır Satış sözleşmesi imzalanmıştır. Sözleşme kapsamında Sevkiyat Ağustos/2021 dönemi içinde gerçekleştirilecektir. Daha fazla ülkeye ihracat yapma konusunda çalışmalar ise devam etmektedir.

GSD DENİZCİLİK GAYRİMENKUL İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (GSDDE): Şirketin %100 oranında bağlı ortaklığı olan Nehir Maritime Limited ile Japonya'da yerleşik Itochu Corporation şirketinin garantör olduğu bağlı ortaklığı Laurel World Maritime S.A. arasında, 2023 yılında teslim edilmek üzere Japon Imabari tersanesinde inşa edilecek 38.000 DWT taşıma kapasitesine sahip 1 adet kuru yük gemisi alımı konusunda 16 Temmuz 2021 tarihinde sözleşme imzalanmıştır.

GSD DENİZCİLİK GAYRİMENKUL İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (GSDDE): Şirketin Yönetim Kurulunca, 24.05.2021 tarihinde kabul edilen, Sermaye Piyasası Kurulu'nun VII-128.1 sayılı Pay Tebliği'nin 33 üncü maddesi kapsamında hazırlanan "Sermaye Artırımından Elde Edilecek Fonun Kullanım Amacına İlişkin Revize Raporda" belirtilen, 38.000 DWT taşıma kapasiteli kuru yük gemisi alımı konusunda, bağlı ortaklığı Nehir Maritime Limited ile Japonya'da yerleşik Itochu Corporation'ın bağlı ortaklığı Laurel World Maritime S.A. arasında 16 Temmuz 2021 Tarihinde imzalanan alım sözleşmesinde yer alan ödeme şartlarına uygun olarak, Nehir Maritime Limited tarafından Laurel World Maritime S.A. şirketine 3.630.000.- USD tutarında ödeme yapılmıştır.

GSD HOLDİNG A.Ş. (GSDHO): Bağlı ortaklıkları GSD Shipping B.V. ve GSD Denizcilik Gayrimenkul İnşaat San. ve Tic. A.Ş.'nin %100 oranında bağlı ortaklıkları Nejat Maritime Limited ve Nehir Maritime Limited ile Japonya'da yerleşik Itochu Corporation şirketinin garantör olduğu bağlı ortaklığı Laurel World Maritime S.A. arasında, 2023 yılında teslim edilmek üzere Japon Imabari tersanesinde inşa edilecek her biri 38.000 DWT taşıma kapasitesine sahip 2 adet kuru yük gemisi alımı konusunda 16 Temmuz 2021 tarihinde sözleşme imzalanmıştır.

TUKAŞ GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (TUKAS): 12.03.2019 tarihli Özel Durum Açıklamasında Tukaş Gıda San. ve Tic. A.Ş.'nin paylarının tamamına sahip olduğu EUR 30.000 sermayeli bağlı ortak konumundaki TUKAŞ Gmbh ünvanlı şirketin satış organizasyonu değişikliği sebebiyle faaliyetinin durdurulmasına ve kapatılmasına karar verildiğini duyurulmuştur. Söz konusu bağlı ortaklığı kapanış işlemleri tamamlanmıştır.

MARMARİS ALTINYUNUS TURİSTİK TESİSLER A.Ş. (MAALT): Şirketin Divan Talya Oteli'nin yeniden yapım süreci ile ilgili olarak devam eden çalışmalar kapsamında mevzuat gereği Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne başvuru yapılmış olup, ÇED başvurusuna ilişkin bilgi ve belgeler ile önemli gelişmelerin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı internet sitesinden (https://eced-duyuru.csb.gov.tr/eced-prod/duyurular.xhtml ) takip edilmesi mümkündür.

ANADOLU HAYAT EMEKLİLİK A.Ş. (ANHYT): Şirketin 01.01.2021-30.06.2021 dönemine ait brüt prim üretimi, hayat dalı 794.711.772,23.-TL, hayat dışı 979.236,97.-TL olmak üzere toplam 795.691.009,20.-TL olarak gerçekleşmiştir.

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Manas Enerji Yönetimi Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin (Şirket) 7.800.000 TL nominal değerli paylarının halka arzı tamamlanmış olup, Şirketin sermayesini temsil eden 19.800.000 TL nominal değerli payları Kotasyon Yönergesi'nin 8'inci maddesi çerçevesinde kota alınmıştır. Halka arz edilen Şirket payları 27/07/2021 tarihinden itibaren Ana Pazar'da 9,90 TL/pay baz fiyat, "MANAS.E" kodu ve sürekli işlem yöntemiyle işlem görmeye başlayacaktır. İlgili sırada maksimum emir değeri 500.000 TL olarak belirlenmiştir.

Paylar Alım Satım Notları:

KLKIM: : H.İBRAHİM BODUR HOLDİNG A.Ş. Kalekim Kimyevi Maddeler Sanayi ve Ticaret A.Ş. payları ile ilgili olarak; Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onaylı İzahname kapsamında Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından yapılan fiyat istikrarı sağlayıcı işlemleri neticesinde, Şirket paylarının BİST’de işlem görmeye başladığı 18.05.2021 tarihinden itibaren 30 günlük süre içerisinde Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından kamuya açıklanan alım işlemleri neticesinde, Kalekim Kimyevi Maddeler Sanayi ve Ticaret A.Ş sermayesindeki payı/oy hakkı 16.06.2021 tarihi itibariyle % 64,69’dan % 68,67’a çıkmıştır.

MEGAP: EDA ÖZHAN 14/07/2021 - 14/07/2021 tarihinde MEGA POLİETİLEN KÖPÜK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 8,16 - 8,19 TL fiyat aralığından 570.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte MEGA POLİETİLEN KÖPÜK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 14/07/2021 tarihi itibariyle %29,90 sınırına ulaşmıştır.

UNLU: MAHMUT LEVENT ÜNLÜ 07/06/2021 - 06/07/2021 tarihinde ÜNLÜ YATIRIM HOLDİNG A.Ş. payları ile ilgili olarak 4,78 - 6,90 TL fiyat aralığından 5.395.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi ve/veya 0 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi tarafımca/ortaklığımızca gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ÜNLÜ YATIRIM HOLDİNG A.Ş. sermayesindeki paylarım/oy haklarım 06/07/2021 tarihi itibariyle %64,71 sınırına ulaşmıştır.

HDFGS: 21 Haziran 2021 tarihinde Yönetim Kurulunun almış olduğu karar gereğince;16 Temmuz 2021 tarihinde, 666.801 adet hisse alımı ağırlıklı ortalama 2.7365 TL fiyattan şirket tarafından gerçekleştirilmiştir.

SISE:26 Şubat 2021 tarihli Yönetim Kurulu kararıyla başlatılan pay geri alım programına istinaden 16 Temmuz 2021 tarihinde 1.500.000 adet pay 7.51-7.57 fiyat aralığından şirket tarafından pay alımı gerçekleştirilmiştir.

INFO:Şirket 13.07.2021 tarihli Şirket payları geri alınmasına ilişkin yönetim kurulu kararı çerçevesinde;16.07.2021 tarihinde 3,96 – 4,01 TL fiyat aralığından 120.000 adet pay geri alımı gerçekleştirilmiştir.

Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı ile Birlikte Okunmalıdır…

Kaynak: InvestAZ Yatırım Araştırma, KAP ve Matriks

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 2.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %36,36 zarar oranı: %63,64'dür. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.