Avustralya Merkez Bankası RBA Para Politikası Raporuna Göre

19 Nisan 2016

5 Nisanda gerçekleşen RBA toplantısı sonrasında açıklanan istihdam raporuna göre iyileşme devam ediyor.

Avustralya Merkez Bankası RBA Para Politikası Raporuna Göre

Nisan ayının başında gerçekleşen Avustralya Merkez Bankası (RBA) 'nın para politikası tutanakları bu sabah yayınlandı. Geçtiğimiz toplantıda RBA beklentiler dahilinde politika faizini %2 seviyesinde tutup bir değişikliğe gitmedi.


Tutanaklara göre toplantıda gündemi oluşturan en önemli başlıklardan birisi Avustralya dolarındaki değer kazanımı olduğu görülüyor. Kurun şuanda olan seviyelerden daha fazla yükselmesi ekonomideki dengeyi zora sokacağı görüşünce olan üyeler ve özellikle bu yükselişin hizmet sektörü üzerinde negatif bir etki yaratacağı tartışılmış olarak görülüyor. 


Avustralya'dan gelecek olan veriler enflasyon ve istihdam tarafındaki iyileşmeyi izlemek için büyük önem taşıyor. RBA, düşük enflasyon gereksinimin arttığı fark ettiği taktirde daha fazla gevşeme için gerekli alan sağladığı geçen konuşmalar arasında. Kurula göre ılımlı ekonomik büyümenin devam etmesi için, geçtiğimiz sene beklentilerin üzerinde olan istihdam piyasasında 2016 yılı ilk çeyrek sonrasında yavaşlama bekleniyor. 


5 Nisanda gerçekleşen RBA toplantısı sonrasında açıklanan istihdam raporuna göre iyileşme devam ediyor.13 Nisan'da açıklanan istihdam raporuna göre, işsizlik oranı Mart ayında %5,7 seviyesine gerilerken 26 bin sevisinde bir artış yaşanmış.