Altının Yönünü Yellen Belirleyecek

23 Ağustos 2016

Altın, yatırımcıların Fed Başkanı Janet Yellen'ın Cuma günü yapacağı konuşmada Fed'in faiz artırımının zamanlamasına dair işaretler bulabilmeye yönelik beklentiye girmesiyle, iki günlük kayıplarını devam ettirdi.

Altının Yönünü Yellen Belirleyecek

Spot altın, Pazartesi günü ons başına 1,339.09 dolar ile 12 Ağustos'tan bu zamana en düşük kapanışını gerçekleştirdikten sonra, Singapur saati ile 14:58'de 1,339.22 dolara geldi. Altın bu yıl, Fed para politikasını daha da sıkılaştırmaktan kaçınması ve buna bağlı olarak, yatırımcısına faiz ödemesi yapmayan metalin cazibesinin artmasının etkisiyle yüzde 26 yükseldi. 

Yellen'ın Cuma günü Jackson Hole, Wyoming'de yapacağı konuşma, Fed yetkilileri Stanley Fischer ve William Dudley'in şahin yorumları ve John Williams'ın Eylül ayı toplantısının "oyunun içinde" olduğunu işaret etmesinin ardından yakından takip edilecek. Vadeli işlem verileri, Fed'in Aralık ayında faiz artırma olasılığını yüzde 51 olarak gösteriyor. Eylül ayı için bu ihtimal yüzde 24 olarak görünmektedir. 

Altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları verilerine göre, Pazartesi günü 2.9 ton artarak 2,031.2 tona çıktı.