ABD PCE Datası Açıklanıyor

25 Haziran 2021

Global piyasalarda ABD’de açıklanacak olan Kişisel Tüketim Giderleri Fiyat Listesi (PCE) datası yakından takip edilecek.

ABD PCE Datası Açıklanıyor


ABD PCE Datası Açıklanıyor
Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın dördüncü işlem gününü yüzde 0,60 değer kazanarak günü 1.410,79 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 11,9 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 1,28, holding endeksi yüzde 0,10 değer kazandığı günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 2,77 ile finansal kiralama, faktoring, en çok kaybettiren ise yüzde 0,14 ile sigorta olduğu görüldü.
Avrupa borsaları haftanın dördüncü işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,51, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,86, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,22 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 1,38 değer kazandı. 
ABD borsaları haftanın dördüncü işlem gününü yükselişle kapandı. Kapanışta, Dow Jones endeksi yüzde 0,95, S&P 500 endeksi yüzde 0,58 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,69 değer kazandı.
Bugün, Yurt içinde sakin veri gündemi takip edilecek. Global piyasalarda ise ABD’de açıklanacak olan Kişisel Tüketim Giderleri Fiyat Listesi (PCE) datası yakından takip edilecek. ABD Merkez Bankası (FED) tarafından enflasyon göstergesi olarak takip edilen PCE verisinin gelişimi fiyatlama davranışları açısından yakından izlenecek.
Yeni işlem gününde, Sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak toparlanma eğiliminin devam ettiği izleniyor.

Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı ile Birlikte Okunmalıdır…

Satır Başları:

•Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın dördüncü işlem gününü yüzde 0,60 değer kazanarak günü 1.410,79 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 11,9 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne hafif alıcılı bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.
•Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü. Kremlin Basın Servisinden yapılan açıklamada, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in telefon görüşmesinde, Rusya'nın Türkiye ile hava ulaşımını yeniden başlatma kararı ve Rus aşısı Sputnik V tedarikinin başlaması konusunun ele alındığı belirtildi. (Kaynak: bloomberght.com)
•Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi'nde, AB ülkelerinin devlet ve hükümet başkanları, AB Komisyonundan, Türkiye'deki Suriyeliler için sağlanacak finansmanla ilgili resmi teklifi gecikmeksizin açıklamasını istedi.
•Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan Haftalık Menkul Kıymet İstatistikleri verilerine göre; 18 Haziran sona eren işlem haftasında yurtdışı yerleşikler hisse senetlerinde 3,2 milyon dolar ve DİBS’te 3,6 milyon dolar satıcılı konumda oldukları görüldü. 
•Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan Haftalık Para ve Banka İstatistikleri verilerine göre; 18 Haziran sona eren işlem haftasında bir önceki haftaya göre Merkez Bankası Rezervleri % 2,59 artış ile 97,324 milyar dolara yükseldi. Alt kırılımlara bakıldığında Altın rezervleri haftalık bazda % 4,3 düşüş ile 41,299 milyar dolar ve Brüt Döviz Rezervleri haftalık bazda % 8,34 artış ile 56,025 milyar dolar olarak gerçekleşti. 
•Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan İktisadi Yönelim İstatistikleri ve Reel Kesim Güven Endeksi verilerine göre; 2021 yılı Haziran ayında Reel Kesim Güven Endeksi, bir önceki aya göre 2,7 puan artarak 113,0 seviyesinde gerçekleşti.
•Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı verilerine göre; İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı (KKO), bir önceki aya göre 1,3 puan artarak yüzde 76,6 seviyesinde gerçekleşti. 
•Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Sektörel Güven Endeksleri verilerine göre; Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi Haziran ayında Mayıs ayına göre; hizmet sektöründe %6,2, perakende ticaret sektöründe %4,8 ve inşaat sektöründe %3,6 artış gösterdi.
•Almanya’da açıklanan IFO İş Dünyası Güven Endeksi Haziran ayında piyasa beklentisi üzerinde 101,8 düzeyinde gerçekleşti. 
•Rusya Ekonomi Bakanı Maxim Reshetnikov, hükümetin her metal için ayrı ve 1 Ağustos'tan itibaren geçerli olmak üzere yüzde 15'lik bir gümrük vergisi uygulamayı hedeflediğini ifade etti. 
•ABD'de açıklanan Dayanıklı Mal Siparişleri mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 2,3 artış gösterdi.
•ABD’de açıklanan GSYH verisine göre, ABD ekonomisi yılın birinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre % 6,4 düzeyinde büyüdü. 
•ABD Başkanı Joe Biden, 559 milyar dolarlık yeni bir alt yapı projesi konusunda Demokrat ve Cumhuriyetçi kanatla geçici bir anlaşmaya vardığını söyledi.
•ABD Merkez Bankası (Fed), "stres testi"ne tabi tuttuğu en büyük 23 Amerikan bankasının ağır bir ekonomik durgunluk halinde hane halkı ve şirketlere kredi vermeye devam edebilecek sermaye kriterlerine sahip olduğunu belirtti. 
Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı ile Birlikte Okunmalıdır…
Gün içi veri takvimi:
 

Şirket Notları: 

BAGFAŞ BANDIRMA GÜBRE FABRİKALARI A.Ş. (BAGFS): 14.06.2021 tarihli Kamuyu Aydınlatma Platformu'na ("KAP") yaptığımız özel durum açıklamasında ve T.C Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 12.06.2021 tarihinde denetim amacıyla alınan su numunesine dair analiz sonucu, henüz Şirket bildirilmemiştir. Ayrıca, 09.06.2021 ve 12.06.2021 tarihlerinde aynı su çıkış noktalarının (denize deşarj noktaları) izlenmesi için Bakanlık'tan lisanslı BÇM ÇEVMER Ölçüm Analiz ve Laboratuvar Hiz. San. ve Ltd. Şti. tarafından analiz edilen şahit numunelere ait sonuçlar 23 Haziran 2021 tarihinde Şirkete bildirilmiştir. Analiz sonuçları KAP’ta paylaşılmaktadır. Şahit numunelerden elde edilen analiz sonuçlarına göre, olumsuz bir durum tespit edilmemiştir.
GSD DENİZCİLİK GAYRİMENKUL İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (GSDDE): Şirketin 23 Haziran 2021 tarihinde yapılan Özel Durum Açıklamasının, Finansal Duran Varlık Edinimi olarak tekrar  yayımlanması gereğidir. Şirketin 23 Haziran 2021 tarihli Yönetim Kurulu Toplantısında, Nehir Maritime Limited unvanlı ve 5.000 USD sermaye ile Marshall Adalarında kurulacak şirkete 1 USD nominal değerde 5.000 adet nama yazılı hisse karşılığı 5.000 USD ile iştirak etmesine karar verilmiştir.
ZORLU ENERJİ ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş. (ZOREN): Sermaye Piyasası Kurulu Kurumsal Yönetim Tebliği ekinin 4.2.8 maddesine uygun olarak; Şirket Yönetim Kurulu üyeleri ve üst düzey yöneticileri için halihazırda var olan "Yönetici Sorumluluk Sigortası", 1 (bir) yıl süreyle geçerli olacak şekilde yenilenmiş olup, sigortanın toplam yıllık sorumluluk limiti Şirket sermayesinin %25'ini aşmamaktadır.
TEKFEN HOLDİNG A.Ş. (TKFEN): Şirket İştiraklerinden Florya Gayrimenkul Yatırım İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş. sermayesinde sahip olduğu %50 oranındaki payların tamamının toplam 25.250.000 ABD Doları/ yaklaşık 220 milyon TL bedelle satılmasına ilişkin anlaşma 24 Haziran 2021 tarihinde imzalanmış olup, Rekabet Kurulu'nun satışa ilişkin onayı sonrasında işlem tamamlanacaktır. Bu satış işleminin şirketin vergi öncesi karına yaklaşık 125 milyon TL tutarında etkisi olacaktır.
VAKIF FİNANSAL KİRALAMA A.Ş. (VAKFN): Şirket Yönetim Kurulu'nun almış olduğu karar doğrultusunda Genel Müdürlüğe, 500.000.000- TL'sına kadar farklı vadelerde 2 yılı aşmayacak şekilde tahsisli veya nitelikli yatırımcılara satış yoluyla piyasa koşullarına bağlı olarak bono veya tahvil ihracı için yetki verilmiştir.
Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı ile Birlikte Okunmalıdır…
İŞ GİRİŞİM SERMAYESİ YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (ISGSY): Şirket'in 24 Haziran 2021 tarihli ve 612 sayılı Yönetim Kurulu Kararı ile Şirket portföyünde yer alan mevcut girişim sermayesi yatırımları ile portföyde yer alacak yeni girişim sermayesi yatırımlarından oluşan portföyün yönetilmesi için Maxis Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi A.Ş.'den portföy yönetim hizmeti alınabilmesi amacıyla Sermaye Piyasası Kurulu'na başvuruda bulunulmasına karar verilmiştir.
DEMİSAŞ DÖKÜM EMAYE MAMÜLLERİ SANAYİ A.Ş. (DMSAS): Şirket Yönetim Kurulu'nun 25.05.2021 tarihli toplantısında Bilecik İli Vezirhan Beldesi'nde bulunan fabrikasında yapılması öngörülen yeni hat yatırımının henüz netlik kazanamamasından dolayı meşru çıkarlarımızın zarar görmemesi, yatırımcıların yanıltılmasına yol açmaması ve bu bilgilerin gizli tutulmasının sağlanabilmesi amacıyla SPK'nun II-15.1 sayılı Özel Durumlar Tebliği'nin 6. Maddesi gereği alınan erteleme kararının unsurlarının ortadan kalkması sebebiyle; Yönetim Kurulu (24.06.2021) yapılan toplantısında bina inşaatı dahil yaklaşık 8,2 milyon EUR maliyetli yeni döküm hattı yapılması, konu ile ilgili gerekli yasal izinler ve çalışmaların yapılması hususunda Genel Müdürlük makamına yetki verilmesi kararı alınmıştır.
BORSA İSTANBUL A.Ş.: Selva Gıda payları, 25/06/2021 tarihinden itibaren Borsa İstanbul Ana Pazar'da işlem görmeye başlayacağından, söz konusu tarihten itibaren BIST Tüm, BIST Tüm-100, BIST Ana, BIST Halka Arz, BIST Sınai, BIST Gıda İçecek ve BIST Konya endeksleri kapsamına dahil edilecek olup, endekslerin hesaplanmasında şirketin paylarının sayısı 78.000.000, fiili dolaşımdaki pay oranı ise %23 olarak dikkate alınacaktır.
KONTROLMATİK TEKNOLOJİ ENERJİ VE MÜHENDİSLİK A.Ş. (KONTR): Şirket Yönetim Kurulunun, 24.06.2021 tarihindeki toplantısında; Libya'da aşağıdaki alanlarda faaliyetlerde bulunmak üzere şube açılmasına, İnşaat ve montaj, Farklı tip ve boyutlarda karbon çelik borular ve polietilen kullanılarak gaz transfer ve dağıtım şebekelerinin kurulması, Yenilenebilir enerjiye bağlı olanlar da dahil olmak üzere elektrik üretim tesislerinin, farklı tiplerde alçak ve yüksek gerilim trafo merkezlerinin kurulması ve bakımı, Güç iletim kablo ağlarının kurulması ve bakımı Termal yöntemler, ozmoz ve yenilenebilir enerji kullanarak tuzdan arındırma tesisleri inşa etmek, Söz konusu şube kuruluşu ve yönetimi için 250,000 Dinar bütçe ayrılmasına, söz konusu şubenin müdürü ve yardımcısının Libya uyruklu olarak belirlenmesine,  Bu hususta gerekli iş ve işlemlerin yapılması için şirketin genel müdürü Osman Şahin Köşker'in yetkili kılınmasına, bu çerçevede gerekli ve faydalı her türlü işlem, ilan ve duyuruların yapılmasına, oy birliği ile karar verilmiştir


Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı ile Birlikte Okunmalıdır…


Paylar Alım Satım Notları:

ENKAI: MEHMET SİNAN TARA 23/06/2021 - 23/06/2021 tarihinde ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 8,87 - 9 TL fiyat aralığından 452.767 TL toplam nominal tutarlı alış gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 23/06/2021 tarihi itibariyle %0,299 sınırına ulaşmıştır.
UZERB: AYŞE LALEHAN EREM TOKCAN 23/06/2021 - 23/06/2021 tarihinde UZERTAŞ BOYA SANAYİ TİCARET VE YATIRIM A.Ş. payları ile ilgili olarak 40,48 - 40,48 TL fiyat aralığından 4.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte UZERTAŞ BOYA SANAYİ TİCARET VE YATIRIM A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 23/06/2021 tarihi itibariyle %22,00 sınırına ulaşmıştır.
HDFGS: HEDEF FİNANSAL YATIRIMLAR A.Ş 23/06/2021 - 23/06/2021 tarihinde HEDEF GİRİŞİM SERMAYESİ YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. payları ile ilgili olarak 2,59 - 2,61 TL fiyat aralığından 300.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte HEDEF GİRİŞİM SERMAYESİ YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 23/06/2021 tarihi itibariyle %20,17 sınırına ulaşmıştır.
TKURU: HÜSEYİN AVNİ METİNKALE 23/06/2021 - 23/06/2021 tarihinde TAZE KURU GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 178 - 183 TL fiyat aralığından 10.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte TAZE KURU GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 23/06/2021 tarihi itibariyle %51,04 sınırına ulaşmıştır.
LKMNH: ÖMER GÖKTAŞ 24.06.2021 tarihinde LOKMAN HEKİM ENGÜRÜSAĞ SAĞLIK TURİZM EĞİTİM HİZMETLERİ VE İNŞAAT TAAHHÜT A.Ş. payları ile ilgili olarak 8,84 TL fiyattan 15.350 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte LOKMAN HEKİM ENGÜRÜSAĞ SAĞLIK TURİZM EĞİTİM HİZMETLERİ VE İNŞAAT TAAHHÜT A.Ş. sermayesindeki payları 24.06.2021 tarihi itibariyle %.0,04 sınırına ulaşmıştır.
ARSAN: FARSAN İNŞAAT_TEKSTİSANAYİ VE TİCAREA.Ş. 23/06/2021 - 23/06/2021 tarihinde ARSAN TEKSTİL TİCARET VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 4,43 - 4,43 TL fiyat aralığından 7.602 TL toplam nominal tutarlı alış gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ARSAN TEKSTİL TİCARET VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 23/06/2021 tarihi itibariyle %41,03 sınırına ulaşmıştır.
NUGYO:  Nurol Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.  (Şirket) ortaklarından Nurol İnşaat ve Ticaret A.Ş.'nin sahip olduğu Şirket sermayesinin %0.86'sına tekabül eden toplam 2.680.000 TL nominal değerli NUGYO paylarının, 1 TL nominal değerli pay için 12,50 TL fiyatla alıcı Nurol Otelcilik ve Turizm İşletme A.Ş Şirketi'ne satışının Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. aracılığı ile 29 Haziran 2021 tarihinde Toptan Alış Satış İşlemi (TAS) çerçevesinde gerçekleştirilmesi için Borsa İstanbul A.Ş.'ye başvuru yapılmıştır.


Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı ile Birlikte Okunmalıdır…

Sermaye Artırım Notları:

E-Data Teknoloji Pazarlama A.Ş: Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), E-Data Teknoloji Pazarlama A.Ş’nin halka arz başvurusunu onayladı. SPK yayımladığı 24.06.2021 tarihli ve 2021/31 sayılı haftalık bülteninde yer alan verilere göre, şirketin 32 milyon TL olan mevcut sermayesinin 45 milyon TL’ye bedelli artırılması sırasında oluşan 13 milyon TL pay halka arz edilecek. Halka arz satış fiyatı 6,00 TL olarak belirlendi.
VBT Yazılım A.Ş.: Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), VBT Yazılım A.Ş.’nin halka arz başvurusunu onayladı. SPK yayımladığı 24.06.2021 tarihli ve 2021/31 sayılı haftalık bülteninde yer alan verilere göre, şirketin 20 milyon TL olan mevcut sermayesinin 26 milyon TL’ye bedelli artırılması sırasında oluşan 6 milyon TL pay ile Mevcut ortaklardan Birol BAŞARAN’ın sahip olduğu 2.000.000 TL nominal değerli 2.000.000 adet hamiline yazılı B grubu payların satışı gerçekleştirilecektir. Halka arz satış fiyatı 12,48 TL olarak belirlendi. 
Kütahya Şeker Fabrikası A.Ş.: Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Kütahya Şeker Fabrikası A.Ş.’nin halka arz başvurusunu onayladı. SPK yayımladığı 24.06.2021 tarihli ve 2021/31 sayılı haftalık bülteninde yer alan verilere göre, Mevcut ortaklardan Kiler Holding A.Ş.’nin sahip olduğu 5.750.000 TL nominal değerli 5.750.000 adet hamiline yazılı D grubu ve Torunlar Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin sahip olduğu 5.750.000 TL nominal değerli 5.750.000 adet hamiline yazılı D grubu payların satışı gerçekleştirilecektir. Halka arz satış fiyatı 21 TL olarak belirlendi. 
İdealist Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.( IDGYO): Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), İdealist Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin pay ihracını onayladı. SPK yayımladığı 24.06.2021 tarihli ve 2021/31 sayılı haftalık bülteninde yer alan verilere göre, şirket 40 milyon TL bedelli sermaye artırımına gidecek. Şirket’in 10 milyon TL olan mevcut sermayesi artırım sonrasında 50 milyon TL’ye çıkaracak. Satış türü “Halka Arz” olarak belirlendi.
Bilici Yatırım Sanayi ve Ticaret A.Ş.( BLCYT): Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Bilici Yatırım Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin pay ihracını onayladı. SPK yayımladığı 24.06.2021 tarihli ve 2021/31 sayılı haftalık bülteninde yer alan verilere göre, şirket 40 milyon TL kar payından karşılanmak üzere 13,5 milyon TL bedelsiz sermaye artırımına gidecek. Şirket’in 67,5 milyon TL olan mevcut sermayesi artırım sonrasında 81 milyon TL’ye yükselecek. 
Denge Yatırım Holding A.Ş.( DENGE): Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Denge Yatırım Holding A.Ş.’nin pay ihracını onayladı. SPK yayımladığı 24.06.2021 tarihli ve 2021/31 sayılı haftalık bülteninde yer alan verilere göre, şirket 250 milyon TL bedelli sermaye artırımı gerçekleştirecek. Şirket’in 50 milyon TL olan mevcut sermayesi artırım sonrasında 300 milyon TL’ye yükselecek. Satış türü “Halka Arz” olarak belirlendi. 


Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı ile Birlikte Okunmalıdır…
AKSA ENERJİ ÜRETİM A.Ş. (AKSEN): Şirket çıkarılmış sermayesinin 613.169.118 TL'den 1.226.338.236 TL'ye çıkarılması kapsamında ihraç belgesinin onaylanması ve Şirketimiz esas sözleşmesinin 6. Maddesinin tadil edilmesi hususunda Sermaye Piyasası Kurulu'na başvuru yapılmıştır.
PINAR SÜT MAMULLERİ SANAYİİ A.Ş. (PNSUT):  Şirketin 24.06.2021 tarihli Yönetim Kurulu toplantısında, iştirakimiz Pınar Su ve İçecek Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin çıkarılmış sermayesinin 44.762.708,45.-TL.ndan 94.762.708,45.-TL.na arttırımında nakden arttırılan 50.000.000.-TL. sermayeye,  rüçhan hakkını kullanarak 4.387.050,50.-TL. ile nakden iştirak edilmesine karar verilmiştir.
ATAKULE GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (AGYO): Şirketin 300.000.000 TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 231.000.000 Türk Lirası olan çıkarılmış sermayenin, tamamı nakden (bedelli) karşılanmak suretiyle %14,00 oranında arttırılarak 263.340.000 Türk Lirası'na çıkarılması işleminde ihraç edilecek olan 32.340.000 Türk Lirası tutarındaki nominal değerli paylara ilişkin, Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) 31.05.2021 tarih ve E-12233903-340.05.05-6710 sayılı yazısı ile onaylanan izahnamede belirtilen esaslara uygun olarak 07.06.2021 ila 22.06.2021 tarihleri arasında 15 gün süreyle kullandırılmıştır. Kullanılmayan payların nominal değeri 104.125,364 TL'dir.
METEMTUR YATIRIM ENERJİ TURİZM VE İNŞAAT A.Ş. (METUR): Şirket 18.000.000 Türk Lirası olan ödenmiş sermayesinin tamamı nakden karşılanmak suretiyle 36.000.000 Türk Lirası arttırılarak 54.000.000 Türk Lirası'na çıkarılması işlemine ilişkin 09.06.2021 tarihinde başlayan 15 günlük yeni pay alma hakkının kullandırım süreci 23.06.2021 tarihinde tamamlanarak sona ermiştir. Yeni pay alma haklarının kullandırılmasından sonra kalan payların toplam nominal değeri 29.863.91TL olup, ilgili paylar 28.06.2021- 29.06.2021 tarihleri arasında iki iş günü süreyle A1 Capital Menkul Kıymetler A.Ş. aracılığıyla Borsa İstanbul A.Ş. Birinci Piyasada nominal fiyattan az olmamak kaydıyla Birinci Piyasa'da oluşacak fiyat üzerinden satışa sunulacaktır.
VAKIF GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş.( VKGYO): Şirket 1.000.000.000,-TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde, 500.000.000,-TL olan çıkarılmış sermayesinin %100 oranında artırılarak tamamı nakit karşılığı olmak üzere 1.000.000.000,-TL'ye çıkarılmasına ilişkin 09.06.2021 tarihinde başlayan rüçhan hakkı kullandırılması işlemleri 23.06.2021 tarihinde tamamlanmıştır. Ortakların yeni pay alma haklarını kullanma süresi içinde kullanılmayan yeni pay alma haklarına karşılık gelen; B grubu payların toplam nominal değeri 14.890.656,78 TL olup kalan paylar, 25-28 Haziran 2021 tarihleri arasında 2 iş günü süreyle Vakıf Yatırım Menkul Değerler AŞ aracılığıyla Borsa İstanbul AŞ Birincil Piyasada, 1 TL nominal değerdeki beher pay fiyatı 1 TL'den az olmamak üzere Borsa İstanbul AŞ'de Birincil Piyasada oluşacak fiyattan satışa sunulacaktır.
YEŞİL YATIRIM HOLDİNG A.Ş.(YESIL): Şirketin 250.000.000 TL olan kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 6.750.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin, tamamı nakit karşılığı ve %3.085,18518 oranında olmak üzere 208.250.000 TL artışla 215.000.000 TL'ye yükseltilmesine ilişkin olarak 08.06.2021 tarihinde başlayan 15 günlük yeni pay alma haklarının kullandırılması süreci 22.06.2021 tarihinde tamamlanmıştır. Ortakların yeni pay alma haklarını kullanma süresi içinde, kullanılmayan yeni pay alma haklarına karşılık gelen payların toplam nominal değeri 778.764,701 TL olup, kalan paylar, 25 – 28 Haziran 2021 tarihlerinde 2 iş günü süreyle İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş. aracılığıyla Borsa İstanbul A.Ş Birincil Piyasada, "Borsa'da Satış" yöntemi ile 1,00 TL nominal değerden az olmamak üzere Borsa İstanbul A.Ş.'de Birincil Piyasada oluşacak fiyattan satışa sunulacaktır.
Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı ile Birlikte Okunmalıdır…

Bugün Gerçekleştirilecek Genel Kurullar:

 

Bugün Gerçekleştirilecek Temettüler:

 

Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı ile Birlikte Okunmalıdır…
Kaynak: InvestAZ Yatırım Araştırma, Finnet ve Matriks
Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 1.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %30,00 zarar oranı: %70,00'dir. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.