ABD’de Manşet Enflasyon Datası Açıklanıyor

10 Haziran 2022

Bugün, yurt içinde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), iş gücü istatistiklerini açıklayacak.

ABD’de Manşet Enflasyon Datası Açıklanıyor
10.06.2022
ABD’de Manşet Enflasyon Datası Açıklanıyor…
Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın dördüncü işlem gününü yüzde 1,23 değer kazancıyla 2.571,57 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 46,5 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 0,96 ve holding endeksi yüzde 2,28 değer kazandığı günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 4,44 ile ulaştırma, en çok gerileyen ise yüzde 0,86 ile ticaret olduğu görüldü. 
Avrupa Merkez Bankası (ECB) planlı takvime göre toplantısını 09 Haziran tarihinde gerçekleştirdi. Toplantı ardından yayımlanan karar metninde, banka faiz oranlarında piyasa beklentilerine paralel değişikliğe gitmedi. Banka Yönetim Konseyi, ana refinansman faizini yüzde 0, marjinal fonlama imkanını yüzde 0,25 ve mevduat faizini eksi yüzde 0,50 olarak korudu. Banka, 2015 yılında başlayan normal varlık alım programını (APP) 1 Temmuz'da bitireceğini açıklarken, Temmuz ve Eylül ayında faiz patikasında yukarı yönlü revizyonlara gidilebileceğinin sinyalini verdi. Metinde, enflasyon görünümü kötüleşirse Eylül ayında faiz patikasına dair daha büyük adım atılmasının mümkün olabileceği, Eylül ayından sonra ise "kademeli fakat sürekli" faiz artışı olabileceği ifade edildi. Banka, 2022 yılı enflasyon tahmini yüzde 5,1'ten yüzde 6,8'e, 2023 tahmini yüzde 2,1'den yüzde 3,5'e, 2024 tahmini yüzde 1,9'dan yüzde 2,1'e yükseltti. Toplantı ardından, Başkan Christine Lagarde yaptığı değerlendirmede; "Para politikasını normalleştirmek için ilave adımlar attık. Faizleri Temmuz'da 25 baz puan artırma niyetindeyiz. Eylül ayında da faizleri artırmaya niyetliyiz. Faiz artışlarının miktarı orta vadeli enflasyon görünümüne bağlı olacak. Beklenti, daha fazla faiz artışının gerekeceği yönünde" dedi. 
Avrupa borsaları haftanın dördüncü işlem gününü düşüşle tamamladı. Kapanışta, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 1,54, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 1,71, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,4 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 1,9 değer kaybetti. 
ABD borsaları haftanın dördüncü işlem gününü düşüşle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi yüzde 1,94, S&P 500 endeksi yüzde 2,39 ve Nasdaq endeksi yüzde 2,75 değer kaybetti. 

Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır
Bugün, yurt içinde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), iş gücü istatistiklerini açıklayacak. Global piyasalarda, Rusya Merkez Bankası (CBR) toplantısı ve ABD'de tüketici fiyat endeksi verisi yakından takip edilecek. Gün içerisinde, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde’ın yapacağı açıklamalar takibimizde olacak. Ayrıca, Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gelişmeler/haber akışları piyasaların odağında olmaya devam edecek. 
Yeni işlem gününde, Japonya Merkez Bankası (BoJ) tarafından açıklanan verilere göre, Mayıs ayında üretici fiyatları aylık bazda değişiklik göstermezken, yıllık bazda % 9,1 düzeyinde gerçekleşti. Çin Ulusal İstatistik Bürosu verilerine göre, Mayıs ayında tüketici fiyat endeksi Mayıs ayında bir önceki aya göre % 0,2 düşüş gösterirken, bir önceki yılın aynı ayına göre % 2,1 düzeyinde artış kaydedildi. Çin’de açıklanan üretici fiyat endeksi mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre % 6,4 ile beklentilere paralel artış gösterdi. Sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak karmaşık seyrin devam ettiği izleniyor.
Satır Başları:
•Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın dördüncü işlem gününü yüzde 1,23 değer kazancıyla 2.571,57 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 46,5 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne satıcılı bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.
•Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Menkul Kıymet İstatistikleri verilerine göre; Yurt dışı yerleşikler 03 Haziran sona eren işlem haftasında Hisse Senetlerinde 129,4 milyon dolar alıcılı konumda yer alırlarken, DİBS’te (Kesin Alım) 1,6 milyon dolar satıcılı konumda yer aldılar.
•Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Haftalık Para ve Banka İstatistikleri verilerine göre; Merkez Bankası Rezervleri 03 Haziran sona eren işlem haftasında bir önceki haftaya kıyasla % 0,15 düşüş ile 102,741 milyar dolar oldu. Rezervlerin alt kırılımlarına bakıldığında; 03 Haziran sona eren işlem haftasında bir önceki haftaya kıyasla Altın Rezervleri % 0,8 düşüş ile 41,280 milyar dolar ve Brüt Döviz Rezervleri % 0,29 artış ile 61,460 milyar dolar oldu. 
•Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Vatandaşlarımızın tasarruflarını Türk lirası cinsi varlıklarda değerlendirebilmelerinin teşvik edilmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla, gelire endeksli devlet iç borçlanma senedi (GES) talep toplama işlemleri 15 Haziran 2022 tarihinden itibaren gerçekleştirilecektir." İfadesine yer verildi. Bu enstrüman sadece gerçek kişilere sunulacak. İhraç edilecek senetler üç ayda bir yatırımcısına kupon getirisi sağlayacak olup kupon ödemelerinde asgari getiri garantisi olacak. Senedin kupon ödemesine esas teşkil edecek getiri oranı ve vade yapısı ihraç duyurusunda ilan edilecek.
•Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), "Finansal İstikrarın Güçlendirilmesine Yönelik Tedbirler" kapsamında kredi vadelerinde yeni düzenlemelere gitti. Kurum, tüketici kredilerine ilişkin genel vade sınırının, kredi tutarı 50 bin liranın üzerinde 100 bin liranın altında olan krediler için 24 ay, 100 bin liranın üzerinde olan krediler için 12 ay olarak belirlenmesine karar verdi. Kurum, limiti 25 bin liranın altında olan kredi kartları için asgari ödeme tutarının dönem borcunun yüzde 20'si; limiti 25 bin liranın üstünde olan kredi kartları için asgari ödeme tutarının dönem borcunun yüzde 40'ı olarak belirlenmesine karar verdi. Duyuruda, "Konut kredilerinde kredi değer oranının tutar bazlı farklılaştırılması, ticari krediler başta olmak üzere selektif yaklaşımın iyileştirilmesi amacıyla kredilerin yatırım ve ihracat gibi üretken alanlara yönlendirilmesi, yurt dışı yerleşiklerle türev işlem gerçekleştiren tüzel kişilere kullandırılacak kredilerin risk ağırlığının artırılması ve yurt dışı yerleşiklere tahsisli swap imkanının getirilmesi hususlarında gerekli adımlar ivedilikle atılacaktır." denildi. 
•Resmi Gazete'de 31862 sayılı 10.06.2022 tarihli yayımlanan tebliğe göre, Türk lirası cinsinden ticari nitelikteki nakdi kredilere yüzde 10 düzeyinde uygulanan zorunlu karşılık oranı yüzde 20’ye yükseltildi.
•Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yayımlanan 09.06.2022 tarihli Finansal İstikrarın Güçlendirilmesine Yönelik Tedbirler Hakkında Basın Açıklamasında; " Yurt içinde gerçekleştirilen halka arzlarda yurtdışından fon teminini özendirmek, Şirketlerin yurt dışında sermaye piyasası aracı ihracı yoluyla fon temin etmelerini teşvik etmek amacıyla ilgili ihraçlarda SPK tarafından tahsil edilen ücretlerde indirime gidilmiştir. "denilmiştir. 
•Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yayımlanan 09.06.2022 tarihli Finansal İstikrarın Güçlendirilmesine Yönelik Tedbirler Hakkında Basın Açıklamasında; "Hazine ve Maliye Bakanlığı resmi hesabından yayınlanan basın açıklamasında yer alan adımlar kapsamında; Borsa İstanbul nezdinde “Emtia Pazarı” kurulmuş olup, altın sertifikası ihracına ilişkin çalışmalara başlanmıştır. " denilmiştir.
•ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD ekonomisinin resesyon yaşayacağını düşünmediğini ifade etti. 
Gün içi veri takvimi:
 


Şirket Notları:
TRILC: Turkfleks marka Serumlarımızın Gürcistan'da  kayıt ve ruhsatlandırma süreci tamamlanmıştır . Önemli bir ihracat pazarına aracılık eden Gürcistan'da anlaşmalı temsilcimiz aracılığı ile satış faaliyetlerine başlanmıştır.
PEKGY: 06.01.2022 tarihinde İngiltere'de Former County Library, Springfield, Maidstone, Kent, ME14  2LH adresinde bulunan 5.787 m2 arsanın imar şartı ile 4.3 Milyon GBP'a satın alınması ile ilgili olarak ilişkili taraflarımızdan Peker Skyline Ltd. ile gayrimenkul alım sözleşmesi imzalandığı duyurulmuştu. Ancak, imar sürecinin uzaması sebebiyle Satıcı ile karşılıklı mutabık kalınarak söz konusu sözleşme feshedilmiştir.
BMSCH: 21.10.2021 Tarihli KAP açıklamamızda duyurduğu üzere, Şirket bir taraftan doğayı korumak ve gelecek nesillere daha yaşanılası bir dünya bırakmak, diğer taraftan Şirket, maliyet tasarrufu yaratmak ve verimliliği artırmak amacıyla, Manisa'da bulunan fabrika binamızın üzerine Güneş enerjisinden elektrik (GES) üretimi yapılması için tesis kurulmasına karar vermiş ve VTN Enerji Mühendislik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi ile sözleşme imzalamıştı. Sözleşmeye uyarınca; Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nde kurulu fabrikamız çatısı üzerine 1.460 adet 450 Wp Güneş Paneli konulacak olup, bu panellerden 657 kWp ile yıllık 1.045.000 kWh enerji üretilmesi hedeflenmektedir. Şirket'imizin lisanssız elektrik üreticileri için dağıtım sistemine bağlantı anlaşması 02.03.2022 tarih ve ED 2605450205014 sayılı sözleşme ile imza altına alınmıştır.Proje kapsamında montaj işlemlerine 13.06.2022 tarihinde başlanacak olup, 30 Haziran 2022'de güneş enerjisi sisteminin devreye alınması planlanmaktadır. Sözleşmenin toplam bedeli KDV hariç 395.523 USD olup, yatırımın finansmanı, finansal kiralama yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Bu konuda, Garanti Finansal Kiralama A.Ş. ile finansal kiralama sözleşmesi imzalanmıştır. Yatırm teşvik belgesi ve KDV İstisnası kapsamında yapılmakta olan GES projesinin devreye girmesi ile birlikte firmamızın yıllık ortalama 3.300.000 kWh olan elektrik tüketiminin 1.045.000 kWh kısmının firmamıza ait güneş enerji sistemi ile karşılanması hedeflenmektedir. Şirket 2022 yılı ilk üç ayında 884.387 kWh elektrik tüketmiş olup, 1.358.196  TL elektrik gideri ödemiş bulunmaktadır. Şirket'in elektrik giderlerinde %30 dolayında bir tasarruf sağlaması planlanan bu yatırımın, Şirket'in faaliyet karı ve net karı üzerinde olumlu yönde etki göstermesi beklenmektedir.
KONTR: Bağlı ortaklığı "Pomega Enerji Depolama Teknolojileri A.Ş.'nin"LiFePO (LFP) ve Diğer Çevreci Teknolojiler İle Lityum- İyon Pil Üretimi yatırımıyla ilgili olarak sunulan ÇED Raporu'nun, T.C. ÇEVRE, ŞEHİRCİLİK VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BAKANLIĞI İnceleme Değerlendirme Komisyonu tarafından incelenmesi ve değerlendirilmesi sonucu, LiFePO (LFP) ve Diğer Çevreci Teknolojiler İle Lityum- İyon Pil Üretimi hakkında ÇED Yönetmeliğinin 14. maddesi  gereğince Bakanlıkça "Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu" Kararı verilmiş olduğu 09.06.2022 tarihi itibariyle tarafımıza iletilmiştir.
MEDTR: Şirketin 30.05.2022 tarihli KAP duyurusunda ilan edildiği üzere, şirket global etkinliğini arttırmak amacıyla İngiltere' de hisselerinin %100' ü Meditera Tıbbi Malzeme Sanayi ve Ticaret A.Ş' ye ait 1.500.000 GBP sermayeli Meditera Medikal LTD şirketinin kuruluş işlemleri tamamlanmıştır.
DAPGM: Şirket Kocaeli İli Kartepe ilçesi 200 ada 37, 38, 39, 40 numaralı parsellerde kain arsaları satın almak üzere arsa sahibi ile 09.06.2022 tarihinde (bugün) sözleşme imzalamıştır. Sözleşmeye göre şirketce arsa üzerinde geliştirilecek projenin hasılatının %28'i arsa bedeli olarak Arsa sahibine ödenecektir. Ayrıca sözleşmeye göre projenin tamamlanması sonrasında satılamayan bağımsız bölümler olması halinde bu bağımsız bölümler de aynı oran ile arsa sahibiyle paylaşılacaktır.
ORGE: 23.03.2022 tarihli açıklamada, Şirketin, İstanbul'da inşası devam etmekte olan İstanbul Yeni Havalimanı - Halkalı Metro Projesi'nin Kayaşehir ve Olimpiyatköy İstasyonları Elektrik İşleri'nin yapımına yönelik verdiği 2.698.844,27 Euro+KDV tutarındaki teklife ilişkin olarak, İşveren Cengiz-Kolin-Kalyon-Özgün Yapı İstanbul Yeni Havalimanı - Halkalı Metro Hattı Yapım Ortaklığı ile sözleşme görüşmelerine başlandığı kamuya duyurulmuştu. Bahsi geçen sözleşme imza süreci, sözleşme bedeli 2.128.149 Euro+KDV ve 9.325.790 TL+KDV olacak şekilde tamamlanmıştır. İşin 400 günde bitirilmesi planlanmaktadır. 


GESAN: 02/06/2022 ve 16/05/2022 tarihli Kamu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yapmış olduğumuz bildirimlerde, şirketin, DİCLE ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. tarafından gerçekleştirilen 1005853 İhale Kayıt Numaralı ‘'BETON KÖŞK VE HÜCRE(KAPASİTÖR) ALIMI İŞİ'' ihalesine katıldığı, en avantajlı fiyatı vererek, ihalede 1. olduğu ve  işin şirketimiz uhdesinde kaldığı belirtilmişti. DİCLE ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. SATINALMA YÖNETİCİLİĞİ, şirketimize sözleşme davetinde bulunmuştur. Sözleşme 13/06/2022 tarihinde taraflar arasında imzalanacaktır. Sözleşme toplam bedeli 1.043.750,-USD'dir. (Birmilyonkırküçbinyediyüzelli, Amerikan Doları) (Güncel baz USD/TL kuru ile sözleşme bedeli 18.000.512,-TL'dir.)
KRVGD: Şirket Yönetim Kurulu'nun şirket merkezinde yapmış oldukları toplantı sonucunda, Sermaye Piyasası Kurulu'nun II-17.1 sayılı Kurumsal Yönetim Tebliği'nin 11. maddesi gereğince Yatırımcı İlişkileri Bölüm Yöneticisi ve Kurumsal Yönetim Komitesi Üyesi olarak görev yapmakta olan Özlem Nazlı Arıkan'ın 09.06.2022 tarihinde görevinden ayrılmasına, toplantıya katılanların oybirliği ile karar verilmiştir.
EKGYO: Şirket projelerinden İstanbul İli, Beşiktaş İlçesi, Gayrettepe Mahallesi, "İstanbul Beşiktaş Dikilitaş Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi" kapsamında, 1646 Ada 55 Parselde yer alan 48 adet konut ve 3 adet ticari üniteden oluşan toplam 51 adet bağımsız bölüme ait Yapı Ruhsatları 07.06.2022 tarihinde alınmıştır.
Paylar Alım Satım Notları:
CCOLA: Sermaye Piyasası Kurulu'nun Seri: II, No:15.1 Sayılı Tebliği kapsamında Conifer Management, LLC tarafından Kuruluşa gönderilen pay alım satım işlemlerine ilişkin açıklama KAP’ta yer almaktadır.
TRILC: Şirket yönetim kurulunun 08.06.2022 tarihli kararı ve aynı tarihli KAP açıklaması çerçevesinde; Şirket paylarından 9,22 TL ortalama ile toplam 50.000 adet pay alınmıştır. Alınan Payların şirketimiz sermayesine oranı 0,03'tür.
GZNMI: ALLBATROSS GİRİŞİM SERMAYESİ YATIRIM ORTAKLIĞI ANONİM ŞİRKETİ 08/06/2022 - 08/06/2022 tarihinde GEZİNOMİ SEYAHAT TURİZM TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 40,00 - 40,24 TL fiyat aralığından 1.000.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte GEZİNOMİ SEYAHAT TURİZM TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 08/06/2022 tarihi itibariyle %0,40 sınırına ulaşmıştır.
NTGAZ: HASAN TAHSİN TURAN 08/06/2022 - 08/06/2022 tarihinde NATURELGAZ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 8,11 - 8,31 TL fiyat aralığından 380.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte NATURELGAZ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 08/06/2022 tarihi itibariyle %1,3304 sınırına ulaşmıştır.
DGNMO: DOĞANLAR YATIRIM HOLDİNG A.Ş. 08.06.2022 tarihinde Doğanlar Mobilya Grubu İmalat Sanayi ve Ticaret A.Ş. payları ile ilgili olarak 2,47-2,50 TL fiyat aralığından 760.000 TL toplam nominal tutarlı alış gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Doğanlar Mobilya Grubu İmalat Sanayi ve Ticaret A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 08.06.2022 tarihi itibariyle %13,50 sınırına ulaşmıştır. ISGYO: AKDERE İNŞAAT TURİZM TEKSTİL İTHALAT İHRACAT SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ 08/06/2022 - 08/06/2022 tarihinde İŞ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. payları ile ilgili olarak 13,92 - 14,27 TL fiyat aralığından 624.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte İŞ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 08/06/2022 tarihi itibariyle %6,23 sınırına ulaşmıştır.
GLYHO: MEHMET KUTMAN  08/06/2022 - 08/06/2022 tarihinde GLOBAL YATIRIM HOLDİNG A.Ş. payları ile ilgili olarak 3,40 - 3,40 TL fiyat aralığından 1.000.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte GLOBAL YATIRIM HOLDİNG A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 08/06/2022 tarihi itibariyle %32,02 sınırına ulaşmıştır.
KUYAS: 08.06.2022 tarihinde 6,74-6,78 fiyat aralığından (ortalama 6,7611 TL) 426.161 adet pay geri alınmış ve şirketin sahip olduğu KUYAS payları 3.057.593 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı: %3,05)
AKMGY: YASEMİN CASUN TUNCER 08.06.2022 tarihinde Akmerkez GYO A.Ş. payları ile ilgili olarak 43,00TL fiyat ile toplam 409 nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Akmerkez GYO A.Ş. sermayesindeki payları ve oy hakkı 08 .06.2022 tarihi itibarı ile %45.49'a düşmüştür. 
AYDEM: 09.06.2022 tarihinde 8.23 TL – 8.62 TL fiyat aralığından (ortalama 8.469107 TL) 300,000 adet pay geri alınmıştır.
Sermaye Artırım-Azaltım Notları:
ISATR, ISBTR, ISCTR, ISKUR: Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Türkiye İş Bankası A.Ş’nin pay ihracını onayladı. SPK yayımladığı, 09/06/2022 tarihli ve 2022/29 sayılı bülteninde yer alan bilgilere göre, Banka, 5.500.000.000 TL iç kaynaklardan karşılanmak üzere bedelsiz sermaye artırımına gidecek. Banka’nın 4.500.000.000 TL olan mevcut sermayesi artırım sonrasında 10.000.000.000 TL’ye yükselecek. 
SARKY: Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Sarkuysan Elektrolitik Bakır Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin pay ihracını onayladı. SPK yayımladığı, 09/06/2022 tarihli ve 2022/29 sayılı bülteninde yer alan bilgilere göre, Şirket 100.000.000 TL kar payından karşılanmak üzere bedelsiz sermaye artırımına gidecek. Şirket’in 300.000.000 TL olan mevcut sermayesi artırım sonrasında 400.000.000 TL’ye yükselecek.
YGGYO: Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Yeni Gimat Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin pay ihracını onayladı. SPK yayımladığı, 09/06/2022 tarihli ve 2022/29 sayılı bülteninde yer alan bilgilere göre, Şirket 80.640.000 TL iç kaynaklardan karşılanmak üzere bedelsiz sermaye artırımına gidecek. Şirket’in 161.280.000 TL olan mevcut sermayesi artırım sonrasında 241.920.000 TL’ye yükselecek. 
ERSU: Şirket tarafından 20.05.2022 tarihli açıklamada duyurmuş olduğu Yönetim Kurulu'nun bedelli sermaye arttırımı kararına istinaden, Şirket Esas Sözleşmesi'nin 6. maddesinin vermiş olduğu yetkiye istinaden, Şirketin 180.000.000 TL kayıtlı sermaye tavanı içinde 36.000.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin tamamı nakden (bedelli) karşılanmak suretiyle, %200 oranında 72.000.000 TL artırılarak 108.000.000 TL'ye çıkartılması kapsamında, İzahnamenin onaylanması talebi ile 08.06.2022 tarihi itibarıyla Sermaye Piyasası Kurulu'na başvuruda bulunulmuştur.


Bugün Gerçekleştirilecek Genel Kurullar:
DERIM, IZINV, KAPLM, KLMSN, SMRTG


Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır


Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, SPK Haftalık Bülten, Hazine Bakanlığı, BDDK, SPK, TCMB, Resmi Gazete, KAP ve Matriks
Not: İlk sayfada tablodan kullanılan Borsa İstanbul ve VİOP dataları bir önceki işlem gününün kapanış verileridir.
Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 1.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %30,00 zarar oranı: %70,00'dir. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.