ABD’de GSYH Data Kompozisyonu Açıklanıyor…

30 Eylül 2021

Bugün, yurt içinde dış ticaret istatistikleri, haftalık para ve banka istatistikleri, yurt dışında ise ABD'de ve İngiltere'de büyüme dataları takibimizde olacak.

ABD’de GSYH Data Kompozisyonu Açıklanıyor…

30.09.2021

ABD’de GSYH Data Kompozisyonu Açıklanıyor…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın üçüncü işlem gününü yüzde 0,59 değer kazanarak günü 1.391,92 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 12,4 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 1,58 ve holding endeksi yüzde 0,83 değer kazandığı günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran bankacılık, en çok kaybettiren ise yüzde 0,85 ile metal, ana sanayi olduğu görüldü.

Avrupa borsaları haftanın üçüncü işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 1,14, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,77, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,84 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,64 değer kazandı.

ABD borsaları, haftanın üçüncü işlem gününü karışık seyirle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,26 ve S&P 500 endeksi yüzde 0,16 değer kazanırken, Nasdaq endeksi yüzde 0,24 değer kaybetti.

Bugün, yurt içinde dış ticaret istatistikleri, haftalık para ve banka istatistikleri, yurt dışında ise ABD'de ve İngiltere'de büyüme dataları takibimizde olacak. Ayrıca, gün içerisinde bazı FOMC üyelerinin açıklamaları yakından izlenecek.

Yeni işlem gününde, Çin’de Ulusal İstatistik Bürosu tarafından açıklanan imalat sektörüne ilişkin satın alma yöneticileri endeksi verisi Eylül ayında, Ağustos ayındaki 50,1 düzeyinden 49,6'ya gerilerken, pandeminin başından bu yana ilk kez sektöre yönelik daralmayı işaret etti. Çin’de açıklanan Hizmet PMI ise İmalat PMI’ın aksine Eylül ayında artış gösterdi ve 53,2 düzeyine yükseldi. Çin’de özel sektörün açıkladığı Caixin İmalat PMI verisi Eylül ayında beklentilerin hafif üzerinde 50,0 değerinde gerçekleşti. Sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak toparlanma eğiliminin devam ettiği izleniyor.Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın üçüncü işlem gününü yüzde 0,59 değer kazanarak günü 1.391,92 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 12,4 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne hafif alıcılı bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Ekonomik Güven Endeksi, Eylül 2021 verilerine göre; Ekonomik güven endeksi Ağustos ayında 100,8 iken, Eylül ayında %1,6 oranında artarak 102,4 değerine yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Hizmet Üretici Fiyat Endeksi, Ağustos 2021 verilerine göre; Hizmet Üretici Fiyat Endeksi 2021 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre %1,36 ve, bir önceki yılın aynı ayına göre %34,47 artış gösterdi.

  • Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) açıkladığı verilere göre, Bankacılık sektörünün toplam net kârı bu yılın Ocak-Ağustos döneminde 48,5 milyar liraya yükseldi. bankacılık sektöründe tahsili gecikmiş alacakların toplam kredilere oranı Ağustos itibarıyla %3,67 oldu. Sermaye yeterlilik oranı ise %17 ve Çekirdek sermaye yeterlilik oranı %13 oldu

  • Avrupa Komisyonu’nun aylık verilerine göre, Euro Bölgesi’nde ekonomik güven endeksi 117,6’dan 117,8’e yükseldi.

  • Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde, 2021 AMB Merkez Bankacılık Forumu'nda yaptığı konuşmada, arz darboğazının, artan enerji fiyatlarının ve yeni bir olası Kovid-19 dalgasının ekonomide belirsizliklere sebep olan riskler arasında olduğunu ifade etti.

  • ABD Merkez Bankası Fed Başkanı Jerome Powell, yaptığı açıklamada; "Mevcut enflasyon artışı, arz kısıtlamalarının çok güçlü taleple bir araya gelmesinin bir sonucudur. Fakat bunların tamamı, ekonominin yeniden açılmasıyla ilişkili, başı, ortası ve sonu olan bir sürece dair. Demek istediğimiz, bu enflasyonist yükseliş, devam eden yüksek enflasyonlu yeni bir rejime yol açmayacak"dedi.

  • İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey, yaptığı açıklamada; İngiltere’de benzin istasyonlarında yaşanan tedarik aksaklıklarını da değerlendirerek, “İngiltere’de son günlerde yaşanan klasik bir arz şoku” dedi.

  • Japonya Merkez Bankası (BoJ) Başkanı Haruhiko Kurado, Çin emlak piyasasının küresel bir finansal krize yol açmayacağını belirterek, "Japonya’da tüketim halen daha zayıf durumda. Japon ekonomisinin bu yılın sonu ya da gelecek yılın başına kadar salgın öncesindeki büyüklüğüne dönmesini bekliyoruz" dedi.

  • ABD Temsilciler Meclisi’nde, Ülkenin borçlanma limitini 17 Aralık 2022'ye kadar askıya alacak yasa tasarısı oylaması, 212'ye karşı 219 oyla kabul edildi.

Gün içi veri takvimi:


Şirket Notları:

BİOTREND ÇEVRE VE ENERJİ YATIRIMLARI A.Ş. (BIOEN): Şirket, karbon yönetiminde göstermiş olduğu başarılı yönetimden dolayı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İTÜ'nün ana desteği ile Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından gerçekleştirilen 7.İstanbul Karbon Zirvesi'nde "Düşük Karbon Kahramanı" ödülüne layık görülmüştür.

NİĞBAŞ NİĞDE BETON SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (NIBAS): Yozgat-Dayılı'da prefabrike betonarme karkas sistemle fabrika binası inşaatı işine yönelik işveren FSM İnşaat Enerji Çelik Konst. Taah. Paz. San.Tic. Ltd.Şti.'den 28.09.2021 tarihinde sipariş alınmıştır. İşin tutarı KDV dahil 767.000 TL olup, tahmini tamamlanma süresi 45 iş günüdür.

NET HOLDİNG A.Ş. (NTHOL): Muğla ili, Milas ilçesinde bulunan arsa ve araziler üzerinde yapılacak Milas Projesi kapsamında, "Düzenlenme Şeklinde Taşınmaz Satış Vaadi ve Hasılat Paylaşımı Esasına Göre İnşaat Sözleşmesi" Net Şirketler Grubu ile Ağaoğlu Şirketler Grubu arasında 2006 yılında imzalanmıştır.

TURK İLAÇ VE SERUM SANAYİ A.Ş. (TRILC): Türk İlaç Ve Serum Sanayi A.Ş olarak Türkiye'de üretimini gerçekleştireceği covid aşıları MENA OIC ve GCC coğrafyasında soğuk zincir , dağıtım ve tedarik sözleşmesi Alpinvest Trading Firması ile imzalanmıştır.

KARSAN OTOMOTİV SANAYİİ VE TİCARET A.Ş. (KARSN): Şirket, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı'nın açmış olduğu otobüs ihalesi için KİK kararına karşı yürütmeyi durdurma talepli olarak iptal davası açtığını, söz konusu iptal davasının reddine karar verildiğini, karara karşı gerekli yollara başvurulacağını, ayrıca bu KİK kararı üzerine verilen 9 Şubat 2021 Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kararına karşı hukuki yollara başvurulduğunu, 9 Şubat 2021 tarihli Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kararı üzerine verilen KİK kararına karşı şirket tarafından açılan davada kararın yürütmesinin durdurulmasına karar verildiğinin şirkete bildirilmiş olduğu Kamuyu Aydınlatma Platformunda detaylı olarak duyurulmuştu.9 Şubat 2021 tarihli Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kararı üzerine verilen KİK kararına karşı şirket tarafından açılan ve yürütmeyi durdurma kararı verilen davada, davanın kısmen kabulüne ve KİK kararının ilgili kısmının iptaline karar verilmiştir. Bu kapsamda KİK tarafından, KİK kararının iptal edilen kısmına ilişkin yeniden inceleme yapılması gerekmekte olup, süreç devam etmektedir.

EMLAK KONUT GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (EKGYO):Şirket projelerinden İstanbul Başakşehir Kayabaşı 8. Etap Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ihalesinin 1. Oturumu 08.10.2021 Cuma günü saat 11:00'da yapılacaktır

AYES ÇELİK HASIR VE ÇİT SANAYİ A.Ş. (AYES): Şirketin , İngiltere kalite standartlarına uygunluğunu gösterir CARES Belgesi ile tescilli Çelik Hasır mamulünün İngiltere'ye ilk ihracat bağlantısı 2.500 Ton olarak yapılmıştır.Bu kapsamda Çelik Hasır ihracat bağlantılarının 1.200 Ton 'un sevkiyatına başlanmıştır. Sipariş konusu mamullerin geri kalan kısmının sevkiyatı önümüzdeki dönemde gerçekleştirilecektir.

KAFEİN YAZILIM HİZMETLERİ TİCARET A.Ş. (KFEIN): 09.04.2021 tarihli özel durum açıklamasında şirketin Siber Güvenlik alanındaki büyüme stratejileri doğrultusunda Siber Güvenlik ürünlerinin katılması için ilgili taraflarla görüşmelere başlandığı bilgisi paylaşılmıştı. Yapılan görüşmeler ve değerlendirmeler sonucunda taraflarca karşılıklı mutabık kalınamaması nedeniyle ilgili ürün satın alım süreci sonlandırılmıştır.

VBT YAZILIM A.Ş. (VBTYZ): Şirket Yönetim Kurulu tarafından; gelişen piyasa ve pazar koşulları ile küresel ölçekte yaşanan ekonomik gelişmelerin faaliyet gösterdiği sektöre etkileri ve Türkiye sermaye piyasalarına yansımalarının bir sonucu olarak VBT Yazılım A.Ş'nin Borsa İstanbul'da oluşan değerinin, Şirket faaliyetlerinin gerçek performansını yansıtmadığı değerlendirilmiş olup sağlıklı fiyat oluşumuna katkıda bulunmak amacıyla; Sermaye Piyasası Kurulu'nun 21.07.2016, 25.07.2016 ve 23.03.2020 tarihli duyurularına istinaden Şirket paylarının Borsa'dan geri alım işlemlerinin başlatılmasına, Geri alıma konu edilebilecek azami pay sayısının, Şirketin çıkarılmış sermayesinin %1,923 'una karşılık gelen 500.000,00.-TL nominal (her biri 1 TL nominal değerinde 500.000 adet pay) olarak belirlenmesine, Geri alım için ayrılacak fonun, 10.000.000,00 TL olarak belirlenmesine, Yürütülecek geri alım işleminin, yapılacak ilk genel kurul toplantısı gündemine alınarak, genel kurulda pay sahiplerinin bilgisine ve onayına sunulmasına, karar verilmiştir.

COCA-COLA İÇECEK A.Ş. (CCOLA): 6 Ağustos 2021 tarihinde yapılan duyuruya göre CCİ, LLC Coca-Cola Bottlers Uzbekistan'ın (CCBU) özelleştirilmesine yönelik açık satış sürecinin kazananı olarak Özbekistan Cumhuriyeti Devlet Varlık Yönetim Ajansı (UzSAMA) ile Hisse Alım Sözleşmesini imzalamıştır.

Paylar Alım Satım Notları:

SISE: 28 Eylül 2021 tarihinde 8,00 TL-8,03 TL fiyat aralığından (ortalama 8,02 TL) 3.250.000 adet pay geri alınmış ve Şirketin sahip olduğu SISE payları 23.663.027 adede ulaşmıştır (Şirket sermayesine oranı %0,77).

PAGYO: SALİH BEZCİ 28/09/2021 - 28/09/2021 tarihinde PANORA GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. payları ile ilgili olarak 6,42 - 6,51 TL fiyat aralığından 35.497,00 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte PANORA GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 28/09/2021 tarihi itibariyle %11,548 sınırına ulaşmıştır.

ARSAN: ALİŞAN ARIKAN 28/09/2021 - 28/09/2021 tarihinde ARSAN TEKSTİL TİCARET VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 4,16 - 4,17 TL fiyat aralığından 50.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi ve/veya 0 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi tarafımca/ortaklığımızca gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ARSAN TEKSTİL TİCARET VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki paylarım/oy haklarım 28/09/2021 tarihi itibariyle %6,67 sınırına ulaşmıştır/aşmıştır/altına düşmüştür. İşlemin detaylarına ilişkin bilgiler aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

YUNSA: BURAK SÖZÜBİR 29/09/2021 - 29/09/2021 tarihinde YÜNSA YÜNLÜ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 14,40 - 15,00 TL fiyat aralığından 100.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte YÜNSA YÜNLÜ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 29/09/2021 tarihi itibariyle %8,40 sınırına ulaşmıştır.

TGSAS: BURAK SÖZÜBİR 29/09/2021 - 29/09/2021 tarihinde TGS DIŞ TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 13,40 - 13,49 TL fiyat aralığından 21.943 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte TGS DIŞ TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 29/09/2021 tarihi itibariyle %5,59 sınırına ulaşmıştır.

GENTS: 29/09/2021 - 29/09/2021 tarihinde GENTAŞ DEKORATİF YÜZEYLER SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 2,93 - 2,93 TL fiyat aralığından 60.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte GENTAŞ DEKORATİF YÜZEYLER SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 29/09/2021 tarihi itibariyle %11,74 sınırına ulaşmıştır.

AVHOL: ALSANCAK SAĞLIK HİZMETLERİ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ, 29.09.2021 tarihin de AVRUPA YATIRIM HOLDİNG ANONİM ŞİRKETİ payları ile ilgili olarak 5,62 TL – 5,73 TL fiyat aralığından 433.000 adet satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte AVRUPA YATIRIM HOLDİNG ANONİM ŞİRKETİ sermayesindeki payları 29.09.2021 tarihi itibariyle %42,17 oranına gerilemiştir.

INFO: 29.09.2021 tarihinde 3,91 - 4,04 fiyat aralığından 351.891 adet pay geri alımı yapılmıştır.

SISE: 29 Eylül 2021 tarihinde 8,08 TL-8,09 TL fiyat aralığından (ortalama 8,08 TL) 2.000.000 adet pay geri alınmış ve Şirketin sahip olduğu SISE payları 25.663.027 adede ulaşmıştır (Şirket sermayesine oranı %0,84).

KRVGD: 29.09.2021 tarihinde 12,29 – 12,34 fiyat aralığından 58.000 adet pay geri alımı yapılmıştır.

Sermaye Artırımı-Azaltımı Notları:

ERSU MEYVE VE GIDA SANAYİ A.Ş. (ERSU): Şirketin Ersu Meyve ve Gıda Sanayi Anonim Şirketi' nin çıkarılmış sermayesinin 180.000.000 TL kayıtlı sermaye tavanı içinde 36.000.000 TL'den 108.000.000 TL'ye çıkarılması nedeniyle, tamamı nakden (bedelli) karşılanmak suretiyle artırılan 72.000.000 TL nominal sermayeyi temsil eden payların halka arzına ilişkin izahnamenin onaylanması talebiyle Sermaye Piyasası Kurulu'na 07.05.2021 tarihinde başvuru yapılmış takip eden süreçte izahname hazırlama sürecine geçilmiştir. Şirket Yönetim Kurulu'nun (29.09.2021) tarihinde yapmış olduğu toplantısı sonucunda, "30.09.2021 tarihli finansal tablo döneminin de gelmiş olduğu dikkate alınarak; izahnamede yer alan finansal tablolara ilişkin bilgilerin bu dönemi de içerecek şekilde güncellenerek tekrar başvuru yapılmasının daha yerinde olacağı değerlendirilmiş ve bu nedenle mevcut başvurunun güncellenerek yeniden sunulmasına karar verilmiştir. "

RTA LABORATUVARLARI BİYOLOJİK ÜRÜNLER İLAÇ VE MAKİNE SANAYİ TİCARET A.Ş. (RTALB) : Payları Yıldız Pazar'da işlem gören RTA Laboratuvarları Biyolojik Ürünler İlaç ve Makine Sanayi Ticaret A.Ş.'nin (Şirket) 41.000.000 TL olan sermayesinin 42.970.214 TL'ye artırılması nedeniyle ihraç edilecek toplam 1.970.214 TL nominal değerli paylardan 1.788.651 TL nominal değerli kısmının Güler Yatırım Holding A.Ş.'ye, 181.563 TL nominal değerli kısmının ise İCG Finansal Danışmanlık A.Ş.'ye 24,32 TL fiyattan tahsisli olarak satışı, A1 Capital Yatırım Menkul Değerler A.Ş. (Alıcı ve Satıcı Üye) aracılığıyla toptan alış satış işlemleri kapsamında 30/09/2021 tarihinde gerçekleştirilecektir. Söz konusu işlemde nakit ve menkul kıymet takası MKK ve Takasbank dışında yapılacaktır.

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: ( Yatırım Aracı Bazında Tedbir Uygulanması)

Borsa İstanbul A.Ş. Piyasalarında Uygulanacak Gözetim Tedbirleri Yönergesi'nin 5. ve 6. maddelerindeki hükümler çerçevesinde Tedbir Yönetim Sistemi kapsamında, piyasasında gerçekleşen işlemler nedeniyle Ral Yatırım Holding A.Ş. (RALYH.E) payında 30/09/2021 tarihinden itibaren 1 ay süreyle mevcut "Açığa Satış Yasağı"na ilave olarak "Kredili İşlem Yasağı", "Brüt Takas" ve "İnternetten Emir İletilmesinin Kısıtlanması" önleyici tedbirleri uygulanacaktır. Tedbirlerin uygulanacağı son tarih 28/10/2021'dir.

BORSA İSTANBUL A.Ş.: ( Yatırımcı Bazında Tedbir Uygulanması)

Borsa İstanbul A.Ş. Piyasalarında Uygulanacak Gözetim Tedbirleri Yönergesi'nin 5. maddesi çerçevesinde, Doğuş Otomotiv Servis ve Ticaret A.Ş. (DOAS.E) payının piyasasında Yönerge'nin 6. maddesinde belirtilen emir ve işlemleri nedeniyle aşağıda adı belirtilen yatırımcı hakkında Borsamız Pay Piyasası'ndaki emir ve işlemlerine yönelik olarak 30/09/2021 tarihinden itibaren 6 ay süreyle "Açığa Satış ve Kredili İşlem Yasağı", "Brüt Takas" ve "İnternetten Emir İletilmesinin Kısıtlanması" önleyici tedbirleri uygulanacaktır.Yatırımcı Adı ve Soyadı MKK Sicil Numarası MURAT SARI 12624259. Tedbirin uygulanacağı son tarih 29/03/2022'dir.

Bugün Gerçekleştirilecek Genel Kurullar:


Bugün Gerçekleştirilecek Kar Payı Ödemeleri:


Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, KAP ve Matriks

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 1.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %30,00 zarar oranı: %70,00'dir. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.