ABD Büyümesi Düştü Dolar Değer Kaybetti

29 Temmuz 2016

Ülkemizde yaşanan kötü günlerin ardından, kredi derecelendirme kuruluşlarının tedirginliği ile rekor seviye olarak 3,09 seviyesini test eden USDTRY'de düşük gelen ABD büyümesi değer kaybına neden oldu.

ABD Büyümesi Düştü Dolar Değer Kaybetti

Dün özellikle dolar endeksi tarafında ki değer kaybının etkisi Dolar TL paritesine de yansıdır ve 9 günün en düşük seviyesi olan 3,0080 seviyeleri test edildi. Bugün ise bu veri arından 3 seviyesinin de altında fiyatlamaları gördük. 

Dün Türkiye Cumhuriyet Bankası verilerine göre yurt içi yerleşik kişilerin darbe girişim sonrasında geçen hafta 8,5 milyar dolar civarında döviz satışı gerçekleştirdiği bunun yanında da yabancı portföy çıkışının sınırlı olduğu görüldü. 

Bugün açıklanan verilere göre ise Türkiye'de dış ticaret açığı %5 artış gösterek 6 Milyar 559 Milyon dolar seviyesine ulaştı. İhracat tarafında ise haziranda geçen yılın aynı ayına göre %8,1 artış gösterek 12 Milyar 916 Milyon Dolar olarak açıklandı. İthalata bakacak olursak da, %7 seviyesinde artış gösterek, 19 Milyar 475 Milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) raporuna göre ise Türkiyede Turizm geliri ikinci çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre %35,6 seviyesinde bir düşüş gösterek 4 Milyar 981 Milyon 318 Bin Dolar seviyesine indi.