2. Çeyrekte Ticaret ve Hizmet Sektörlerinde Ciro %2,3 Arttı

26 Ağustos 2016

Konuya ilişkin olarak TÜİK'in hazırladığı raporun ayrıntıları şöyle:

2. Çeyrekte Ticaret ve Hizmet Sektörlerinde Ciro %2,3 Arttı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ve hizmet ciro endeksi 2016 yılı II. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %2,3 oranında arttı. Takvim etkilerinden arındırılmış ciro endeksi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %7,3 oranında arttı. 

Ticaret ve hizmet sektörlerinde istihdam %0,9 azaldı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ve hizmet istihdam endeksi 2016 yılı II. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %0,9 oranında azaldı. Takvim etkilerinden arındırılmış istihdam endeksi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %1,9 oranında azaldı. 

Ticaret ve hizmet sektörlerinde çalışılan saat %2,3 azaldı 

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ve hizmet çalışılan saat endeksi 2016 yılı II. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %2,3 oranında azaldı. Takvim etkilerinden arındırılmış çalışılan saat endeksi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %3,2 oranında azaldı. 

Ticaret ve hizmet sektörlerinde brüt ücret - maaş %1,4 arttı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ve hizmet brüt ücret-maaş endeksi 2016 yılı II.çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %1,4 oranında arttı. Takvim etkilerinden arındırılmış brüt ücret-maaş endeksi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %19,4 oranında arttı.