Makaleler

Dolar Ne Olur?

Yazan InvestAZ

Yaşanan pandemi dönemi ile birlikte ABD hükümetinin genişlemeci maliye politikalarını uygulamaya alması ve ABD Merkez Bankası (FED) para politikası çerçevesi kapsamında varlık alım programını artırması, küresel piyasalarda dolar likiditesinde artışlara neden olurken, doların değeri üzerinde baskıyı artırdığı izleniyor. Fed yaşanan salgının, ülke ekonomisi üzerinde yarattığı olumsuz tahribatın etkisini en aza indirmek için faizleri düşük seviyelere çekmesi ve uzun bir müddet bu bölgede korumaya devam edeceğini ifade etmesi dolar üzerinde diğer bir negatif katalizör olmaya devam ediyor.

2021 Yatırım Tavsiyeleri İnceleyin

2021 Dolar Yükselirse Altın Düşer mi?

ABD ekonomisinde yapılan teşviklerin, makro ekonomik veriler üzerinde kısa vadede olumlu yansımaları görülse de orta ve uzun vadede tehlikenin geçtiğini yada toparlanmanın istikrar kazandığı söylemek için erken olduğunu gösteriyor. Bu bağlamda, FED Başkanı Powell’ın daha çok veriye ihtiyacımız var/daha çok veri görmek istiyoruz söyleminin önemli olduğunu düşünüyoruz.

Yılbaşından bu yana doların G-10 ve GOÜ para birimlerine karşı performansına bakıldığında,

G-10 para birimleri karşısında;

GOÜ para birimleri karşısında;

Dolar CFTC pozisyonları;

ABD-Almanya 10 yıllık tahvil farkı;

ABD on yıllık ve dolar endeksi spread analizi;

Büyük resimde, temel tarafta devam eden gelişmelerin yılın geri kalanında görece “dolar” fiyatlamalarında etkili olmaya devam edeceğini öngörüyoruz. Yoğun gündem nedeniyle küresel piyasalarda “dolar” tarafında fiyatlama davranışları açısından tahmin ve bir öngörü sunmanın zor olduğunu düşünüyoruz.  Son dönemde enflasyon& tahvil getirisi& dolar üçgeni içerisinde yaşanan gelişmelerin yılın geri kalanında yakından takip edilemeye devam edileceğini öngörüyoruz.

Özellikle, yapılan teşviklerin ve uluslararası emtia fiyatlamalarında artan oynaklık enflasyon tarafında yukarı yönlü riskleri içerisinde barındırmaya devam ettiği izleniyor. Bundan sonraki süreçte ABD Merkez Bankası’nın (FED) politika tutumu önemli olmaya devam edecek. Banka yönetim konseyi üyeleri, enflasyon tarafında yukarı yönlü eğiliminin “geçici” olduğunu ifade etmeye devam ediyorlar. Baz senaryoda, enflasyon tarafında bankanın beklentilerine paralel bir gelişmenin gündeme gelmesi durumunda piyasalar tarafında olumlu olarak algılanabilir. Olumsuz senaryoda, enflasyon tarafında banka ile piyasa arasında ayrışmanın gündeme gelmesi durumunda finansal enstrüman fiyatlamalarında başta dolar para birimi olmak üzere oynaklık artış gösterebilir.

Diğer önemli bir husus ise bankanın uyguladığı varlık alım programının geleceğine yönelik nasıl bir yol izleneceği. 2013 yılında FED Başkanı Ben Bernanke’nin yaptığı açıklamalar sonrasında piyasalarda volatilitenin fazlasıyla arttığı görülmüştü. Günümüzde ise FED’in varlık alım programında sözel yönlendirmeye ve iletişim kanallarına daha fazla önem vereceğini düşünüyoruz. FOMC tutanaklarında bazı üyelerin varlık programının geleceğine yönelik açıklamaları dikkat çekerken, sürece yönelik belirsizliğin devam ettiği görülmektedir.

Kaynak: INVESTAZ Araştırma ve Bloomberg