Makaleler

2017’de Euro Ne Olur? Yükselir mi Düşer mi?

InvestAZ
Yazan InvestAZ

Bir çok yatırımcı euro ne olur, 2017 yılında euro düşecek mi yoksa yükselecek mi, euro ne zaman alınır? sorularının cevaplarını merak etmektedir. Evet, kuşkusuz Euro’nun geleceği özellikle önümüzdeki yıldan itibaren iyice sorgulanmaya başlanılacak. Euro para biriminin tahtı bu dönemde bir hayli sallantıda. Özellikle Dolar’ın ana vatanına geri dönüş yolculuğunda Euro ne derece değerli olacak pek çoğumuzun finansal piyasalarda cevabını aradığı soruların başında geliyor.

Türkiye olarak ihracatımızın %50’si gibi bir payı Euro Bölgesi ülkeler ile gerçekleştirdiğimizi düşünürsek, Euro para birimi ile alış veriş yapan ithalat ve ihracatçılar açısından Euro’nun geleceği büyük bir önem teşkil ediyor.  2016 yılı Avrupa Birliliği açısından önemli bir dönüm noktası oldu. İngiltere’de yapılan referandum ile hükümet halka Avrupa birliğinde kalmak isteyip istemediklerini sordu. Bunun cevabı ise net şekilde “Hayır” oldu. İngiltere’nin Avrupa Birliğinden çıkması Avrupa’da soğuk duş etkisi yarattı. Beklentilerin bir hayli dışında gerçekleşen Brexit referandumu sonrasında diğer Avrupa ülkeleri ise bu durumu sorgular oldu.

En yakın tarih olarak 2017 yılı içerisinde İtalya’da aynı tipte bir referanduma gidebilir. İtalya’da Renzi hükümetinin istifasından sonra ana muhalefetin Birlikten çıkma yanlısı oluşu İtalya tarafında yeni bir oluşumun göstergesi olarak kabul ediliyor. İtalya’nın da referandum yoluyla Avrupa Birliğinden çıkması durumu, birliğin çözülmesi yönünde tetikleyici unsur olacaktır. Böyle bir senaryo kuşkusuz Euro para birimi için hiç hoş olmayacaktır.

Euro’yu baskı altında tutan en büyük sebeplerden biri Avrupa Birliliğinin devamlılığının Brexit ile sorgulanıyor olması ve İtalya ile dağılma sürecin başlayıp başlamayacağı düşüncesi bile Euro para birimi üzerinde bir baskının oluşmasına neden oluyor. Diğer ikincil en büyük sebep ise 2008 küresel finans krizinden sonra ABD ekonomisinin kademeli toparlanmasına karşın, Avrupa bölgesinin halen parasal genişlemeye  devam etmesine karşın makro ekonomik verilerde halen kalıcı düzelmenin yaşanmaması, elbetteki bir çok kesmi rahatsız etmekte. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin elindeki her türlü silahı kullanmasına rağmen ekonomiyi canlandıramaması elbette bir çok farklı demografik nedenlere de bağlı. Yaşlanan Avrupa, nüfusu azalan ülkeler, dinamik enerjiye sahip olmayan genç nüfus, tüketmeyen toplumlar ekonomik canlanmayı beraberinde getirememekte.

Küresel kriz sonrası hemen hemen aynı dönemlerde parasal genişlemeye giden Avrupa Merkez Bankası ile FED’in bu adımları ABD tarafında karşılık bulurken, ABD’nin ekonomik toparlanmada tersine yavaş yavaş sıkılaştırma tarafına yönelmesi, global krizde basılan paranın ana vatanına geri dönme sürecini başlatıyor olması, Dolar’a olan talebi arttıran en büyük etkenlerin başında geliyor. Bu durum Euro’nun Dolar karşısında da ne kadar üzün süre cari fiyat seviyelerinde sürdürülebilir olması birçok kesim tarafından sorgulanmakta.

Hal böyle olunca yakın bir zaman diliminde EUR/USD paritesi ilk çıkış tarihlerindeki 0,85 seviyelerine geri dönecek mi sorusunun cevabını aslında çok da uzaklarda aramamak gerekiyor. Yukarıda saydığımız bir çok ana faktör şu an Dolar’ın lehine çalışmakta. Euro aslında bağıra bağıra ben eriyorum diyor. Ancak kısa veya orta vadede ki gelecek dönemde yaşanabilecek olası jeopolitik ve siyasi beklenmedik gelişmeler paritenin seyrini bir anda tersine de çevirebilir. Politika yapıcıların mutlaka ki bazı baz senaryoları olacaktır elbet ama bazen ok yaydan çıktığı zaman kur savaşlarında ülkeler birbirlerine çok acımasızca davranabiliyorlar. Bu durumda ABD kendi çıkarları için Avrupa Birliğine bazı noktalarda hiç acımayabilir.

22.11.2017 tarihinde 1 Euro 4.6638TL’e denk gelmektedir. Euro son 1 ayda Türk Lirasına kıyasla ortalama %5 civarında yükselme kaydetmiştir.

4 Yorum

Yorum Yap