Kripto Paralar

Bitcoin Gold Nedir, Nasıl Alınır?

Yazan InvestAZ

Son zamanlarda yaşanan gelişmelerin ışığında Bitcoin’in değerinin hızlı bir biçimde dalgalanması, Bitcoin ile Bitcoin Cash arasında sert rüzgarlar esmeye başlamıştı. Bütün bu olaylar yaşanırken, Bitcoin’i yeniden merkezsiz bir yapıdaki para birimi yapmak isteyen bir topluluk, Bitcoin arzusunu hard fok ile Bitcoin Gold isminde yeni bir kripto para birimi çıkartı.

Bitcoin Gold Nedir?

Bitcoin Gold’un en önemli amacı, Bitcoin’den çok daha iyi bir kripto para birimi olmaktır. Bu amaç ile piyasaya giren Bitcoin Gold, ASIC olarak isimlendirilen madenci cihazlarına karşı dayanıklı olabilecek bir biçimde dizayn edildi. Bitcoin Gold Proof of Work algoritması ile Equihash algoritmasını kullanmaktadır. Bu algoritmaların çok büyük oranlarda ASIC’lere karşı dirençli olması ve Zcash içinde kullanılabilir olmasıyla bilinmektedir. Bu değişimin amacı Bitcoin madenciliğinin paralı uygulamalar ile değil de eskiden olduğu gibi CPU ve GPU ile madenciliğinin yapılmasını sağlamaktır. Bitcoin Gold, Bitcoin gibi 21 milyon adet çıkartılacak şekilde tasarlanmıştır. Bitcoin Gold’un %1’i daha önceden kazılmıştır ve bu coinlerin Bitcoin Gold’u tasarlayanların elinde bulunmaktadır. Haliyle bu birçok kişinin aklında acaba insanları mı dolandıracaklar sorusunu akıllara getirmektedir.

Bitcoin Gold Nasıl Alınır?

Bu sorunun cevabı diğer kripto para birimlerine verdiğimiz cevap ile aynıdır. Çeşitli kripto para borsalarından sanal cüzdan açarak, Bitcoin Gold alım – satım gibi işlemler yapabilirsiniz.

Bitcoin Gold Madenciliği

Standart donanımlı ev veya iş yeri bilgisayarlarınız ile madencilik yapmak istiyorsanız şimdiden vazgeçmenizi öneririz. Çünkü bu şekilde yapılan madencilikten para kazanamayacağınız gibi, yüksek enerji sarfiyatı yüzünden cebinizdeki paradan da olabilirsiniz. Bu yüzden madencilik yapmayı düşünenler bir kez daha düşünmelidir.

Bitcoin Gold Ne Kadar?

Kısa zamanda hızlı yükselmelere şahit olduğumuz Bitcoin Gold, 16.01.2018 tarihi itibariyle 320 dolar civarındadır. Günlük işlem hacmi 934 milyon dolar ve piyasa değeri 5,3 milyar dolar civarında bulunmaktadır. Bitcoin Gold en değerli kripto para birimleri listesinde, 15. sırada yer almaktadır.