Analiz ve Yorumlar

2016 Yılında Dolar Alınır Mı?

2016-yilinda-dolar-alinir-mi
Emre Onursal

2015 yılı doların kuvvetlendiği bir yıl olarak geçti. 2015’in bitimine sayılı günler kala yatırımcılar doların önümüzdeki yıldaki performansının ne olabileceğini merak ediyor. Acaba 2016 yılı doların değer kazandığı bir yıl mı olacak yoksa doların değer kaybettiği bir yıla mı giriyoruz? Bu sorunun cevabını bulmak öncelikle geçtiğimiz dönem neler olduğuna bakmamız gerekiyor.

2006 Yılından Beri İlk Faiz Arttırımı Geldi

16 Aralık’ta FED uzun bir süre sonra faiz arttırımına gitti. Beklentilere paralel gelen faiz arttırımı piyasada doların değer kazanmasındansa değer kaybetmesine neden oldu. Kısacası Aralık ayı dolar için Kasım ayındaki kazançlarını geri verme ayı olarak tarihe geçti. Bunun nedenine baktığımızda CFTC raporlarına göre FED kararı öncesinde yatırımcılar Euro ve Yen satış pozisyonlarından çıkmışlardı, bu da demek oluyor ki yatırımcılar dolar alış pozisyonundan çıkarak yatırımlarını banka hesaplarına geri çektiler. Yıl sonunda ise yatırım yapılması beklenen ciddi bir likidite boşa çıkmış oldu.

Likidite Yeniden Dolara Yönelir Mi?

Geçtiğimiz dönemlerde faiz arttırımı sonrasında ABD ekonomisinin genellikle yavaşlama eğilimine girdiği görülmektedir. Fakat bu sefer ilk çeyrek için durum farklı olabilir. Çünkü El Nino etkisi ve düşük benzin fiyatları özellikle tüketimi arttıracağından dolayı ekonomiye olumlu yansıyacaktır. Ayrıca düzenli giden yeni iş olanaklarının artması ve tüketici borçlanmasının kontrol edilebilir seviyelerde olması da ilk birkaç ayın ABD için olumlu geçeceğinin sinyalleri olarak görülebilir. FED’de de önümüzdeki dönemde oy kullananlar arasında faiz arttırım yanlısı kişilerin sayısının artacak olmasının olumlu algı yaratması beklenebilir.

2016 yılının ikinci yarısında ise faiz arttırımının etkilerinin ABD aleyhine olması daha olası görülüyor. ABD’nin faiz arttırımı sonrasında resesyona girmesi ise beklenmemeli çünkü düşük petrol fiyatları ekonominin toparlanmasına destek verecektir. Fakat ilk yarıda gelebilecek 50-75 baz puan aralığındaki ikinci faiz arttırımları, yılın ikinci yarısında yatırımlardaki düşüşe, harcamaların azalmasına ve mortgage faizlerinin sabit faize dönmesine neden olacaktır. Bu da doğal olarak yılın ikinci yarısında ABD ekonomisinde bir yavaşlama olacağının sinyallerini veriyor.

Seçim Yılları Genellikle Dolar İçin Olumlu Geçiyor

2016 yılı ABD’de başkanlık seçiminin olacağı bir yıl olduğundan dolayı daha da önemli bir yıl olacak. Dolar Endeksinin geçtiğimiz 10 seçim dönemindeki performasına baktığımızda sadece 2’sinde zayıfladığı görülüyor. Bu durumda bir anomali olarak genellikle Dolar Endeksi seçim yıllarında iyi performans gösteriyor diyebiliriz. Dolar Endeksini teknik olarak incelediğimizde ise 96.00 seviyesinin güçlü bir destek olduğu görülüyor. Endeksin önümüzdeki dönemde büyük düşüşünün %61.8’i olan 101.20 seviyesine gelmesini bekleyebiliriz. Kısacası önümüzdeki dönemde de bir dolar rallisi görülmesi piyasalarda beklenebilir.

Sonuç olarak dolar ne olur sorusunun cevabı olarak; önümüzdeki yıl boşta kalan likiditenin ilk altı aylık dönemde yeniden dolara dönme ihtimali oldukça yüksek görülüyor. USDTRY içinde ilk altı aylık dönemde yükselişler beklemek daha olası hale gelmiş durumda. 2016 yılında da dolar almak yatırımcılar açısından olumlu olabilir.

Yazar hakkında

Emre Onursal

Emre Onursal

Uluslararası Piyasa Müdürü

Yorum Yap