Yatırımcılar Yunanistan’a yardım tedbirlerinin gerçekleştirilip gerçekleştirilmeyeceğini bekliyorlar

04 Mart 2010

Yatırımcılar Yunanistan’a yardım tedbirlerinin gerçekleştirilip gerçekleştirilmeyeceğini bekliyorlar

Çarşamba günü seans süresince Euro Dolar karşısında iki haftalık maksimum seviyesine yükselmiştir. Bu durum; Yunanistan’ın bütçe açığını azaltmaya yönelik ciddi çabalarının, yatırımcılarda yeni kriz ile ilgili endişeleri bir miktar ortadan kaldırdığını ispatlıyor.

Fakat gerginlikteki bu aranın uzun sürmeyeceğide mümkün. Yunanistan’ın kabul ettiği tedbirlerin tamamiyle gerçekleştireceğine teminat yoktur. Bundan başka Almanya ve Fransa yetkilileri Yunanistan’a gerçek destek ile ilgili planlarını hala belirtmemişler.
“Şu anda yatırımcılar Yunanistan’a yardım tedbirlerinin gerçekleştirilip perçekleştirilmeyeceğini bekliyorlar”- Chicago’daki MF Global şirketinin döviz analisti Jessica Hoversen belirtiyor.
Salı günü New York işlem oturumunda EUR/USD 1.3703 seviyesine yükselmiştir. Gün içerisinde ise paritenin fiyatı 1.3736 maksimum seviyesine yükselmiştir ki, buda 17 Şubat tarihinden itibaren en yüksek sonuçtur. USD/JPY 88.43, EUR/JPY 120.75, GBP/USD 1.5092, USD/CHF ise 1.0674 seviyesinde değerlendiriliyor.