VE GERİ SAYIM BAŞLADI…

08 Temmuz 2010

VE GERİ SAYIM BAŞLADI…

ABD borsalarında bilançoların olumlu geleceği beklentisi ve perakende satışların son dört yılın en büyük artışını kaydettiğine yönelik açıklamalar, borsalar başta olmak üzere piyasalara alım getirdi. Asya kapanışı yükselişle yaparken Avrupa’da yükseliş bayrağını teslim almış görünüyor. İç piyasada Anayasa Mahkemesi' nin kararı gündemde olurken, IMKB 100 endeksi dış piyasaların etkisiyle yükselişe devam ediyor.

 

Asıl gündem Avrupa Merkez Bankasının yapacağı faiz oranı açıklaması ve ardından gelecek olan basın konferansı olacak. Avrupa Bankacılık Komitesinin bankalara yaptığı stres testi detayları dün açıklanmıştı. Stres testi Avrupa Bölgesi büyümesi ile ilgili olarak ters bir senaryo ortaya koyuyor. Bu da Avrupa’nın iki yıllık periyotta beklenen %3’lük büyümenin altında kalacağı sinyallerini veriyor. Banka stres testi sonuçları 23 temmuzda açıklanacak, bunun öncesinde Trichet’in bu konuya ilişkin bugün yapacağı herhangi bir açıklama pariteler ve borsalar üzerinde önemli etki yapabilir.

 

İngiltere Merkez Bankası’da bugün faiz kararını ve varlık alım programını açıklayacak. Değişikliğe gitmesi beklenmiyor. ABD açılışına doğru gelecek olan işsizlik başvuruları ve ham petrol envanterleri verileri yakından takip edilecek.