TCMB Zorunlu Karşılık Oranlarına Müdahalesi Ve Piyasaya Etkisi

23 Eylül 2010

TCMB Zorunlu Karşılık Oranlarına Müdahalesi Ve Piyasaya Etkisi

TCMB'nin kullandığı en önemli enstrüman olan Zorunlu Karşılık Oranları' na piyasada dolaşan Türk parası ve döviz likiditesine karşı alınan tedbir gereği bir kez daha müdahale edildi. Merkez Bankası 2010 yılı içerisinde Nisan Ve Ağustos aylarında puan artırımına giderek yaklaşık 1,4 Milyar ABD dolarını piyasadan çekmeyi başarmıştı.


Bankadan yapılan açıklamada son dönemde kredilerde görülen artış sebebi ile Türk parası zorunlu karşılık oranı 0,5 puan artırılarak yüzde 5’ten yüzde 5,5’e ve yabancı para zorunlu karşılık oranı 1 puan artırılarak yüzde 10’dan yüzde 11’e yükseltilmiştir. Böylece piyasanın likiditesi yabancı para zorunlu karşılık oranında yapılan artışla yaklaşık 1,5 milyar ABD doları, Türk parası zorunlu karşılık oranında yapılan artışla ise yaklaşık 2,1 milyar Türk lirası azaltılması hedeflenmektedir. Merkez Bankası para politikası stratejileri gereği zorunlu karşılık oranlarının finans piyasasında meydana gelebilecek riskleri azaltmak amacıyla daha aktif bir şekilde kullanımasını sağlamak için Türk Parası zorunlu karşılıklara faiz ödenmesine son vermiştir.

 

Açıklamanın yapılmasının ardından serbest piyasada dolar 1.4890 liraya kadar yükselirken , Euro 1.9950 liraya kadar yükseldi. Dolar'ın TL karşısında yukarı yönlü hareketine devam etmesi durumunda dirençler 1.4915 - 1.4950 seviyeleridir.IMKB nin açıklamaya tepki olarak hafif satıcılı yatay bir seyirle başlaması bekleniyor