Şu anda Avustralya Dolar’ının kuru yatırımcıların risk öngörülerine bağlıdır

26 Şubat 2010

Şu anda Avustralya Dolar’ının kuru yatırımcıların risk öngörülerine bağlıdır

Westpac analistlerine göre gelecek hafta Avustralya Dolar’ı ile ilgili çok sayda riskli faktörler oluşabilir. Gelecek hafta Avustralya'nın önemli ekonomik göstergeleri ve Avustralya Rezerv Bankası tarafından faiz dereceleri ile ilgili kararın yayımı bekleniyor. Analistler faiz derecelerinin 25 punto  artırılacağını tahmin ediyorlar, fakat borsa uzmanları bu tahminlerin gerçekleşme olasılığını %50 olduğunu beliriyorlar.

Görülen o ki,  faiz derecelerinin artırılması yakın gelecekte Avustralya Dolar’ının kur yükselişini daha da teşvik edecekdir. Fakat dünya ekonomisinde oluşan durum uzun süreli perspektiflerde Avustralya Dolarını negatif etkileyebilir. Analistlere göre gelecek hafta yayımlanacak haberler Avustralya ekonomik kalkınmasının geçiktiğini gösterecektir.
NAB döviz analisti Con Kiriakopulos,“Şu anda Avustralya Dolar’ının kuru yatırımcıların risk öngörülerine bağlıdır. Yatırımcıların risk öngörüleri ise ülkelerdeki beklenmeyen göstergelerin etkisi sonucunda çok düşüktür. “ diye belirtiyor.