Son hafta içerisinde petrol fiyatları ilk kez artmaya başlamıştır

15 Nisan 2010

Son hafta içerisinde petrol fiyatları  ilk kez artmaya başlamıştır

Son hafta içerisinde petrol fiyatları ilk kez artmaya başlamıştır. Buna sebep piyasa katılımcılarında devamlı  ekonomik kalkınma ve bununla ilgili olarak yakıt ürünlerine talebin artacağıyla ilgili pozitif görüşlerdir. Çarşamba günü yayımlanan devlet raporunda petrol taşınmalarının azaldığı gösteriliyordu. Global düzeyde talebin aşağı sınırda olması ve arz seviyesinde son 5 gün içerisinde hammade piyasalarında ucuzlama oluşmuştu.


Son 10 hafta içerisinde ham petrol rezervlerinde ilk kez azalma oluşmuştur. Geçen hafta ham petrol rezervleri 2.2 milyon varil azalmıştır. Benzin rezervleri ise 1.1 milyon varil azalmıştır. Perakende satış hacmi ile ilgili öngörümlerden daha pozitif açıklanan göstergeler, hatta Dolar kur inişi ve tüketim fiyatları ile ilgili pozitif göstergeler petrol fiyatlarının artışına ek destek sağlamıştır.  Dolar’ın kur düşüşü yabancı yatırımcılar için petrol alışlarını ucuzlatmaktadır.

Rezervlerle ilgili göstergelerin yayımından hemen sonra petrol fiyatlarında 1 Dolar artış oluşmuştur. New York fon borsasında ham petrolün  varili 1.9 Dolar pahalanarak 85.95 Dolar’a teklif ediliyor. Londra fon borsasında ise Brent  petrol fiyatları 176 Cent artışla 86.92 Dolar seviyesine yükselmiştir. Mazot  galonu 2.43 Dolar, doğal gaz fiyatları ise her bin metre küpü 4.186 Dolar seviyesine yükselmiştir.