Şimşek:Geriye Bakmanın Anlamı Yok

29 Eylül 2016

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek,Türkiye'nin duygusal tepki yerine yapısal sorunları çözme çabasına gireceğini belirtti.

Şimşek:Geriye Bakmanın Anlamı Yok

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek yaptığı açıklamalarda, Moodys'in kararıyla ilgili etkinin sınırlı olduğunu, çünkü Türkiye'nin temellerinin sağlam olduğunu söyledi. Kredi notu düştükten sonra Rusya ve Brezilya piyasalarının tepkisi çok daha ağırdı diyen Şimşek, bu kararın ilerde finans dışı reel sektör borçlanma maliyetlerine etkisi olabileceğini söyledi.

Notun tekrar yükselmesi için çaba içerisine gireceğiz diyen Mehmet Şimşek, not düşüşünü ciddiye almadıklarını da ekleyerek, notun düşmesi dünyanın sonu değil, yatırımcılar sadece Moodys'e bakmazlar şeklinde ifadeler kullandı.

Türkiye'nin gerçekliğinin algısından daha güçlü olduğunu söyleyen Şimşek, Türkiye üretiminin 3'te 2'si düşük ve orta düşük teknoloji seviyesinde olduğunu belirterek, güçlü kamu maliyesi yatırım seviyesini hak ediyor yorumunda bulundu.

Adalet sisteminin hızlandırılmasının, performansa dayalı olması gerektiğini de sözlerine ekleyen Şimşek, Moody's not indirimini darbe girişimi etkisiyle ilişkilendirilmediğini de belirtti. Moody's not indiriminde dış finansman bağımlılığını vurguladığını söyleyerek, S&P not indiriminin diğer kuruluşlar üzerinde baskı yaptığı görüşünde bulundu.