29.06.2015 Piyasalarda Yunanistan Fiyatlaması

29 Haziran 2015

Haftasonu gerçekleşen Eurogroup toplantısında, Yunanistan’ın teklifinin reddedilmesi sonrası piyasalarda sert hareketler yaşandı.

29.06.2015 Piyasalarda Yunanistan Fiyatlaması

Haftasonu gerçekleşen Eurogroup toplantısında, Yunanistan’ın teklifinin reddedilmesi sonrası piyasalarda sert hareketler yaşandı. Geçtiğimiz haftayı 1.1158 seviyesinden kapatan EURUSD paritesi gerçekleştirdiği sert düşüşle 1.0998 seviyesinden açılış yaptı. Fiyatlamanın bu denli sert olmasında, Yunanistan’ın eurodan çıkma olasılığının artması etkili oldu. Teklifi kabul edilmeyen Yunanistan’dan 5 Temmuz tarihinde referanduma gideceğini açıkladı. Hükümetin, kreditörlerin Yunanistan’a nakit akışının yeniden sağlanması karşılığında öne sürdüğü koşulları referanduma sunma kararı parlamentoda onaylandı. 30 Haziran günü borç ödemesinin son günü olan Yunanistan için yapılacak olan referandum, kritik bir adım olarak öne çıktı. Ayrıca Yunanistan’da gelen red üzerine mevduat çıkışının önlenmesi ve hisseler üzerindeki yaşanabilecek baskının hafiflemesi amacıyla borsa ve bankalar kapatıldı.

Euro sert değer kaybına rağmen Japonya’dan gelen olumlu perakende satışlar verisi yenin değer kazanmasında etkili olarak USDJPY paritesini 122.10 seviyesine kadar düşürdü. Japonya’da Mayıs ayında yıllık bazda %2,3 artış beklenen perakende satışlarda %3 artış gerçekleşti.

Veri akışı açısından yoğun bir haftanın ilk gününde İspanya ve Almanya enflasyon oranı, ABD bekleyen ev satışları ve Euro Bölgesi tüketici güveni verileri takip edilecek.