28.09.2015 Piyasalarda Bugün

28 Eylül 2015

ABD Kişisel Tüketim Harcamaları Verisi Bekleniyor

28.09.2015 Piyasalarda Bugün

 Yatırımcıların bu hafta Çin ve ABD ekonomisinden gelecek stratejik verilere odaklandığı Asya borsaları yönsüz seyrediyor. Bu noktada Perşembe günü Çin’in eylül ayına ait PMI verilerinin açıklanacak olması ve geçtiğimiz hafta Çin Caixin öncü PMI verisinin eylül ayında 47 olarak açıklanarak son altı buçuk yılın en düşük seviyesinde gerçekleşmesi yatırımcıların bekleyişinde etkili olan faktör olarak öne çıkıyor.

ABD tarafında ise piyasaların Cuma günü biyoteknoloji hisselerindeki düşüşün baskısı altında kalması ve yatırımcıların FED Başkanı Yellen’ın açıklamalarını değerlendirmesi ile birlikte yönsüz kapanış gerçekleşti. Dow Jones günü yüzde 0.89 artıda kapatırken S&P 500 yüzde 0.05 ve Nasdaq yüzde 1.01 ekside kapattı.

Avrupa’da ise geçtiğimiz haftanın son gününde sert yükseliş hakimdi. Bu noktada FTSE 100 günü yüzde 2.47 artıda kapatırken, DAX Endeksi yüzde 2.77, Paris Borsası yüzde 3.07 ve Madrid Borsası yüzde 2.45 yükselişle kapandı.

Haftanın ilk günü açıklanacak ekonomik datalar arasında Türkiye kapasite kullanım oranı, ABD kişisel tüketim harcamaları ve bekleyen ev satışları verileri öne çıkarken FOMC üyelerinden Tarullo ve Dudley’in konuşmaları takip edilecek. Özellikle ABD’de açıklanacak olan ağustos ayına ait kişisel giderlerde gerçekleşebilecek beklentilerin üzerindeki bir artış piyasalarda dolar lehine fiyatlamalara neden olabilir.