28.08.2015 Piyasalarda Bugün

28 Ağustos 2015

Geçtiğimiz hafta küresel piyasalarda baş gösteren kriz fiyatlamasıyla birlikte sert değer kayıpları görülen borsa endekslerinde son iki gün itibariyle düzeltme hareketlerinin hakim olduğu görülüyor.

28.08.2015 Piyasalarda Bugün

Geçtiğimiz hafta küresel piyasalarda baş gösteren kriz fiyatlamasıyla birlikte sert değer kayıpları görülen borsa endekslerinde son iki gün itibariyle düzeltme hareketlerinin hakim olduğu görülüyor. Bu bağlamda ABD ve Çin’de üst üste ikinci günde de yükseliş görülürken Asya borsaları haftanın son işlem gününde kazanımlarını artırdı. 

Dow Jones günü yüzde 2.27, SP 500 yüzde 2.43 ve Nasdaq ise yüzde 2.45 yükselişle tamamladı. ABD borsalarının yükselişinde daha önce yılın ikinci çeyreğinde yüzde 2.3 arttığı açıklanan büyüme oranının yüzde 3,7 oranına revize edilmesi etkili oldu. Olumlu seyir işsizlik başvurularında da görüldü. ABD’de geçen hafta işsizlik maaşına başvuranların sayısı 271000’e gerileyerek beklentilerin altında açıklandı. 

Çin Merkez Bankası’nın adımlarının birkaç gündür küresel piyasaları desteklemesiyle birlikte iç piyasadada artıda kapanış gerçekleşti. Ancak Avrupa ve gelişmekte olan ülkelerdeki yüzde 3’ü aşan yükseliş, içeride devam eden siyasi risk nedeniyle BIST’te sınırlı kaldı. 

Veri akışı açısından yoğun bir gün olan bugün İsviçre ve İngiltere büyüme oranı, ABD kişisel tüketim harcamaları ve Almanya enflasyon oranı verileri öne çıkıyor.