18.02.2016 Piyasalarda Bugün

18 Şubat 2016

FED Sonrası Asya Artıda

18.02.2016 Piyasalarda Bugün

FED’in Ocak ayı toplantı tutanaklarında, derinleşen küresel ekonomik zayıflığın ABD ekonomisine olumsuz etkide bulunabileceğine değinildi. Tutanaklarda, küresel ekonomik zayıflığın derinleşmesi durumunda ABD ekonomisindeki aşağı yönlü risklerin artabileceği vurgulandı. Ayrıca faiz artırım planı ile ilgili değişiklik yapmak için erken olduğu ve petrol ve hisse senedi fiyatlarındaki gelişmelerinde takip edileceği belirtildi. Tutanaklar sonrasında dolar, gelişen ülke para birimleri karşısında değer kaybetti.


FED sonrası Asya piyasalarında pozitif seyir izlendi. Bu doğrultuda sabah saatleri itibarıyla Nikkei Endeksi yüzde 2.48, Hang Seng Endeksi yüzde 2.13, Sydney Borsası yüzde 2,09, Şanghay Borsası yüzde 0.44, Seul Borsası ise yüzde 0.85 artıda seyretti.

ABD tarafında ise Dow Jones günü yüzde 1.59, S&P 500 yüzde 1.65, Nasdaq ise yüzde 2.21 yükselişle tamamladı.


İç piyasayada, hali hazırda devam eden jeopolitik risklerin yanısıra dün gerçekleşen patlama bugün risk fiyatlamalarında etkili olabilir. Dolar/TL ise dün FED ile birlikte 2.9430 seviyesine kadar geri çekildikten sonra bu sabah itibarıyla 2.95 seviyesi üzerinden fiyatlanıyor.

Bugün açıklanacak ekonomik datalar arasında Türkiye yıl sonu enflasyon tahmini ve Euro Bölgesi ticaret dengesi verileri öne çıkıyor. Bugün ayrıca ECB toplantı tutanakları takip edilecek.