Mobius: 2014 geleceği belirleyecek

07 Nisan 2014

Yatırım uzmanı Mark Mobius, 2014 yılının gelecek 10 yılın çoğundaki trendleri belirleme açısından önemli olacağını söyledi.

Mobius: 2014 geleceği belirleyecek

Templeton Gelişen Piyasalar Başkanı Mark Mobius, içerisinde bulunduğumuz yılın piyasaların geleceği açısından önemli olduğunu ifade etti.

The National internet sitesi için bir analiz kaleme alan Mobius, "Bu yılın gelişen piyasalar açısından önemli olduğunu ve önümüzdeki 10 yılın çoğuna yön verecek trendleri belirleyeceğini düşünüyoruz" dedi.

'SEÇİM SONRASI BÜYÜMEYE ODAKLANACAKLAR'
Bu yıl Endonezya, Güney Afrika, Tayland, Hindistan, Türkiye, Brezilya ve Nijerya'da seçimlerin gerçekleşeceğini hatırlatan Mobius, "Seçimlerin atlatılmasıyla popülist politikalar bırakılarak uzun dönemli büyümeye yönelik tedbirler alınabilecek" dedi.

Mobius, seçim süreçlerinin atlatılmasıyla, gelişen ülkeleri güçlü kılan demografik yapı, güçlü büyüme potansiyeli, sağlam tüketici finansmanı gibi etkenlerin yeniden geçerlilik kazanacağını söyledi.

'ÇİN'İN REFORMLARI UZUN SÜREÇTE ETKİLİ OLACAK'
Mobius, Çin hükümetinin geçen yılın sonunda devreye aldığı reformların sağlıktan sosyal güvenliğe, adalet sisteminden bankacılığa kadar pek çok alanda uzun süreli etkileri olacağını belirtti.

Reformların 10 yıllık bir sürece yayıldığını söyleyen Mobius, ancak Şanghay'daki serbest ticaret bölgesi gibi bazı faydaların bu yıl içerisinde görülmeye başlanacağını kaydetti. Mobius, Çin'e ek olarak Tayland, Rusya, Güney Afrika ve Mısır'da özel şirketlerin büyümeye devam edeceğini öngördü.