Kuroda : Eylül'de Gevşeme İçin İmkan Var

22 Ağustos 2016

Japonya Merkez Bankası Başkanı Kuroda, Eylül ayındaki toplanıda parasal gevşeme için "yeterli imkan" olduğunu söyledi

Kuroda : Eylül'de Gevşeme İçin İmkan Var

Japonya Merkez Bankası (BOJ) Başkanı Haruhiko Kuroda, Sankei gazetesinde Cumartesi günü yayınlanan röportajında, BOJ'un gelecek ay düzenlenecek olan politika toplantısında, daha önce görülmemiş büyüklükteki parasal gevşemeye ilave yapması için "yeterli imkanın" olduğunu söyledi. 

Kuroda, BOJ'un, 20-21 Eylül'deki kurul toplantısında yapacağı kapsamlı değerlendirmenin sonuçları üzerindeki tartışmaları baz alarak, harekete geçmekte tereddüt etmeyeceğinin özellikle altını çizdi. Kuroda, toplantı sonrası yapılacak politika açıklamasında, gözden geçirme sonuçlarının yayınlanacağını belirtti. Böyle bir uygulama, Kuroda'nın başkanlığı devraldığı Mart 2013'ten bu yana ilk kez yapılacak. 

Kuroda verdiği demeçte, kurul üyelerinin, kapsamlı bir gözden geçirmeyi baz alarak, ekonomiyi ve finansal durumu tartışacağını ve ihtiyaç duyulursa, ilave gevşeme tedbirlerini almakta tereddüt etmeyeceklerini söyledi. BOJ Başkanı sık sık ihtiyaç duyulduğunda teşviğe ilave yapmakta tereddüt etmeyeceklerini söylüyor, ancak bu kez "yerli imkan" söylemini kullanarak, gevşeme konusunda olağan anlatımının daha da ilerisine gitti.