Küresel Piyasalarda Karmaşık Seyir Devam Ediyor…

10 Mayıs 2022

Bugün, yurt içinde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mart ayına ilişkin işgücü piyasası istatistikleri datalarını açıklayacak.

Küresel Piyasalarda Karmaşık Seyir Devam Ediyor…

10.05.2022

Küresel Piyasalarda Karmaşık Seyir Devam Ediyor…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ilk işlem gününü yüzde 0,28 değer kazancıyla 2.465,71 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 38,9 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 0,50 ve holding endeksi yüzde 0,39 değer kazandığı günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 2,33 ile metal ana sanayi, en çok gerileyen ise yüzde 1,84 ile spor olduğu görüldü.

Avrupa borsaları haftanın ilk işlem gününü düşüşle tamamladı. Kapanışta, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 2,32, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 2,15, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 2,75 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 2,74 değer kaybetti.

ABD borsaları haftanın ilk işlem gününü düşüşle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi, yüzde 1,99, S&P 500 endeksi yüzde 3,20 ve Nasdaq endeksi yüzde 4,29 değer kaybetti.

Bugün, yurt içinde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mart ayına ilişkin işgücü piyasası istatistikleri datalarını açıklayacak. Global piyasalarda, Almanya ve Euro Bölgesi’nde açıklanacak olan ZEW yatırımcı güven endeksi verileri ile ABD’de NFIB küçük işletmeler güven endeksi Nisan ayı raporu yakından izlenecek. Gün içerisinde, New York Fed Başkanı John Williams, Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, Avrupa Merkez Bankası(ECB) Başkan Yardımcısı Luis de Guindos ve Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester’in açıklamaları takibimizde olacak. Ayrıca, Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gelişmeler/haber akışları piyasaların odağında olmaya devam edecek.

Yeni işlem gününde, sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak karmaşık seyrin devam ettiği izleniyor.


Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ilk işlem gününü yüzde 0,28 değer kazancıyla 2.465,71 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 38,9 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne pozitif bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kabine Toplantısı’nın ardından yaptığı değerlendirmede, “Vatandaşlarımızı konut sektöründeki arızi dalgalanmadan korumak amacıyla konut finansmanı konusunda 3 ayrı paketi milletimizin hizmetine sunuyoruz. İlk defa konut sahibi olacaklara 2 milyon liraya kadar birinci el satın almalar için 10 yıla kadar vadeli, aylık yüzde 0,99 faizli konut kredisi sağlıyoruz. İkinci paket, birinci ve ikinci el konutları da kapsıyor. Konut değerinin en az yarısı 1 Nisan 2022'den önce açılmış döviz tevdiat hesaplarının bozdurulması veya fiziki altınların Merkez Bankası'na satılarak karşılanması şartı ile alınacak konutlar bu paketten yararlanabilecek. Konut değeri 2 milyon lirayla sınırlı bu paket 10 yıla kadar vadeli ve aylık yüzde 0,89 faizli konut kredisi içeriyor. Bu paketin bir amacı da döviz ve altın varlıklarının Türk lirasına dönüşümünü teşvik etmektir. Üçüncü paketimiz inşaat sektörüne yöneliktir. Mayıs ayı başı itibarıyla asgari yüzde 40'ı tamamlanmış ve asgari yüzde 50'si satılmamış inşaat projelerinin bir an önce tamamlanabilmesi için 20 milyar liralık bir kaynak ayırdık. Bir yıl boyunca konut fiyatlarını internet sitelerinde duyurdukları fiyatta sabit tutma taahhüdü veren firmalarımız belli bir rakama kadar ve 36 ay vadeyle bu finansmandan yararlanabilecek. Böylece inşaat halindeki projelerin hızla tamamlanarak kısa vadedeki konut arzının artmasını, böylece fiyatların dengeye gelmesini hedefliyoruz.” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları, Nisan 2022 verilerine göre; Aylık en yüksek reel getiri, yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde %7,37, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise %7,79 oranlarıyla BIST 100 endeksinde gerçekleşti.

Euro Bölgesi'nde açıklanan Sentix Yatırımcı Güveni endeksi Mayıs ayında eksi 22,6'ya geriledi.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic yaptığı değerlendirmede; Fed'in bu ayki 50 baz puanlık faiz artışının 'agresif bir adım' olduğunu, Fed'in bu hızda artırıma devam edebileceğini, 50 baz puandan daha büyük bir artışa ise gerek olmadığını ifade etti.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, yaptığı değerlendirmede; "Enflasyonu yüzde 2 hedefimize geri getireceğimize güveniyorum, ancak arz tarafından destek almadan bu yükün ne kadarını taşıyabileceğimizden emin değilim" dedi.

Gün içi veri takvimi:


Şirket Notları:

VAKBN: VakıfBank, 16 ülkeden 37 bankanın katılımıyla toplam 1 milyar ABD Doları karşılığı 199,5 milyon ABD Doları ve 738,7 milyon Avro olmak üzere iki dilimden oluşan sendikasyon kredisi sağlamıştır. Bankanın sürdürülebilir sendikasyon kredisi olan işlemin yenileme oranı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 100'ün üzerinde gerçekleşmiştir. 367 gün vadeli kredinin toplam maliyeti ABD Doları kısmı için SOFR +% 2,75 ve Euro kısmı için Euribor + %2,10 olarak gerçekleşmiştir.

PNLSN: Şirket, Kazakistan Almaty Sanayi Bölgesinde alt yapısı hazır 36 dönüm arazi üzerine taş yünü ve poliüretan dolgulu sandviç panel üretimi amacıyla kurulan Almatı Sandviç Panel LLP (ASP)'ye, sermaye taahhüdü henüz ödenmemiş olmakla birlikte, %50 sermaye payı ile ortaktır. ASP'nin kuracağı fabrikaya ilişkin fizibilite çalışmaları halen devam etmekte olup, bu aşamada ASP'ye Kazakistan Varlık Fonunun (Samruk Kazyna Invest) ortak olması gündeme gelmiştir. Ancak, Kazakistan Varlık Fonunun tabi olduğu düzenlemeler nedeniyle ASP'nin mevcut ortakları olarak sahip olduğu payların ayrı bir şirket çatısı altında toplanması gereği doğmuştur. Bu itibarla, Kazakistan'da diğer ortağı ile %50/%50 ortaklıkla yeni şirket kuruluş işlemlerine başlanmış olup yeni şirket ünvanı Panelsan KZ LLP olacaktır. Panelsan KZ LLP kuruluş işlemlerini takiben ASP'deki sermaye payım bu şirkete devredilmesi planlanmaktadır.

RYGYO: Şirket portföyünde yer alan Erzurum İli Palandöken İlçesindeki mülkiyetimizde Şehir-Kayak Oteli (Yüksek Yıldızlı) işletilmesi için Holiday Inn şirketi ile 10 yılı kesin 10 yılı da opsiyonel olarak toplam 20 yıl süre ile sözleşme imzalanmıştır.

SMRTG: Şirket ile yurtiçinde yerleşik büyük bir müşteri arasında KDV hariç 3.850.346,50 ABD Doları bedel üzerinden güneş paneli satışına istinaden yurtiçi satış sözleşmesi imzalanmıştır.

HTTBT: Şirket ile Nepal'ın ulusal havayolu şirketi Nepal Havayolları ile imzalanan anlaşma çerçevesinde, Nepal Havayolları 6 Mayıs itibariyle beş yıl boyunca Şirket yolcu hizmet sistem ve gelir muhasebesi çözümlerini kullanacak olup, Şirket Crane çözümlerinin Asya kıtasında yeni bir ülkeye hizmet ihracatı ile kullanım ağı genişlemiştir.

RALYH: Şirket Bağlı Ortaklıklarından RAL YAPI MÜHENDİSLİK A.Ş., T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü AB FRIT II Fonu Bünyesinde KfW Yürütücülüğünde Korunmasız Gençlerin Daha İyi ve Kapsayıcı Gençlik ve Spor Altyapısı ve Aktiviteleriyle Güçlendirilmesi Projesi kapsamında Adana, Hatay, Kilis, Osmaniye, Gaziantep, Kahramanmaraş, Mardin Şanlıurfa, Batman İllerinde Toplam 12 Tesis ‘'1. Paket Spor Tesisleri (Futbol Sahası ve Tenis Kortu) Yapım İşi " ihalesine 09.05.2022 tarihinde katılmıştır. 164.900.000,00TL teklif sunarak katılımcılar arasında 5. en düşük teklifi vermiştir. Teklifller değerlendirme aşamasındadır.

SMRTG: Smart Holding A.Ş. ile Shanghai Electric Power Co., Ltd (SEP) arasında Bulgaristan'da 30MW AC Fotovoltaik Enerji Santrali projesi ortak yatırımına istinaden "Mutabakat Zaptı" imzalanmıştır. Söz konusu bu mutabakat zaptında yer aldığı üzere bahsi geçen 30MW AC Fotovoltaik Enerji Santrali yapımında Smart Güneş Teknolojileri AR-GE Üretim San. ve Tic. A.Ş. Mühendislik, Tedarik ve İnşaat (EPC) müteahhidi olarak yer alacaktır.

KNFRT: Şirketin 100% iştiraki Konfrut AG Tarım A.Ş. 2021' de organik ve iyi tarım uygulamaları ile yetiştirilmiş sözleşmeli hammadde tedariğindeki büyümesini yeni üretim sezonunda çilek, elma, nar ve vişne projeleri ile devam ettirmektedir. 2022 yılı üretim sezonu için, Zirai Hammadde Üretim ve Tedariki İş Birimi altında 264 çiftçi ile 100 milyon TL tutarında sözleşmeli üretim anlaşması yapılmıştır.

GESAN: Şirket, HAKAN GIDA DIŞ TİC. LTD. ŞTİ.'nin Mersin Toroslar İlçesinde bulunan tesislerine, Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği'nin 5.1.c maddesi kapsamında Çatı Öztüketim Güneş Enerjisi Santrali yapılması hususunda HAKAN GIDA DIŞ TİC. LTD. ŞTİ. ile anlaşmaya varmıştır. Anlaşma bedeli vergiler hariç 1.043.187,21 USD'dir. (Birmilyonkırküçbinyüzseksenyedibin Amerikan Doları, Yirmibir Cent) (Güncel baz USD/TL kuru ile 15.684.320,-TL)

ARDYZ: Şirket, dünyada 70'den fazla ülkede faaliyet gösteren, üst düzey güvenlik sistemleri alanında 35 yıla yaklaşan deneyime sahip Alman devi Dallmeier Electronic GmbH & Co.KG firması ile tek yetkili iş ortaklığı sözleşmesini 09.05.2022 tarihinde imzalamıştır.

Paylar Alım Satım Notları:

PSDTC: ROTEKS TEKSTİL İHR. SAN. VE TİC. A.Ş. 06/05/2022 - 06/05/2022 tarihinde PERGAMON STATUS DIŞ TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 28,44 - 29,08 TL fiyat aralığından 77.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte PERGAMON STATUS DIŞ TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 06/05/2022 tarihi itibariyle %12,18 sınırına ulaşmıştır.

MİNEREKS DİS TİC A.S. 06/05/2022 - 06/05/2022 tarihinde PERGAMON STATUS DIŞ TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 28,02 - 29,40 TL fiyat aralığından 20.132 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte PERGAMON STATUS DIŞ TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 06/05/2022 tarihi itibariyle %13,17 sınırına ulaşmıştır.

UZERB: MUSTAFA ÖZHAN EREM 05/05/2022 - 09/05/2022 tarihinde UZERTAŞ BOYA SANAYİ TİCARET VE YATIRIM A.Ş. payları ile ilgili olarak 36,32 - 37,90 TL fiyat aralığından 8.597 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte UZERTAŞ BOYA SANAYİ TİCARET VE YATIRIM A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 09/05/2022 tarihi itibariyle %3,37 sınırına ulaşmıştır.

AKSA: EMNİYET TİCARET VE SANAYİ A.Ş. 09/05/2022 - 09/05/2022 tarihinde AKSA AKRİLİK KİMYA SANAYİİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 48,18 - 48,34 TL fiyat aralığından 65.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte AKSA AKRİLİK KİMYA SANAYİİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 09/05/2022 tarihi itibariyle %20,900386 sınırına ulaşmıştır.

TKFEN: 09.05.2022 tarihinde Tekfen Holding A.Ş. payları ile ilgili olarak 19.88 TL fiyattan 912.043,- adet alış işlemi , Borsa da gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Tekfen Holding A.Ş sermayesindeki payları 09.05.2022 tarihi itibarıyla % 11.77325olmuştur.

DGNMO: DOĞANLAR YATIRIM HOLDİNG A.Ş 09.05.2022 tarihinde Doğanlar Mobilya Grubu İmalat Sanayi ve Ticaret A.Ş. payları ile ilgili olarak 2,32-2,40 TL fiyat aralığından 2.000.000 TL toplam nominal tutarlı alış gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Doğanlar Mobilya Grubu İmalat Sanayi ve Ticaret A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 09.05.2022 tarihi itibariyle %.11,86 sınırına ulaşmıştır.

TKFEN: MELTEM BERKER 09.05.2022 tarihinde Tekfen Holding A.Ş. payları ile ilgili olarak 19.88 TL fiyattan 912.043adet alış işlemi , Borsada gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Tekfen Holding A.Ş sermayesindeki payları 09.05.2022. tarihi itibarıyla % 11.77328 olmuştur.

ALEV BERKER 09.05.2022 tarihinde Tekfen Holding A.Ş. payları ile ilgili olarak 19.88 TL fiyattan 1.824.086 adet satış işlemi , Borsada gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Tekfen Holding A.Ş sermayesindeki payı 09.05.2022 tarihi itibarıyla % 0 olmuştur.

YKSLN: BARIŞ GÖKTÜRK 09.05.2022 tarihinde Yükselen Çelik A.Ş. (YKSLN) payları ile ilgili olarak 8,91 – 8,92 TL fiyat aralığından 55.000 (elli beş bin) adet pay alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Yükselen Çelik A.Ş. sermayesindeki payları, 09.05.2022 tarihi itibarıyla %28,34 seviyesine ulaşmıştır.

INVEO:09.05.2022 tarihinde 32,00 TL fiyattan 10.000 adet pay geri alınmış ve bu geri alım programı kapsamında Şirketin sahip olduğu INVEO payları 912.710 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %0,95)

GEDIK: 09.05.2022 tarihinde 8,90 TL fiyattan 50.000 adet pay geri alınmış ve bu geri alım programı kapsamında Şirketin sahip olduğu GEDIK payları 2.714.582 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %1,08)SAHOL: Borsa İstanbul'da pay başına 19,31 TL – 19,45 TL (ağırlıklı ortalama 19,39 TL) fiyat aralığından toplam 300.000 TL nominal değerli SAHOL payları geri alınmıştır.

BOBET: 09.05.2022 tarihinde 4,58 TL-4,61 TL fiyat aralığından (ortalama 4,5997TL) 435.000 adet pay geri alımı gerçekleştirilmiş olup Şirket sahip olduğu BOBET payları 5.374.256 adete ulaşmıştır.

ARCLK: 09.05.2022 tarihinde 67,65 TL - 69,50 TL fiyat aralığından (ortalama 68,5983 TL) 778.583 adet pay geri alınmış ve Şirketin sahip olduğu ARCLK payları 62.954.888 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %9,3166)

Sermaye Artırım-Azaltım Notları:

MARTI: Şirket İzahnamede, 21 (yirmibir) gün olarak belirlenmiş bulunan yeni pay alma hakkı kullanım süresinin SPK'nun VII-128.1 sayılı "Pay Tebliği"'nin 22'nci maddesi 4'ncü fıkrası hükmü çerçevesinde; yeni pay alma hakkı kullanım süresi son günü olan 17.05.2022 tarihi mesai saati bitiminden başlamak üzere 26.05.2022 tarihi mesai saati bitimine kadar 9 (dokuz) gün uzatılarak 30 (otuz) güne çıkarılması ile ilgili Sermaye Piyasası Kurulu'na yapılan başvuru 06.05.2022 tarihinde onaylanmıştır.

BOSSA: Mevcut 62.000.000.-TL olan çıkarılmış sermayesinin; 200.000.000.-TL olan kayıtlı sermaye tavanının Sermaye Piyasası Kurulu'nun Kayıtlı Sermaye Sistemi Tebliği'nin 6. maddesi gereğince bir defaya mahsus olmak üzere aşılarak 360.000.000.-TL'ye çıkarılmasına (bedelsiz artış oranı %480,64516),Artırılan 298.000.000.-TL'nin 4.565.882,83 TL'si Emisyon Primi hesabından, 248.373,00 TL'si Özel Fonlar hesabından, 20.368.952,49 TL'si Gayrimenkul Satış Karı hesabından ve 272.816.791,68 TL'si Geçmiş Yıl Karı hesabından karşılanmasına, Ortakların sahip oldukları her bir hisseye %480,64516 oranında bedelsiz hisse verilmesine, Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. nezdindeki gerekli işlemlerin yapılmasına ve Sermaye Piyasası Kurulu'ndan gerekli izinlerin alınmasına karar verilmiştir.

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında UFUK.E payları 10/05/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 09/06/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar tek fiyat işlem yöntemi ile işlem görecektir. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı, brüt takas ve emir paketi tedbirleri) tek fiyat işlem yöntemi tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında LIDFA.E paylarında 10/05/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 09/06/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı tedbiri) brüt takas tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

Bugün Gerçekleştirilecek Genel Kurullar:

ATAGY, AVHOL, DGATE, DESPC, HUBVC, INDES, ULKER

Bugün Gerçekleştirilecek Kar Payı Notları:


Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, KAP ve Matriks

Not: İlk sayfada tablodan kullanılan Borsa İstanbul ve VİOP dataları bir önceki işlem gününün kapanış verileridir.

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 1.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %30,00 zarar oranı: %70,00'dir. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.