Japonya MB’sı likividite kaynağı ayırımlarını 2 kez artırdı

18 Mart 2010

Japonya MB’sı likividite kaynağı ayırımlarını 2 kez artırdı

 Japonya MB’sı yerel bankalara sunduğu likidite kaynaklarının hacmini 2 kez artırmıştır. Yeni Kabul edilen bu program deflasyon ile mücadelede daha etkili yöntem olabilir. Dün MB yerel bankaların 3 aylık direk kredilenmesini 20 trilyon Yen (221 milyar Dolar) hacmine kadar artırmıştır. Japonya MB başkanı Masaaki Şirakava’ya göre bu tedbirler borç kaynaklarının giderlerini azaltmaya ve kurumsal durumu iyileştirmeye yardım edecektir.


Bu çeşit teşvik programlarında ilk çabalar beklendiği gibi başarıyla sonuçlanmamıştı: bankaların kredi ayırımları 3 ay içerisinde devamlı olarak azalmış, fiyatlar rekor seviyede minimum sınıra inmiş, maaşlar da azalmıştı.

Kolumbiya Üniveristesinin ekonomisti, Nobel ödüllü  Jozeph Stigeals ''Siz bankalara likidite teklif edebilirsiniz, fakat onlar da bu kredileri almaktan kaçınmamaları gerek.Yerel bankaları daha fazla kredi ayırmaya zorlamak için ABD’nin ve Japonya’nın MB’ları hükümetle iş prensiplerine yeniden gözden geçirmesi gerek'' açıklamasında bulunmuştur. Japonya belli anlamda likidite tuzağına düşmüştür. Steagles’e göre bu durumda ekonomide ek nakit kaynak emisyonu beklendiği kadar pozitif etki göstermeyebilir.