Japonya deflasyon risklerinin önlemini Merkez Bankası ile birlikte özel devlet stratejisi aracılığıyla almayı amaçlamaktadır

16 Şubat 2010

Japonya deflasyon risklerinin önlemini Merkez Bankası ile birlikte özel devlet stratejisi aracılığıyla almayı amaçlamaktadır

Japonya’nın Mali bakanı Salı günü verdiği açıklamada, ülkedeki deflasyon risklerinin önlemini Japonya MB ile birlikte özel devlet stratejisi aracılığıyla almayı amaçladıklarını belirtmiştir. Parlemontoda “Yeni gelişim stratejisi aracılığıyla ekonomiyi deflasyondan kurtarmak istiyorum”- açıklamasını yapmıştır.

Mali bakanın açıklamaları gösteriyor ki, Japonya MB’sı  bir süre daha devlet tarafından baskı görecektir. Bakan toplantıda, deflasyon veya başka sözle fiyatların devamlı şekilde ucuzlamasının aradan kaldırılması ekonomik gelişimi destekleyecektir ve bu Japonya hükümeti karşısında duran en önemli meseledir diye eklemiştir.

Japonya MB’nın başkanı Masaaki Shirakava Çarşamba günü verdiği açıklamada, bu güne kadar hayata geçirilmiş para-kredi politikası tedbirleri deflasyonun önlemi kısıtlı seviyede kalmıştır açıklamasını yaptı. Shirakava fiyatları artırmak maksadıyla finans piyasalarına maddi etkileri kabul etmediğini belirtmiştir.

Shirakava parlamentodaki açıklamasında , ''şu anki ekonomik politika, finans sisteminde sabitliğin sağlanmasına büyük katkıda bulunmuştur'' görüşünü dile getirmiştir. Fakat şu anki sistemin olanakları toplumda ekonomik aktivitenin ve fiyat artımının sağlanması için yeterli olmadığını da belirtilmiştir.