İngiltere Avrupa Birliğinden Ayrılma Söylentileriyle Satıcılı Seyirde

22 Şubat 2016

Londra Belediye Başkanı Boris Johnson İngiltere'nin AB'den çıkması için kampanya yürüteceği açıklamaları Sterlin tarafında satışların hız kazanmasına neden oldu.

İngiltere Avrupa Birliğinden Ayrılma Söylentileriyle Satıcılı Seyirde

İngiltere'de bakanlar kurulu Falklands savaşı (1982) ardından ilk kez Cumartesi günü toplandı. Konu sadece İngiltere'yi değil tüm Avrupa birliğini yakından  ilgilendiriyor.23 Haziranda İngiltere Avrupa Birliği referandumuna gidiyor.  İngiltere Başbakanı David Cameron  yaptığı açıklamada 'Avrupayı terk etmek ekonomik ve ulusal güvenliğimizi tehdit eder açıklamasında bulundu. 


Avrupa Birliği Komisyonunun Ekonomik ve Parasal işlerden sorumlu üyesi Pierre Moscovici ise yaptığı açıklamalarda ; Haziranda yapılacak olan referandum da İngiltere AB'den ayrılır ise Kesinlikle B planımız yok. Felaket senaryoları öngörmek bize hiç bir şekilde yardımcı olmaz. B planı üzerinde düşünmeye başladığımız gün A planımıza inanmadığımız anlamı ortaya çıkar. Sadece bir planımız var. O da İngiltere'nin birleşik bir Avrupa içinde yer almaya devam edeceği" diye açıklamalarda bulundu. 

Piyasalara düşen son habere göre ise ; Londra Belediye Başkanı Boris Johnson İngiltere'nin AB'den çıkması için kampanya yürüteceği açıklamaları Sterlin  tarafında satışların hız kazanmasına neden oldu.