31.12.2010 Günün Özeti

31 Aralık 2010

31.12.2010 Günün Özeti

ABD’den beklentilerin üzerinde gelen iyi ekonomik verilere rağmen borsalar günü değer kayıpları ile kapattı. Endeksler Çarşamba günü ulaştığı rekor seviyelerden hafif geri çekildi. Asya borsalarının çoğu gece seansında kapalıydı. Asya piyasaları satıcılı kapanış yaparken bugün bir çok piyasa kapalı ve tatilde. Çin’in sıkılaştırma haberlerinin Avrupalı ve Amerikalı otomotiv üreticileri hisseleri üzerinde satış yönlü etki yapacağı beklentileri de halen daha gündemde yerini koruyor.

 

Geçtiğimiz seneye damgasını vuran Avrupa Bölgesi mali krizi her geçen gün yeni bir ülke daha eklenerek büyüyor. Portekiz, İspanya, İtalya, Yunanistan ve İrlanda’daki  büyük borçlar önümüzdeki günlerde de yeniden göz önüne gelebilir. Çin geçtiğimiz yıl özellikle emtialar üzerinde etkili olurken, sıkılaştırma kararları ve yüksek enflasyonu ile piyasalar üzerinde etkisini gösteriyor. Genel piyasalardaki likidite bolluğu önümüzdeki dönemde de gelişmiş ülkelerin başına bela olacak gibi görünüyor.

 

2011’de yeni heyecanlar yaşanacak. Özellikle ilk hafta gelecek olan ABD Tarımdışı İstihdam verisi yeni yılın kesintisiz ve hız kesmeden devam edeceğini gözler önüne seriyor. Kapanışa doğru Avrupa para birimlerindeki yükselişte şaşırılacak bir durum değil. Sonuç itibariyle şirketler muhasebe defterlerini yüksek kurdan yılı kapatmayı daha çok isteyeceklerdir.