Global Piyasalarda Öncü PMI Dataları Takibimizde Olacak

21 Mayıs 2021

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, % 0,67 değer kaybederek günü 1.449 puandan tamamladı.

Global Piyasalarda Öncü PMI Dataları Takibimizde Olacak


Global Piyasalarda Öncü PMI Dataları Takibimizde Olacak
Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, % 0,67 değer kaybederek günü 1.449 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 17,7 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi % 1,65 değer kazanırken, holding endeksi % 0,64 değer kaybettiği günde sektör endeksleri arasında en çok kazandıran % 4,21 ile inşaat, en çok kaybettiren ise % 3,51 ile metal ana sanayi olduğu görüldü.
Avrupa borsaları haftanın dördüncü işlem gününü yükselişle kapattı. Kapanışta, İngiltere'de FTSE 100 endeksi % 1,00, Almanya'da DAX 30 endeksi % 1,70, Fransa'da CAC 40 endeksi % 1,29, İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi % 0,88 değer kazandı.
ABD borsaları günü yükselişle tamamladı. Kapanışta, Dow Jones endeksi % 0,55, S&P 500 endeksi % 1,02 ve Nasdaq endeksi % 1,77 değer kazandı. 
Bugün, yurt içinde tüketici güven endeksi, yurt dışında ise Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde’ın açıklamaları ile dünya genelinde açıklanacak öncü imalat sanayi ve hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), ve ABD'de 2. el konut satışları başta olmak üzere yoğun veri gündeminin takip edilecek.
Yeni işlem gününde, Sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak karışık seyrin devam ettiği izleniyor.
Satır Başları:
•Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın dördüncü işlem gününü , % 0,67 değer kaybederek günü 1.449 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 17,7 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne hafif alıcılı bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz
•Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre Merkezi yönetim brüt borç stoku Nisan ayında 1 trilyon 950 milyar lira olarak gerçekleşti.
•BioNTech'in kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin, "(Kovid-19 aşısı) Türkiye için Temmuz, Ağustos ve Eylül ayında 120 milyon dozu tamamlamak istiyoruz" dedi.
•ABD'de Philadelphia Fed İmalat Endeksi Mayıs'ta, 31,5 seviyesinde gerçekleşerek piyasa beklentilerinin altında gerçekleşti.
•AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, sosyal medya hesabından, aşı sertifikası konusunda AB Komisyonu, AB Konseyi ve Avrupa Parlamentosu (AP) arasında yürütülen müzakerelerin uzlaşı ile sonuçlandığını ifade etti.
•Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, Fed'in aylık tahvil alım miktarını azaltmayı tartışmaya başlaması çağrısını bir kez daha tekrarladı. ABD ekonomisinin iyileşmekte olduğunu belirten başkan, Fed'in ekonomiye desteğini azaltmayı geç olmadan tartışmaya başlaması gerektiğini ifade etti.
Şirket Notları:
ARÇELİK A.Ş.(ARCLK):Arçelik, sağlık sektörüne yepyeni bir cihazı sundu. Yeni nesil tele-sağlık çözümü Corensis Sağlık Kiosku, acil servislerde hastaların sağlık personelleri ile temasını azaltarak, oksijen satürasyonu, EKG, tansiyon, solunum, nabız, ateş, boy ve kilo gibi temel sağlık ölçümlerini yapabilmelerine imkân tanıyor, sonuçlarını otomatik ve anlık olarak sağlık personeli erişimine sunuyor.
ARÇELİK A.Ş.(ARCLK): 24.02.2021, 19.03.2021, 07.05.2021 ve 18.05.2021 tarihli özel durum açıklamalarında konu, Euronext Dublin Borsası'nda kote olacak, borçlanma aracı ihracına ilişkin olarak, yurtdışında nitelikli yatırımcılardan talep toplama süreci tamamlanmıştır. İhraç edilecek tahvillerin nominal değeri 350 Milyon Euro, vadesi 5 yıl, itfa tarihi 27 Mayıs 2026, %3,00 yeniden satış getirisi üzerinden fiyatlanmış ve kupon oranı %3,00 olarak belirlenmiştir. Tahvillerin satış işlemlerinin 27 Mayıs 2021 tarihinde tamamlanması beklenmektedir.
ASELSAN ELEKTRONİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (ASELS): ASELSAN, uluslararası bir müşterisinin kullanımına yönelik aviyonik sistemlerin ihracatı ile ilgili toplam bedeli 35.538.737 ABD Doları tutarında bir sözleşme imzalamıştır. Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatlar 2022-2023 yıllarında gerçekleştirilecektir.
TÜRKİYE ŞİŞE VE CAM FABRİKALARI A.Ş.(SISE): Tek pay sahibi konumunda olan Çayırova Cam Sanayii A.Ş.'nin, tüm aktif ve pasifleri ile birlikte bir kül halinde devralınması suretiyle Şirketin Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş. bünyesinde kolaylaştırılmış usulde birleştirilmesine karar verilmiştir.
ATAKULE GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş.(AGYO):  Şirkete ait Atakule Alışveriş Merkezi'nin alçak kütle bölümünün yeniden inşa sürecinin tamamlanarak 29/10/2018 tarihinde faaliyete geçmesini müteakiben kule bölümünün kiralanması ve faaliyete geçmesi için çalışmalara başlanmış olup, kule bölümünün teknik altyapısı tümüyle yenilenerek, kiralanan bölümlerin kiracıların kullanım amacına uygun hale getirilmesine yönelik tadilat ve tefrişat işlemleri tamamlanmıştır. Kule bölümüne ait seyir terasının ve kiracıları tarafından işletilecek bölümlerin faaliyete geçirilmesi doğrultusunda, gerek Şirketin gerekse kiracılar tarafından ilgili yasal mevzuat hükümleri uyarınca İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı temini amacıyla ilgili resmi makamlara gerekli başvurular yapılmıştır.
TUĞÇELİK ALÜMİNYUM VE METAL MAMÜLLERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş.( TUCLK): Şirketin Magna Polonya araç tavan sistemleri fabrikası için Porsche 983 Tip spor araçlarda kullanılacak olan 3 farklı yapı parçaları üretimi için tedarikçi ve stratejik partner olarak seçilmiştir. Silafont 36 özel alaşım kullanılarak imal edilecek olan komplex parçalar 70.000 Set olarak üretimi planlanmaktadır. Seri üretim 2024 başlayacak olup, 2029'a kadar devam etmesi planlanmaktadır. Bu süre zarfında toplam 4.011.000 € satış cirosu elde edilmesi planlanmaktadır.  Şirketin, Marelli-Power Train Slovakya fabrikasının ihtiyacı kapsamında VNT actuator parçalarının seri üretimi için seçilmiştir. VNT Actuator parçaları olarak tanımlanan bu parçaların seri üretimleri 2022 de başlayacak olup, 2025 sonuna kadar devam edecektir. Bu süre zarfında toplam 7.961.583 € satış cirosu elde edilmesi planlanmaktadır.
KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş.(KOZAL): Şirketin Kaymaz altın madeni 2. Atık Depolama Tesisi projesi hakkında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen ÇED olumlu kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması için Eskişehir 1. İdare Mahkemesi 2020/302 E. sayısıyla dava açıldığını ve açılan davada, davalı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yanında müdahil olunduğunu KAP'ta, Finansal Raporlar dipnotlarında ve Yönetim Kurulu Faaliyet Raporunda açıklamıştır. Şirketin tebliğ edilen karara göre, 1. İdare Mahkemesi gerekçeli kararına göre, çevresel etki değerlendirmesi olumlu kararında hukuka ve mevzuata bir aykırılık bulunmadığı sonucuna ulaşılarak davanın reddine karar verilmiştir. Bu durum şirketin lehine sonuçlanmıştır.
YAPRAK SÜT VE BESİ ÇİFTLİKLERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş.( YAPRK): Şirketin bulunan hayvan barınaklarının bir bölümünün çatılarına 434 kWp gücünde güneş enerji santrali kurulması ile ilgili yatırımlar tamamlanmış olup Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi ile 20.05.2021 tarihinde kabul tutanağı imzalanmıştır.
AVRUPA YATIRIM HOLDİNG A.Ş.( AVHOL): Şirketin Yönetim Kurulu'nun 20.05.2021 tarihinde yapmış olduğu toplantısı sonucunda, atık yönetimi, geri dönüşüm alanlarında faaliyet gösterecek 6.000.000,00 TL sermayeli EGE KARMA KAUÇUK SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ unvanı ile yeni bir tüzel kişi şirket kurulmasına, kurulacak şirketin sermayesinin %67'sine denk gelen 4.020.000 TL ile ortak olunmasına, şirketin kuruluş işlemlerinin yürütülmesi için resmi makam ve mercilerden gerekli izinlerin alınmasına, oybirliği ile karar verilmiştir.
GSD HOLDİNG A.Ş.(GSDHOL): Bağlı ortaklığı GSD Shipping B.V. ile Itochu Corporation arasında 9 Nisan 2021 tarihinde varılan anlaşma çerçevesinde Japon Imabari tersanesinde inşa edilecek olan 2 adet handysize kuru yük gemisi için GSD Shipping B.V. tarafından belirlenmesi öngörülen alıcılarla ilgili olarak, gemilerden bir tanesinin %100 oranındaki bağlı ortaklığı GSD Shipping B.V.'nin %100 oranında bağlı ortaklığı olarak Malta ya da Marshall Adaları'nda bu amaçla kurulacak şirket tarafından, diğerinin ise %68 oranındaki bağlı ortaklığı GSD Denizcilik Gayrimenkul İnşaat San. ve Tic. A.Ş.'nin %100 oranında bağlı ortaklığı olarak Malta ya da Marshall Adaları'nda kurulacak şirket tarafından satın alınması amacıyla Itochu Corporation ile bu şirketler arasında gemi yapım sözleşmesi yapılması kararlaştırılmıştır.
GSD DENİZCİLİK GAYRİMENKUL İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET A.Ş.:( GSDDE): GSD Denizcilik Gayrimenkul İnşaat San. ve Tic. A.Ş.'nin Malta veya Marshall Islands'da, %100 paylarına sahip olarak bir bağlı ortaklık kurmasına ve bu bağlı ortaklık ile Itochu Corporation arasında, Japonya'da inşa edilecek bir adet handysize kuru yük gemisi yapımı konusunda anlaşma şartlarının belirlenmesi ve gemi yapım sözleşmesi imzalanması için Şirket genel müdürü Eyup Murat Gezgin'e yetki verilmiştir.
İNTEMA İNŞAAT VE TESİSAT MALZEMELERİ YATIRIM VE PAZARLAMA A.Ş.( INTEM): Sermaye Piyasası Kurulu'nun II-17.1 sayılı Kurumsal Yönetim Tebliği'nin 11. maddesi hükümleri çerçevesinde, yatırımcı ilişkileri bölümü görevlisi olarak belirlenmiş olan Eda Şahin'in yerine Onur Akköse'nin görevlendirilmesine karar verilmiştir.
DOĞUŞ OTOMOTİV SERVİS VE TİCARET A.Ş.( DOAS): 12.02.2021 tarihli açıklamada, n11.com ve Doğuş Otomotiv ikinci el otomotiv pazarındaki stratejik iş birliği fırsatlarını değerlendirmek üzere ortak bir çalışma grubu kurulmasına karar verildiği belirtilmiştir. Türkiye'nin e-ticaret konusunda oluşumlarından biri olan N11 ile ikinci el araç pazarında Doğuş Otomotiv / DOD markası, N11 bünyesinde hayata geçirilen Garaj11 platformu üzerinde ikinci el araç pazarına yeni bir soluk getirme amacıyla işbirliğine gitmeye karar vermişlerdir.
GLOBAL YATIRIM HOLDİNG A.Ş.(GLYHO): Şirketin bağlı ortaklıklarından Actus Portföy Yönetimi A.Ş. ile İstanbul Portföy Yönetimi A.Ş.'nin ("İstanbul Portföy") birleşmesi sonucu Şirketin İstanbul Portföy'ün sermayesinde sahip olduğu pay oranının %26,6 olduğu ve Şirketin İstanbul Portföy'ün ilave %40 hissesini satın almak üzere bir satın alma opsiyonu bulunduğu 25.09.2020 tarihinde duyurulmuştur. Şirket Yönetim Kurulu İstanbul Portföy'ün ilave %40 hissesini satın almak üzere ilgili satın alma opsiyonunun kullanılmasına karar vermiştir.İlgili opsiyonun kullanılması ile gerçekleşecek hisse devri sonucunda Hasan Turgay OZANER, Tufan DERİNER ve Alpaslan ENSARİ'nin sahibi olduğu, İstanbul Portföy'ün sermayesinin %40'ına tekabül eden her biri 1,-TL, toplam 5.673.600,-TL nominal değerli 5.673.600 adet pay Şirkete devrolacaktır. Öngörülen hisse devri sonrası Şirket, İstanbul Portföy'ün %66,6 hissedarı haline gelirken Hasan Turgay OZANER, Tufan DERİNER ve Alpaslan ENSARİ, İstanbul Portföy'de toplam %21,5 hisse oranı ile hissedar olarak kalmaya devam edeceklerdir.
BEYAZ FİLO OTO KİRALAMA A.Ş.(BEYAZ): 03.05.2021 tarihinde yapmış olduğu özel durum açıklamasında belirtmiş olduğu; Edirne İlinde bulunan, Renault ve Dacia Bayiliğinin satın alınması ile ilgili görüşmeler sonuçlanmış olup, Edirne Servis ve Otomotiv Anonim Şirketi'nin, %100 oranında hisselerinin devir alınması ile ilgili anlaşmaya varılarak, devir sözleşmei 20.05.2021 tarihinde imzalanmıştır. Sözleşme kapsamında resmi kuruluşlar nezdinde iş ve işlemler başlatılacak olup, devir işlemlerinin tescili sonrasında gerekli açıklama yapılacaktır.
INVEO YATIRIM HOLDİNG A.Ş.(INVEO): INVEO Yatırım Holding A.Ş.'nin, potansiyeli yüksek şirketlere ortak olmak, finansal ve entelektüel sermaye koyarak bu şirketlerin değerini maksimize etmek politikası doğrultusunda; Yönetim Kurulu'nun 18.05.2021 tarihinde aldığı karara istinaden HOP Teknoloji A.Ş.' ye yatırım yapılarak %15,5 oranında iştirak edilmesine, bu kapsamda şirket ortakları ile sözleşme imzalanmasına karar verildiğini; bu doğrultuda ilgili şirkete toplamda 24.204.145 TL finansman sağlanacağını ve bu tutarın şirketin gelecek dönemdeki vizyonuna ulaşması için büyümesini hızlandırmak ve elektrikli skuter alımı için kullanılacağını ve bu finansmanın 2.490.480 TL'sinin şirkete doğrudan sermaye şeklinde, geri kalan kısmının ise 36 ay eşit taksitte tahsil edilecek borç finansmanı şeklinde olacağını açıklamıştı.  Şirketin 19.05.2021 tarihli özel durum açıklamasına konu HOP Teknoloji A.Ş. paylarında yapılacak olan %15.50 oranındaki iştirak edinimine ilişkin 2.490.480 TL tutarındaki ödeme 20.05.2021 tarihinde gerçekleşmiştir.


Pay Alım Satım Notları

KRVGD: Fikret Başar 18/05/2021 - 18/05/2021 tarihinde KERVAN GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 16,56 - 16,62 TL fiyat aralığından 150.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte KERVAN GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 18/05/2021 tarihi itibariyle %8,27 sınırına ulaşmıştır.
METUR: Haluk Bahadır 20.05.2021 tarihinde Metemtur Yatırım Enerji Turizm ve İnşaat A.Ş. payları ile ilgili olarak 31.96 TL fiyattan 550.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Metemtur Yatırım Enerji Turizm ve İnşaat A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 20.05.2021 tarihi itibariyle % 12.25 olmuştur.


FMIZP: 18/05/2021 - 18/05/2021 tarihinde FEDERAL-MOGUL İZMİT PİSTON VE PİM ÜRETİM TESİSLERİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 123,00 - 126,10TL fiyat aralığından 26.363 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte FEDERAL-MOGUL İZMİT PİSTON VE PİM ÜRETİM TESİSLERİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 18/05/2021 tarihi itibariyle %78,59 sınırına ulaşmıştır.
EUKYO: Ege Sigorta Anonim Şirketi 18/05/2021 - 18/05/2021 tarihinde EURO KAPİTAL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. payları ile ilgili olarak 4,21 - 4,21 TL fiyat aralığından 0 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi ve/veya 20.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi tarafımca/ortaklığımızca gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte EURO KAPİTAL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 18/05/2021 tarihi itibariyle %7,33 sınırına ulaşmıştır.
AKSA: Emniyet Ticaret Ve Sanayi A.Ş. 20/05/2021 - 20/05/2021 tarihinde AKSA AKRİLİK KİMYA SANAYİİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 15,99 - 16,25 TL fiyat aralığından 33.119 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi ve/veya 0 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte AKSA AKRİLİK KİMYA SANAYİİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 20/05/2021 tarihi itibariyle %19,711347 sınırına ulaşmıştır.
YKGYO: Yapı Kredi Koray Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin (YKGYO) Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. mülkiyetinde bulunan 10.404.000 TL nominal değerli A Grubu imtiyazlı paylarının 17.05.2021 tarihinde Şirketimiz tarafından iktisap edilmesi neticesinde, YKGYO’nun yönetim hakimiyetinin Şirketimiz tarafından sağlanmış olması sebebiyle 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun 26 ncı maddesi ile II-26.1 sayılı Pay alım Teklifi Tebliği’nin 11 inci maddesinin birinci fıkrası çerçevesinde, Şirketimiz tarafından YKGYO’nun Borsa’da işlem görenB Grubu pay sahiplerine yönelik olarak yapılacak zorunlu pay alım teklifine ilişkin bilgi formunun onaylanması talebiyle bugün itibarıyla Sermaye Piyasası Kurulu’na başvuruda bulunulmuştur. Süreçle ilgili gelişmeler kamuya duyurulacaktır. Saygılarımızla.KAREL
KAREL:  Ali Sinan Tunaoğlu 20/05/2021 - 20/05/2021 tarihinde KAREL ELEKTRONİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 33,34 - 33,34 TL fiyat aralığından 22.795 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte KAREL ELEKTRONİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 20/05/2021 tarihi itibariyle %22,97sınırına ulaşmıştır.
OZGYO: Özderici Holding A.Ş. tarafından, ortakları Ali Uğur Özderici ve Ahmet Özderici'nin sahibi oldukları Özderici Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.'nin (OZGYO) Borsada işlem görmeyen hisse senetlerinin satın alınmasına karar verilmiştir. Özderici Holding A.Ş., Borsa İstanbul A.Ş.Toptan Alış Satış İşlemlerine İlişkin Uygulama Usul ve Esasları kapsamında gerçekleştirilecek işlemde 63.597.754,204 nominal değerli pay OZGYO hisse senedini Ali Uğur  Özderici'den, 63.610.253,814 nominal değerli pay OZGYO hisse senedini Ahmet Özderici'den, nominal 1 TL değerli pay başına 1,90 TL birim fiyattan satın alacaktır.


Sermaye Artırım Notları

SARAY MATBAACILIK KAĞITÇILIK KIRTASİYECİLİK TİCARET VE SANAYİ A.Ş.(SAMAT): Şirketin Yönetim Kurulu'nun 25.03.2021 tarihinde almış olduğu karara istinaden, Şirketin 2025 yılı sonuna kadar geçerli 90.000.000 TL (Doksan Milyon Türk Lirası) kayıtlı ihraç tavanı dahilinde kalmak kaydıyla 36.600.000 TL (otuz altı milyon altı yüz bin Türk Lirası) olan çıkarılmış sermayesinin, %140 oranında (bedelli) nakden artırılarak, 87.840.000 TL'ye (seksen yedi milyon sekiz yüz kırk bin Türk Lirası) çıkarılmasına ilişkin olarak hazırlanmış olan taslak izahname KAP’ta yayınlanmıştır.
BANTAŞ BANDIRMA AMBALAJ SANAYİ TİCARET A.Ş.(BNTAS): Şirketin 250.000.000,00 TL olan kayıtlı sermaye tavanı içerisinde, şirketin sermayesinin 80.625.000,00 TL'den 120.937.500,00 TL'ye arttırılmasına, sermaye artışının Hisse Senedi İhraç Primleri hesabında yer alan 2019 Yılından 36.139,25 TL ve 2020 Yılından 8.053.264,91 TL olmak üzere toplam 8.089.404,16 TL, Olağanüstü Yedekler hesabında yer alan 2014 yılı karından 2.113.821,02, 2015 yılı karından 1.478.571,02, 2016 yılı karından 3.125.220,08, 2017 yılı karından 1.454.123,82, 2018 yılı karından 7.774.448,17, 2019 yılı karından 13.348.423,47 olmak üzere toplam 29.294.607,58 TL, Diğer Kar Yedekleri hesabında yer alan 175.688,60 TL ile Geçmiş Yıllar Karları hesabında yer alan 2020 yılı net karından olağan üstü yedeklere aktarılan tutardan 2.752.799,66 TL karşılanmak suretiyle iç kaynaklardan bedelsiz olarak gerçekleştirilmesine, sermaye artırımı karşılığında her biri 1 TL nominal değerli A grubu nama yazılı 1.875.000 adet, B grubu nama yazılı 38.437.500 adet olmak üzere toplam 40.312.500 adet bedelsiz pay ihraç edilmesine karar verilmiştir.
GEDİK YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.(GEDIK):  Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Gedik Yatırım Menkul Değerler’in pay ihracını onayladı. SPK yayımladığı 20/05/2021 tarihli ve 2021/25 sayılı haftalık bülteninde, şirket iç kaynaklardan 15 milyon TL ve kar payından 117 milyon TL olmak üzere 132 milyon TL bedelsiz sermaye artırımına gidecek. Şirket’in 120 milyon TL olan mevcut sermayesi artırım sonrasında 252 milyon TL’ye yükselecek. 
METEMTUR YATIRIM ENERJİ TURİZM VE İNŞAAT A.Ş.(METUR): Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Metemtur Yatırım Enerji Turizm ve İnşaat’ın pay ihracını onayladı. SPK yayımladığı 20/05/2021 tarihli ve 2021/25 sayılı haftalık bülteninde, şirket 36 milyon TL bedelli sermaye artırımına gidecek. Şirket’in 18 milyon TL olan mevcut sermayesi artırım sonrasında 54 milyon TL’ye yükselecek. Satış türü “Halka Arz” olarak belirlendi. 
HALK GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş.(HLGYO): Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Halk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın pay ihracını onayladı. SPK yayımladığı 20/05/2021 tarihli ve 2021/25 sayılı haftalık bülteninde, şirket kar payından karşılanmak üzere 50 milyon TL bedelsiz sermaye artırımına gidecek. Şirket’in 970 milyon TL olan mevcut sermayesi artırım sonrasında 1,020 milyar TL’ye yükselecek.
MERKO GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.(MERKO): Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Merko Gıda’nın pay ihracını onayladı. SPK yayımladığı 20/05/2021 tarihli ve 2021/25 sayılı haftalık bülteninde, Merko Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin (Şirket), 250.000.000 TL tutarındaki kayıtlı sermaye tavanı içinde 66.000.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin, mevcut ortakların yeni pay alma hakları tamamen kısıtlanarak, (i) 40.744.519,27 TL tutarındaki kısmı Şirket pay sahiplerinden Merko Holding A.Ş. (Merko Holding) tarafından verilen sermaye avansından ve (ii) 20.000.000 TL tutarındaki kısmı Şirket yönetim kurulu başkanı Alistair Baran BLAKE tarafından verilen borçtan karşılanacak toplam 60.744.519,27 TL karşılığında, Borsa İstanbul A.Ş.’nin (Borsa) Toptan Alış Satış İşlemlerine İlişkin Prosedürü (Prosedür) çerçevesinde (baz fiyattan ve nominal değerden aşağı olmamak üzere) belirlenecek pay satış fiyatı uyarınca hesaplanacak nominal tutarda artırılması nedeniyle ihraç edilecek ve 40.744.519,27 TL karşılığında Merko Holding A.Ş. ile 20.000.000 TL karşılığında Alistair Baran BLAKE’e tahsisli olarak satılacak paylara ilişkin ihraç belgesinin; Merko Holding tarafından satın alınacak payların fiyatı konusunda Merko Holding tarafından 02.10.2020 tarihinde Borsa’da gerçekleştirilen Şirket paylarının satışı işleminde bir payın düzeltilmiş ağırlıklı ortalama satış fiyatı olan 13,21 TL esas alınmak suretiyle, ihraç edilecek payların nominal tutarının tespit edilmesi, Alistair Baran BLAKE tarafından satın alınacak payların Prosedür çerçevesinde Şirket tarafından Borsa’ya yapılacak başvuru sonucu hesaplanacak baz fiyattan ve nominal değerden aşağı olmamak üzere belirlenecek pay satış fiyatı esas alınmak suretiyle, ihraç edilecek payların nominal tutarının tespit edilmesi, Şirket tarafından ihraç edilecek payların tahsisli olarak satılması sonrasında, Alistair Baran BLAKE tarafından tahsisli sermaye artırımı kapsamında elde edilen payların, Şirket’in Alistair Baran BLAKE ve Merko Holding haricindeki pay sahiplerine, talep etmeleri durumunda, Alistair Baran BLAKE’in tahsisli olarak payları satın aldığı tarihte Şirket’te sahip oldukları payları oranında, Alistair Baran BLAKE tarafından sermaye artırımında ödenen birim satış fiyatı üzerinden, 10 gün boyunca alma hakkının tanınması ve bu doğrultuda 10 gün boyunca taleplerin Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’ye iletilmesi için gerekli duyurunun yapılması, Tahsisli sermaye artırımına katılacak Merko Holding ile Alistair Baran BLAKE’in sermaye artırımından elde edecekleri payların Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. nezdinde hesaplarına geçtiği tarihten, Merko Holding’in halihazırda Şirket’te sahip olduğu payların ise Kurul karar tarihinden itibaren 1 yıl süreyle (Alistair Baran BLAKE tarafından tahsisli sermaye artırımı sonrası isteyen yatırımcılara yapılacak satış işlemi dışında) Borsa'da satmasının kısıtlanması ve bu payların borsa dışında devredilmesi durumunda devralanların da bu kısıtlamaya tabi olması şartlarıyla olumlu karşılanmasına karar verilmiştir.
Boğaziçi Beton Sanayi ve Ticaret A.Ş.: Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Boğaziçi Beton Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin halka arz başvurusunu onayladı. SPK yayımladığı 20/05/2021 tarihli ve 2021/25 sayılı haftalık bülteninde, İlk Halka Arzlar bölümünde, şirket sermayesinin 280 milyon TL’den 380 milyon TL’ye çıkarılması nedeniyle bedelli olarak artırılacak 100 milyon TL nominal değerli payları ve şirket ortaklarından Ayşe Zengin’in sahip olduğu 14 milyon TL nominal değerli 14 milyon adet pay halka arz edilecek. Satış Fiyatı pay başına 3,50 TL olarak belirlenmiştir. 
ATP Ticari Bilgisayar Ağı ve Elektrik Güç Kaynakları Üretim Pazarlama ve Ticaret A.Ş.: Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ATP Ticari Bilgisayar Ağı ve Elektrik Güç Kaynakları Üretim Pazarlama’nin halka arz başvurusunu onayladı. SPK yayımladığı 20/05/2021 tarihli ve 2021/25 sayılı haftalık bülteninde, İlk Halka Arzlar bölümünde, şirket 30 milyon TL olan çıkarılmış sermayesi 37,5 milyon TL'ye bedelli olarak artırılarak 7,5 milyon TL nominal değerli 7,5 milyon pay halka arz edilecek. Satış Fiyatı pay başına 24 TL olarak belirlenmiştir.


Sermaye Artırım Tablosu

Genel Kurul

Genel Kurul Tarihleri