Global Piyasalar Fed Başkanı Powell’ın Açıklamalarına Odaklandı

22 Haziran 2021

Global piyasalarda, Fed Başkanı Jerome Powell'ın Temsilciler Meclisi'nde yapacağı sunum yakından izlenecek.

Global Piyasalar Fed Başkanı Powell’ın Açıklamalarına Odaklandı
Global Piyasalar Fed Başkanı Powell’ın Açıklamalarına Odaklandı 
Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ilk işlem gününü, yüzde 0,54 değer kazanarak günü 1.398 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 12,4 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi % 0,62 ve holding endeksi % 0,01 değer kazandığı günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran % 3,23 ile turizm, en çok kaybettiren ise % 1,05 ile bilişim olduğu görüldü.
Avrupa borsaları haftanın ilk işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta, İngiltere'de FTSE 100 endeksi % 0,64, Almanya'da DAX 30 endeksi % 1, Fransa'da CAC 40 endeksi % 0,51 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi % 0,71 değer kazandı.
ABD borsaları haftanın ilk işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi % 1,76, S&P 500 endeksi % 1,4 ve Nasdaq endeksi % 0,79 değer kazandı.
Bugün, yurt içinde Tüketici Güveni verisi takip edilecek. Global piyasalarda, Fed Başkanı Jerome Powell'ın Temsilciler Meclisi'nde yapacağı sunum yakından izlenecek. Gün içerisinde, ABD’de açıklanacak olan Mevcut Ev Satışları ve Richmond İmalat Endeksi takibimizde olacak. 
Yeni işlem gününde, Sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak toparlanma eğiliminin devam ettiği izleniyor.

Satır Başları:

•Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ilk işlem gününü yüzde 0,54 değer kazanarak günü 1.398 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 12,4 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne pozitif bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.
•Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada, "1 Temmuz'da başlamak üzere sokağa çıkma kısıtlamalarını kaldırıyoruz. Toplu taşımada seyahat kısıtlamaları sona eriyor. 1 Temmuz itibarıyla kamu kurum ve kuruluşlarında normal mesai düzenine geçiliyor" ifadelerine yer verdi.
•Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre; Turizm sektöründe konaklama hizmetine uygulanan KDV'yi yüzde 8'den yüzde 1'e indiren desteğin süresi 30 Haziran'dan 31 Temmuz'a kadar uzatıldığı bildirildi.
•Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı değerlendirmede, Türkiye'nin 14-20 Haziran'da Çin ve Almanya'yı geride bırakarak, Kovid-19 aşılama hızıyla dünyanın en yüksek performansını gösteren ülkesi olduğunu bildirdi.
•Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Uluslararası Yatırım Pozisyonu Gelişmeleri-Nisan 2021 verilerine göre; 2021 Nisan sonu itibarıyla, Uluslararası Yatırım Pozisyonu (UYP) verilerine göre, Türkiye’nin yurt dışı varlıkları, 2020 yıl sonuna göre % 4,4 oranında artışla 249,9 milyar ABD doları, yükümlülükleri ise % 9,1 oranında azalışla 593,5 milyar ABD doları olarak gerçekleşti. Türkiye’nin yurt dışı varlıkları ile yurt dışına olan yükümlülüklerinin farkı olarak tanımlanan net UYP, 2020 yıl sonunda -413,1 milyar ABD doları iken 2021 Nisan sonunda -343,5 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleşti. 
•Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi, Mayıs 2021 verilerine göre; Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi 2021 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre %4,69 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %39,60 artış gösterdi.
•Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi, Nisan 2021 verilerine göre; Tarımsal girdi fiyat endeksi 2021 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre %1,71 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %22,15 artış gösterdi.
•Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan Merkezi Yönetim Brüt Borç Stoku raporuna göre; Merkezi yönetim brüt borç stoku 31 Mayıs 2021 tarihi itibarıyla 2.001,4 milyar TL olarak gerçekleşmiştir. Borç stokunun 843,6 milyar TL tutarındaki kısmı Türk Lirası cinsi, 1.157,8 milyar TL tutarındaki kısmı döviz cinsi borçlardan oluşmaktadır.
•Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde, Avrupa Parlamentosu (AP) Ekonomik ve Mali İşler Komitesi'nin video konferans yöntemiyle gerçekleştirdiği "Parasal Diyalog" oturumunda yaptığı konuşmada ekonomik aktivitenin bu çeyrekten itibaren hızlanmasını beklediklerini açıkladı.
•ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, ABD Kongresi'ndeki konuşmasında, petrol fiyatlarındaki artışa ve pandemisi kısıtlamalarının kaldırılmasıyla ABD’de harcamalarda görülen tırmanışa işaret ederek “Enflasyon son aylarda kayda değer şekilde yükseldi. Bu geçici arz etkileri ortadan kalktıkça enflasyonun uzun vadeli hedefimize geri dönmesi bekleniyor” ifadelerine yer verdi.


Gün içi veri takvimi

 

Şirket Notları: 

GÖZDE GİRİŞİM SERMAYESİ YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (GOZDE):Şirket tarafından KAP'a yapılan 10.05.2021 tarihli özel durum açıklamasında, portföy şirketlerinden Penta Teknoloji Ürünleri Dağıtım Ticaret A.Ş.'nin (Penta)  paylarının halka arzı neticesinde, sermaye artırımı ( 12.000.000 TL nominal değerli pay) ve ortak satışı (Şirkete ait 5.401.901 TL nominal değerli pay ve diğer ortaklara ait 976.851 TL nominal değerli pay) yoluyla satışa sunulan toplam 18.378.752 TL nominal değerli payların satışının gerçekleştiği ve halka arzda Şirkete ait gerçekleşen 5.401.901 TL nominal değerli pay satışı sonrası Penta'daki pay oranının %27,04 olduğu duyurulmuştu. Penta paylarında İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından 17.05.2021 – 15.06.2021 döneminde gerçekleştirilen fiyat istikrarı sağlayıcılığı işlemleri çerçevesinde Şirketin hesabına toplam 2.259.528  TL nominal değerli pay satın alınmış olup son durumda Penta'daki pay oranı %32,21 olmuştur.
ASELSAN ELEKTRONİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (ASELS): ASELSAN A.Ş. ile T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında 29.12.2017 tarihinde imzalanmış olan kısa menzilli/alçak irtifa hava savunma sistemi sözleşmesine ait 91.939.913 Avro + 1.767.865.305 TL tutarındaki opsiyon paketi 18/06/2021 tarihinde sözleşme kapsamına dahil edilmiştir. Söz konusu opsiyona ait teslimatlar 2023-2024 yıllarında gerçekleştirilecektir.
ANADOLU EFES BİRACILIK VE MALT SANAYİİ A.Ş.(AEFES): Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayii A.Ş., 21 Haziran 2021 Pazartesi gününden itibaren bir dizi sabit getirili yatırımcılar ile toplantılar düzenlemek üzere aracı kurumlara yetki vermiştir. Bu kapsamda, piyasa koşullarına bağlı olarak 7 yıl vadeli ABD doları cinsinden gösterge (Benchmark) niteliğinde Reg S/144A'ya tabi olacak tahvillerin satışının gerçekleşmesi beklenmektedir. Satışa sunulacak olan tahviller, 1933 tarihli ABD Menkul Kıymetler Yasası kapsamında tescil edilmemiş ve edilmeyecektir, ve bu tahvillerin tescile ilişkin yükümlülüklerinden geçerli bir muafiyeti söz konusu olmaksızın Amerika Birleşik Devletleri'nde satışı gerçekleşmeyecektir.


ATP TİCARİ BİLGİSAYAR AĞI VE ELEKTRİK GÜÇ KAYNAKLARI ÜRETİM PAZARLAMA VE TİCARET A.Ş.(ATATP): Şirket, çalışanlarına sundukları yan hakları yönetmelerine ve çalışanların yan haklarını seçmelerine imkan tanıyan senCard Esnek Yan Haklar Platformu'nun oluşturulması ve şirketlerin kullanımına açılması için BUPA Acıbadem Sigorta A.Ş. ile anlaşmıştır. Bu kapsamda işbirliğinin ana unsurlarını içeren çerçeve sözleşmesi 21 Haziran 2021 tarihinde imzalanmıştır. Şirketin bu işbirliği ile büyük bir potansiyele sahip yeni bir pazarda kuvvetli bir satış kanalı üzerinden müşterilere ulaşma fırsatı yakalayacağını umuyor, bu işbirliğinin Şirket ve yatırımcıları açısından hayırlı olmasını diliyoruz. Konuya ilişkin önemli gelişmeler yatırımcılarımızla ilgili mevzuata uygun şekilde paylaşılacaktır.
SAFKAR EGE SOĞUTMACILIK KLİMA SOĞUK HAVA TESİSLERİ İHRACAT İTHALAT SANAYİ VE TİCARET A.Ş.(SAFKR): Şirket yurt dışına ihraç edilecek Midibüslerin iklimlendirilmesi ile ilgili 606.900 Euro tutarında yeni sipariş bağlantısı  yapmıştır. Teslimatlar 2021 yılında tamamlanacaktır.
SERVE FİLM PRODÜKSİYON EĞLENCE A.Ş.(SERVE):  Devralınan şirket Kuvva Gıda A.Ş.birleşme nedeniyle pay değişim oranı 0,89 Yine birleşme nedeniyle artırılacak sermaye tutarı 13.380.334 TL olup şirket birleşme nedeniyle ulaşılacağı sermayesi 26.810.574,75 TL olacaktır.
TURK İLAÇ VE SERUM SANAYİ A.Ş. (TRILC): Rusya'da yerleşik Chromıs LLC Firması ve TURK  İlaç Ve Serum Sanayi A.Ş arasında coronovirüs COVID -19 tedavisinde kullanılan favipiravir etken maddeli  AVIFAVİR isimli ilacın satışı ve üretimi ile ilgili olarak ana ticari ve hukuki hatların belirlendiği çerçeve anlaşma imzalanmıştır.
POLİTEKNİK METAL SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (POLTK): 11 Haziran 2021 tarihinde, Şirket ana ortağı Coventya Beteiligungs GMBH'nin 100% oranında ortağı olan Coventya Holding SAS'ın hisselerinin Amerika'da yerleşik Element Solutions Inc. isimli şirkete satışı ile ilgili hisse satış sözleşmesi imzalanmıştır. Hisse satışının birtakım hukuki süreçlerin tamamlanması ve düzenleyici kurumların onayının alınması akabinde 2021 yılının sonuna kadar tamamlanması beklenmektedir. Element Solutions Inc. şirketinin Şirket mevcut Yönetimi ile herhangi bir ilişkisi bulunmamakta olup, hisse devir süreçlerinin tamamlanmasını takiben SPK mevzuatı uyarınca gerekli açıklamalar yapılarak, ilgili süreçler yürütülecektir. 
SAFKAR EGE SOĞUTMACILIK KLİMA SOĞUK HAVA TESİSLERİ İHRACAT İTHALAT SANAYİ VE TİCARET A.Ş.(SAFKR): Şirketin yurt dışına ihraç edilecek Midibüslerin iklimlendirilmesi ile ilgili 5.500.000 TL tutarında yeni sipariş bağlantısı yapmıştır. Teslimatlar 2021 yılında tamamlanacaktır.
SAY YENİLENEBİLİR ENERJİ EKİPMANLARI SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (SAYAS): Şirket ,Ateş Çelik (Ateş Wind Power) ile Nisan 2018'de yapılan çerçeve mutabakat çerçevesinde Ateş Wind Power'a rüzgar türbinleri ve türbin kulelerinin belirli aksamları başta olmak üzere muhtelif ürünler tedarik etmektedir.  Ateş Wind Power tarafından Almanya merkezli Enercon GmbH'ın yeni geliştirdiği E138 EP3 E2 model türbinleri için üretime başlanmış olup bu yeni nesil türbinler için jeneratör kutup paketlerinin (İngilizce pole shoe) ve havalandırma ünitelerinin Şirket tarafından üretilmesine devam edilmesi üzerinde mutabakat sağlandığı ve bu çerçevede Şirketimizin 2021 yılının ilk yarısında toplam yaklaşık 4.400.000 EUR ciro elde etmesinin beklendiği daha önce kamuoyu ile paylaşılmıştır. Bahse konu üretimler tamamlanmış olup dönem sonuna fatura edilmesi beklenmektedir.  2021 yılının ikinci yarısına ilişkin karşılıklı görüşmeler devam etmektedir..


TURK İLAÇ VE SERUM SANAYİ A.Ş. (TRILC): TURK  İlaç Ve Serum Sanayi A.Ş Rusya Chromis Firması ile yapmış olduğu çerçeve anlaşmasına istinaden  AVİFAVİR( INN FAVIPIRAVIR ) isimli ilacın Türkiye Sağlık Bakanlığı tarafından kullanıma sunulabilmesi için gerekli müsaadelerin alınması yönünde hareket etmek ve işlemleri başlatmak üzere  Power Of Attorney (  Exculusive Tam yetkililik belgesi  ) almıştır .
BOĞAZİÇİ BETON SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (BOBET): Boğaziçi Beton Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi ile Saadet Turizm Otelcilik İnşaat San.ve Tic.A.Ş. firması arasında; Saadet Turizm Otelcilik İnşaat San.ve Tic.A.Ş'nin İstanbul Halkalı'da gerçekleştireceği Örtaş İstanbul Konutları adlı projenin beton temini işi ile ilgili sözleşme imzalanmıştır.(Söz konusu proje; yaklaşık 160.000 m2 inşaat  alanı içerisinde 572 konut ve 68 ticari üniteden oluşmaktadır.
OSTİM ENDÜSTRİYEL YATIRIMLAR VE İŞLETME A.Ş. (OSTIM): Şirket Yönetim Kurulu Kararıyla başlattığı sermaye artırım çalışmaları kapsamında SPK tarafından onaylanan izahnamede sermaye artırımından elde edilecek fonun bir kısmının iştirak finansmanında kullanılacağı kamuoyuna duyurulmuştu.04.05.2021 tarihinde kap'ta yayınlanan açıklamada öngörüldüğü üzere iştirak edilmesi planlanan firma ile protokol imzalanarak çalışmalar başlatılmıştır. Yapılan çalışmalar çerçevesinde Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından hazırlanan değerleme raporunda iştirak edinilmesi planlanan şirketin hisselerinin tamamı için piyasa değeri 60.303.101 TL olarak hesaplanmıştır. Yönetim Kurulu 21.06.2021 tarihli) toplantısında;1.İştirak edilecek firmanın hisselerinin %50'si için 27.500.000 TL satın alma bedeli teklif edilmesine,2.Şirketin devir bedeli olarak teklif ettiği tutarın kabul edilmesi durumunda, iştirak edilmesi için fiili ve hukuki girişimlerin başlatılmasına,3.Şirketin hisselerinin kalan %50'si için finansal imkânı ve ticari kapasitesi uygun grup/kişilerle birlikte iştirak imkanlarının araştırılması konusunda Genel Müdürlüğe yetki verilmesine karar verilmiştir.
RAL YATIRIM HOLDİNG A.Ş. (RALYH): Şirket Bağlı Ortaklıklarından HERA TEKNİK YAPI A.Ş., Çorum Belediye Başkanlığı tarafından 21.06.2021 tarihinde düzenlenen  ''Yeni Belediye Hizmet Binası İkmal Yapım İşi '' ihalesine katılmıştır.38.000.000,00TL teklif sunarak katılımcılar arasında 4. en düşük teklifi vermiştir.
BAGFAŞ BANDIRMA GÜBRE FABRİKALARI A.Ş. (BAGFS): Şirket Balıkesir İli Erdek İlçesi 10. Km'de bulunan Fabrikalarnı, 16-17 Haziran 2021 tarihlerinde T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve T.C. Balıkesir Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ilgili görevlileri ziyaret ederek, Fabrikalar ilgili personeli ve yönetimle toplantı yapmıştır. Bu toplantıda yapılan inceleme ve değerlendirmeler çerçevesinde, çevre mevzuatına ilişkin eksikliklerimiz tespit edilmiştir.  Eksiklikleri gidermek amacıyla  ve mümkün olan en kısa zamanda bu çalışmaları tamamlayacaklarını aktarmıştır.
TAT GIDA SANAYİ A.Ş. (TATGD): Şirketin Yatırımcı İlişkileri Bölümüne Banu Çamlıtepe Yatırımcı İlişkileri Yöneticisi olarak atanmıştır.
HEDEF GİRİŞİM SERMAYESİ YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş.(HDFGS): Sermaye Piyasası Kurulu'nun II-22.1 sayılı Geri Alınan Paylar Tebliği (Tebliğ") Madde 5'in 4 ve 5. fıkrası uyarınca, Borsa İstanbul'da (BİST) oluşan hisse değerlerimizin Şirketimiz faaliyetlerinin gerçek performansını yansıtmaması ve günlük ağırlıklı ortalama fiyatının son bir ayda yüzde yirminin üzerinde değer kaybetmesi nedeniyle yakın ve ciddi bir kayıptan kaçınmak amacıyla 21.07.2016 tarihli SPK Basın Duyurusu ve Ek Açıklaması da dikkate alınarak, toplam azami 30.000.000.- Türk lirası kaynak ayrılarak, alınacak azami hisse senedi sayısı ödenmiş şirket sermayemizin %5'ine denk gelen 14.250.000 adet hisseyi geçmeyecek şekilde, Tebliğ hükümlerine uygun olarak yapılacak ilk Genel Kurul'a kadar geçerli olmak üzere Şirketimiz tarafından BİST'de hisse geri alımı yapılabilmesinin onaylanmasına, Yukarıdaki madde kapsamında geri alımın amacı, kullanılan kaynak ile geri alımların özeti mahiyetindeki Tebliğ kapsamında gerekli tüm bilgilerin Şirketimizin yapılacak olan ilk genel kurul toplantısında ortakların bilgisine sunulmasına, Şirket tarafından yakın ve ciddi bir kayıptan kaçınmak amacıyla başlanılacak geri alım sürecinin Özel Durum Açıklaması olarak duyurulmasına ve Tebliğ uyarınca kamuyu aydınlatma yükümlülüklerini yerine getirmesine, Oy birliği ile karar verilmiştir.
Paylar Alım Satım Notları:
ENKAI: MEHMET SİNAN TARA 18/06/2021 - 18/06/2021 tarihinde ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 8,7 - 8,7 TL fiyat aralığından 473.014 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 18/06/2021 tarihi itibariyle %0,285 sınırına ulaşmıştır.
OZBAL: NEVZAT TAŞKIN  16/06/2021 - 16/06/2021 tarihinde ÖZBAL ÇELİK BORU SANAYİ TİCARET VE TAAHHÜT A.Ş. payları ile ilgili olarak 6,30 - 8,30 TL fiyat aralığından 4.243.930 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ÖZBAL ÇELİK BORU SANAYİ TİCARET VE TAAHHÜT A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 16/06/2021 tarihi itibariyle %9,8494 sınırına ulaşmıştır.
TKURU: :HÜSEYİN AVNİ METİNKALE 18/06/2021 - 18/06/2021 tarihinde TAZE KURU GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 130 - 139,2 TL fiyat 20.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte TAZE KURU GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 18/06/2021 tarihi itibariyle %55,04 sınırına ulaşmıştır.
YESIL: KAMİL ENGİN YEŞİL  16.06.2021 tarihinde YEŞİL YATIRIM HOLDİNG A.Ş.'nin Bedelli Sermaye artırımında kullanılmayan rüçhan (YESIL.R) payları ile ilgili olarak 30,50 TL fiyat aralığından 307.860 Adet/Nominal ve 9.389.730,00 TL işlem tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir.
GLYHO: MEHMET KUTMAN 18/06/2021 - 18/06/2021 tarihinde GLOBAL YATIRIM HOLDİNG A.Ş. payları ile ilgili olarak 3,12 - 3,12 TL fiyat aralığından 500.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi  gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte GLOBAL YATIRIM HOLDİNG A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 18/06/2021 tarihi itibariyle %24,95 sınırına ulaşmıştır.
ARSAN: ALİŞAN ARIKAN  18/06/2021 - 18/06/2021 tarihinde ARSAN TEKSTİL TİCARET VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 4,43 - 4,48 TL fiyat aralığından 30.000TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ARSAN TEKSTİL TİCARET VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 18/06/2021 tarihi itibariyle %6,64 sınırına ulaşmıştır.
DOHOL:  AGAH UĞUR 21/06/2021 tarihinde DOĞAN ŞİRKETLER GRUBU HOLDİNG A.Ş. payları ile ilgili olarak 2.92 - 2.92 TL fiyat aralığından 871.620 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi tarafımca gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte DOĞAN ŞİRKETLER GRUBU HOLDİNG A.Ş. sermayesindeki payları 21/06/2021 tarihi itibariyle %0,0554 olmuştur.
ARDYZ: 21.06.2021 tarihinde Ard Grup Bilişim Teknolojileri A.Ş. payları ile ilgili olarak 53.50 TL'den 1.100.000 adet, 54.00 TL’den 700.000 adet ve 54.50 TL’den 1.200.000 adet olmak üzere toplam 3.000.000 TL nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Ard Grup Bilişim Teknolojileri A.Ş. sermayesindeki paylar 21.06.2021 tarihi itibariyle %38,18 sınırına ulaşmıştır. İlgili satışa konu paylar Kurumsal yatırımcıya Özel Emir yöntemiyle gerçekleştirilmiştir.
ECILC: ECZACIBAŞI YATIRIM HOLDİNG ORTAKLIĞI A.Ş.21.06.2021 tarihinde EİS Eczacıbaşı İlaç, Sınai ve Finansal Yatırımlar Sanayi ve Ticaret A.Ş.  (ECILC)  payları ile ilgili  olarak 5,76-5,79 TL fiyat aralığından 100.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte EİS Eczacıbaşı İlaç, Sınai ve Finansal Yatırımlar Sanayi ve Ticaret A.Ş. sermayesindeki paylar 21.06.2021 tarihi itibarıyla %29,76 olmuştur.
LKMNH: 21.06.2021 tarihinde LOKMAN HEKİM ENGÜRÜSAĞ SAĞLIK, TURİZM, EĞİTİM HİZMETLERİ VE İNŞAAT TAAHHÜT A.Ş. payları ile ilgili olarak 8,50- 8,65-TL fiyat aralığından 30.000 adet alış işlemi ortaklığımızca gerçekleştirilmiştir. Geri Alım programı çerçevesinde gerçekleştirilen işlemle birlikte LOKMAN HEKİM ENGÜRÜSAĞ SAĞLIK, TURİZM, EĞİTİM HİZMETLERİ VE İNŞAAT TAAHHÜT A.Ş. sermayesindeki payları 21.06.2021 tarihi itibariyle %1,052 sınırına ulaşmıştır.
Sermaye Artırım Notları:
İNFO YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.( INFO): Yönetim Kurulunun 27.04.2021 tarihli kararı ile Şirketin 500.000.000 TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde, 100.000.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin tamamı 2020 yılı dönem karından karşılanmak üzere 38.100.000 TL artırılarak 138.100.000 TL'ye yükseltilmesi ile ilgili olarak İhraç Belgesi'nin onaylanması ve Şirketimiz Ana Sözleşmesi'nin ilgili maddesinin tadil edilmesi amacıyla Sermaye Piyasası Kurulu'na yapılan başvurumuz Sermaye Piyasası Kurulu'nun 17.06.2021 tarih ve 31/917 sayılı kararı ile onaylanmış olup, onaylı İhraç Belgesi ve tadil metni ekte sunulmuştur. Şirketimiz sermayesinin 100.000.000 TL'den 138.100.000 TL'ye artırılması kapsamında ihraç edilecek 38.100.000 TL nominal değerli paylar için bedelsiz pay alma hakkı kullanım başlangıç tarihi 23.06.2021 olarak belirlenmiştir. Bedelsiz Pay Alma Hakkı Kullanım Başlangıç Tarihi: 23.06.2021 olarak açıklanmıştır. 
İHLAS GAZETECİLİK A.Ş.( IHGZT): Şirketin 800.000.000 TL olan kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 180.000.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin, tamamı nakit karşılığı ve %344,44444 oranında olmak üzere 620.000.000 TL artışla 800.000.000 TL'ye yükseltilmesine ilişkin olarak 04.05.2021 tarihinde başlayan 45 günlük yeni pay alma haklarının kullandırılması süreci 17.06.2021 tarihinde tamamlanmıştır. Ortaklarımızın yeni pay alma haklarını kullanma süresi içinde, kullanılmayan yeni pay alma haklarına karşılık gelen payların toplam nominal değeri 176.319.933,995 TL olup, kalan paylar, 24.06.2021- 25.06.2021 tarihlerinde 2 iş günü süreyle Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. aracılığıyla Borsa İstanbul A.Ş Birincil Piyasada, "Borsa'da Satış" yöntemi ile 1,00 TL nominal değerden az olmamak üzere Borsa İstanbul A.Ş.'de Birincil Piyasada oluşacak fiyattan satışa sunulacaktır.


Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: (Yatırımcı Bazında Tedbir Uygulanması)
Borsa İstanbul A.Ş. Piyasalarında Uygulanacak Gözetim Tedbirleri Yönergesi'nin 5. maddesi çerçevesinde, Körfez Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (KRGYO.E), Global Menkul Değerler A.Ş. (GLBMD.E) ve Avrasya Petrol ve Turistik Tesisler Yatırımlar A.Ş. (AVTUR.E) paylarının piyasasında Yönerge'nin 6. maddesinde  belirtilen emir ve işlemleri nedeniyle aşağıda adı belirtilen yatırımcı hakkında Borsamız Pay Piyasası'ndaki emir ve işlemlerine yönelik olarak 22/06/2021 tarihinden itibaren 1 ay süreyle "Açığa Satış ve Kredili İşlem Yasağı", "Brüt Takas" ve "İnternetten Emir İletilmesinin Kısıtlanması" önleyici tedbirleri uygulanacaktır. Tedbirin uygulanacağı son tarih 19/07/2021'dir.
 
BORSA İSTANBUL A.Ş.:( Yatırımcı ve Yatırım Aracı Bazında Tedbir Uygulanması)
Borsa İstanbul A.Ş. Piyasalarında Uygulanacak Gözetim Tedbirleri Yönergesi'nin 5. ve 6. maddelerindeki hükümler çerçevesinde, Tedbir Yönetim Sistemi kapsamında piyasasında gerçekleşen işlemler nedeniyle İş Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş. (ISGSY) payında 22/06/2021 tarihinden itibaren 1 ay süreyle mevcut Açığa Satış Yasağına ilave olarak "Kredili İşlem Yasağı" önleyici tedbiri uygulanacaktır. Tedbirin uygulanacağı son tarih 19/07/2021'dir.
Ayrıca Yönerge'nin 5. Maddesi çerçevesinde, ISGSY payının piyasasında Yönerge'nin 6. maddesinde belirtilen emir ve işlemleri nedeniyle aşağıda adı belirtilen yatırımcı hakkında Borsamız Pay Piyasası'ndaki emir ve işlemlerine yönelik olarak 22/06/2021 tarihinden itibaren 1 ay süreyle "Açığa Satış ve Kredili İşlem Yasağı", "Brüt Takas" ve "İnternetten Emir İletilmesinin Kısıtlanması" önleyici tedbirleri uygulanacaktır. Tedbirin uygulanacağı son tarih 19/07/2021'dir.

 

Bugün Gerçekleştirilecek Genel Kurullar:

 


Kaynaklar: İnvestAZ Yatırım Araştırma, KAP, Matriks ,Finnet
Risk Uyarısı: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan kurum çalışanları ve INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 1.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %30,00 zarar oranı: %70,00'dir. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.