Global Piyasalar ABD ÜFE Verisine Odaklandı…

14 Ekim 2021

Bugün, yurt içinde sakin veri akışı takip edilecek. Global piyasalarda, ABD’de üretici fiyat endeksi (ÜFE) ve federal bütçe dengesi verileri yakından izlenecek. Gün içerisinde, ECB, BoE ve FOMC bazı üyelerinin açıklamaları takibimizde olacak.

Global Piyasalar ABD ÜFE Verisine Odaklandı…

14.10.2021

Global Piyasalar ABD ÜFE Verisine Odaklandı…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın üçüncü işlem gününü yüzde 0,23 değer kaybederek günü 1.413,54 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 20 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 1,21 ve holding endeksi yüzde 0,38 değer kaybettiği günde, sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 3,81 ile metal eşya, makina, en çok gerileyen ise yüzde 1,92 ile bilişim olduğu görüldü.

Avrupa borsaları haftanın üçüncü işlem gününü İtalya dışında yükselişle tamamladı. Kapanışta,İngiltere'de FTSE 100 endeksi ise yüzde 0,16, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,68 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,75 değer kazandı. İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi ise yüzde 0,12 değer kaybetti.

ABD borsaları, haftanın üçüncü işlem gününü karışık seyirle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi, yatay bir seyir izlerken, S&P 500 endeksi yüzde 0,30 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,73 değer kazandı.

Bugün, yurt içinde sakin veri akışı takip edilecek. Global piyasalarda, ABD’de üretici fiyat endeksi (ÜFE) ve federal bütçe dengesi verileri yakından izlenecek. Gün içerisinde, ECB, BoE ve FOMC bazı üyelerinin açıklamaları takibimizde olacak.

Yeni işlem gününde, Çin’de açıklanan tüketici fiyat endeksi Eylül ayında bir önceki aya göre değişim göstermezken, bir önceki yılın aynı ayına göre beklentilerin altında % 0,7 artış gösterdi. Çin’de açıklanan üretici fiyat endeksi Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre % 10,7 artış gösterdi. Japonya’da açıklanan sanayi üretimi öncü verisi Ağustos ayında bir önceki aya göre % 3,6 daraldı. Sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak toparlanma eğiliminin devam ettiği izleniyor.Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın üçüncü işlem gününü yüzde 0,23 değer kaybederek günü 1.413,54 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 20 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne negatif bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nu kabul etti. Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi Yiğit Bulut sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, (görüşme ile ilgili), "Sayın Kavcıoğlu’nu yıpratmaya yönelik iç ve dış medya kaynaklı saldırı ve yalan haberler en güzel cevabı aldı. Türkiye’nin faiz lobisi ile mücadelesi hız kesmeden devam edecek" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile TCMB Başkanı Kavcıoğlu'nun basına kapalı gerçekleştirdiği toplantının ardından, Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararına göre, TCMB Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Semih Tümen, TCMB Başkan Yardımcısı Dr. Uğur Namık Küçük, Para Politikası Kurulu Üyesi Prof. Dr. Abdullah Yavaş görevden alınırken, Başkan Yardımcılığına, BDDK Başkan Yardımcısı Taha Çakmak atandı. Para Politikası Üyeliğine ise Prof. Dr. Yusuf Tuna getirildi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Konut Satış İstatistikleri, Eylül 2021 verilerine göre; Türkiye genelinde konut satışları Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %7,6 artarak 147 bin 143 oldu. Türkiye genelinde ipotekli konut satışları Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %16,4 azalış göstererek 29 bin 759 oldu. Yabancılara yapılan konut satışları Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %25,8 artarak 6 bin 630 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan İnşaat Maliyet Endeksi, Ağustos 2021 verilerine göre; İnşaat maliyet endeksi, 2021 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre %0,93, bir önceki yılın aynı ayına göre %42,13 arttı. Bir önceki aya göre malzeme endeksi %0,83, işçilik endeksi %1,19 arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi %51,94, işçilik endeksi %21,54 arttı. Bina inşaatı maliyet endeksi, bir önceki aya göre %1,06, bir önceki yılın aynı ayına göre %42,97 arttı. Bina dışı yapılar için inşaat maliyet endeksi, bir önceki aya göre %0,48, bir önceki yılın aynı ayına göre %39,31 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Dış Ticaret Endeksleri, Ağustos 2021 verilerine göre; İhracat birim değer endeksi Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %9,9 arttı. İhracat miktar endeksi Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %38,2 arttı. İthalat birim değer endeksi Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %27,1 arttı. İthalat miktar endeksi Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %2,7 azaldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin Avrupa’nın ihtiyacı olan doğalgazı tedarik etmeye hazır olduğunu söyledi. Putin, Kuzey Akım 2'nin onaylanmasının da Avrupa'da gaz fiyatlarını düşürmeye yardımcı olacağını ifade etti.

ABD'de tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 0,4 ve bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,4 artış gösterdi. Gıda ve enerji hariç enflasyon (Çekirdek TÜFE) aylık olarak yüzde 0,2 ve yıllık olarak yüzde 4,0 artış gösterdi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), bu yıl için küresel petrol talebine yönelik artış öngörüsünü aşağı yönlü revize ederek, günlük petrol talebinin yaklaşık 96 milyon 600 bin varil olacağı tahmin etti. OPEC'in eylül ayına yönelik "Aylık Petrol Piyasası Raporu"na göre, günlük ham petrol üretimi ise söz konusu dönemde 482 bin varil artarak yaklaşık 27 milyon 330 bin varil seviyesinde gerçekleşti. OPEC'in küresel petrol üretimindeki payı ise yüzde 28,5 olduğu görüldü. Bu dönemde OPEC içinde ham petrol üretimi en fazla Nijerya ve Suudi Arabistan'da artarken, Venezuela ve Libya'da düşüş kaydedildi.

Euro bölgesi sanayi üretimi Ağustos ayında bir önceki aya göre, yüzde 1,6 düşüş kaydetti.

İngiltere, Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 0,4 büyürken çeyreklendirilmiş olarak yüzde 2,9 büyüme kaydetti. İngiltere’de sanayi üretimi Ağustos’ta yıllık yüzde 3,7 artışla yüzde 3,3’lük beklentiyi aşarken imalat üretimi beklentilerle paralel yıllık yüzde 4,1 olarak kaydedildi.

ABD Başkanı Joe Biden, ülkede birçok sektördeki tedarik zincirinde yaşanan sıkıntıların giderilmesi için ülkenin en büyük limanlarından Los Angeles ve Long Beach ile özel sektördeki birçok firmanın 7/24 çalışma usulüne geçeceğini söyledi.

ABD Merkez Bankası (Fed), Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) 21-22 Eylül’de düzenlenen toplantısına ilişkin tutanakları yayımladı. Tutanaklarda yetkililer, yüksek enflasyonun ne derece tehdit oluşturduğu ve buna karşılık olarak ne zaman faiz oranlarını yükseltmeleri gerektiği konusunda fikir ayrılığı yaşadıkları görülse de, Fed’in kriz döneminde ekonomiye verdikleri desteği Kasım ortasında azaltmaya başlayabilecekleri konusunda hemfikir oldukları sinyalini verdikleri görülüyor. Tutanaklarda, varlık alımlarının kademeli azaltılmasının Kasım veya Aralık ortasında başlayabileceği belirtilirken, varlık alımlarının kademeli azaltılmasının 2022’nin ortalarında da bitmesi gerektiği öngörüldü.

Gün içi veri takvimi:


Şirket Notları:

ALTINYAĞ MADENCİLİK VE ENERJİ YATIRIMLARI SANAYİ VE TİCARET A.Ş.(ALMAD): Şirket ve bağlı ortaklığı Gürtaş Tarım Enerji Yatırımları San.ve Tic.A.Ş.'nin Sodrugestvo Group SA. şirketlerinden Yakamoz Yağ San.ve Tic.A.Ş. ile 2018 yılı Aralık ayında gerçekleştirmiş olduğu Varlık Satışına ilişkin yapılan Varlık Alım Satım Sözleşmesi kapsamında, 31.12.2023 tarihinde serbest kalacak olan uzun vadeli alacak tutarı, 07.06.2021 tarihinde karşılıklı olarak imzalanan Sulh Protokolü ile varılan mutabakat sonucunda yapılan kesinti sonrasında 4.879.188,19 USD olarak kesinleşmiştir. Varlık Alım Satım Sözleşmesi ile belirlenen ve kapanışı takip eden 25'inci aydan itibaren şirket ve bağlı ortaklığı adına açılan UBS Bank escrow hesabına aylık taksitler halinde blokeli olarak yatırılan taksit tutarlarının toplamı Ekim-2021 dönemi taksidi ile birlikte toplam 1.192.342,20 USD tutarında olmuştur. Güncel durumda 31.12.2023 tarihine kadar tahsilatı yapılacak alacak tutar 3.686.845,99 USD'dir. Şirket ve bağlı ortaklığı Gürtaş'ın Varlık Satışına ilişkin kalan alacak tutarına ait taksitler Varlık Alım Satım Sözleşmesi ve Sulh Protokolü kapsamında belirlenen mutabakata uygun şekilde devam etmektedir.

EMLAK KONUT GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (EKGYO): Şirket mülkiyetinde bulunan İstanbul İli, Başakşehir İlçesi, Kayabaşı Mahallesi 458 Ada 34 Parselde yer alan 100 adet konut ve 7 adet ticari üniteden oluşan toplam 107 adet bağımsız bölüme ait Yapı Ruhsatları 11.10.2021 tarihinde alınmıştır.

DENGE YATIRIM HOLDİNG A.Ş. (DENGE): İştirak Metrobil Teknoloji A.Ş. ile Turkcell Superonline A.Ş. arasında, Ordu şehir içi F/O güzergah tesisi projesi kapsamında Fiberoptik altyapı oluşturulması konusunda 2.587.000,00 TL tutarında sözleşme imzalanmıştır.

GİRİŞİM ELEKTRİK SANAYİ TAAHHÜT VE TİCARET A.Ş. (GESAN): Şirket ile Göktekin Enerji A.Ş. arasında Yakaağzı Rüzgar Enerjisi Santrali projesine ait 154kV Yakaağzı RES TM ve İpektepe RES TM arası Enerji Nakil Hattı tesisi kapsamı için sözleşme imzalanmıştır. Sözleşme toplam bedeli vergiler hariç 2.600.000,-USD + 5.000.000,-TL'dir. (İkiMilyonAltıYüzBinAmerikanDoları + BeşmilyonTürkLirası)

Şirket ile Irak merkezli bayi arasında 33/11kV Mobil Trafo merkezi tedarik anlaşması imzalanmıştır. Sözleşmenin toplam bedeli vergiler hariç 705.000 USD'dir. (YediyüzbeşbinAmerikanDoları)

EMLAK KONUT GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (EKGYO): 12.10.2021 tarihinde 1. Oturumu yapılan İstanbul Kartal Esentepe 2. Etap Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ihalesinin Pazarlık- Açık Artırma bölümünü içeren 2. oturumu 19.10.2021 Salı günü saat:14:30'da yapılacaktır.

GERSAN ELEKTRİK TİCARET VE SANAYİ A.Ş. (GEREL): Şirket ile Gürcistan Cumhuriyeti'nde kurulu olan Fulcrum LLC firması arasında Busbar Sistemleri ve diğer ürünlerin satışı için 13.10.2021 tarihinde, sipariş değeri 20.000.000,00 USD olan İşbirliği Mutabakat Anlaşması imzalanmıştır. Söz konusu İşbirliği Mutabakat Anlaşması yürürlüğe girmesinden itibaren 18 ay geçerlidir.

ALARKO CARRIER SANAYİ VE TİCARET A.Ş.(ALCAR): Şirket Yukarı Dudullu Organize Sanayi Bölgesi, İmes Sanayi Sitesi, Ümraniye - İstanbul adresindeki fabrikasında kurulu bulunan panel radyatör üretim hattının satışı konusunda potansiyel bir Müşteri ile ön anlaşmaya varılmıştır.

MMC SANAYİ VE TİCARİ YATIRIMLAR A.Ş. (MMCAS): Şirket, iştiraki Best Frutta Tarım Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti.(iştirak) sermayesinde sahip olduğu pay oranının % 50'nin (Elli) üzerine çıkarılması amacıyla pay satın alınması hususunda yapılan görüşmeler sonuçlanmış ve Best Frutta Tarım Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti'nin 6.660.000,00 TL .sermayesinde mevcut durumda sahip olduğu 1.226.800,00 TL nominal sermayeye ilave olarak 2.500.000,00 nominal sermayeyi temsil eden beheri 25 TL değerinde 100.000 adet payın devralınması hususunda anlaşmaya varılmıştır. Böylece iştirak edilen Şirketteki pay oranı %18,58'den %56,46 oranına yükselmiştir.

Paylar Alım Satım Notları:

KCHOL: 12.10.2021 tarihinde, 21,94 – 22 TL fiyat aralığından 200.000 adet pay geri alımı yapılmıştır.

OZGYO: 13.10.2021 tarihinde, 1,48 – 1,5 TL fiyat aralığından 1.913.000 adet pay geri alımı yapılmıştır.

DOKTA: : ÇELİK HOLDİNG ANONİM ŞİRKETİ 12/10/2021 - 12/10/2021 tarihinde DÖKTAŞ DÖKÜMCÜLÜK TİCARET VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 28,76 - 28,76 TL fiyat aralığından 51.866 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte DÖKTAŞ DÖKÜMCÜLÜK TİCARET VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki 12/10/2021 tarihi itibariyle %95,7302 sınırına ulaşmıştır.

PAGYO: SALİH BEZCİ 12/10/2021 - 12/10/2021 tarihinde PANORA GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. payları ile ilgili olarak 6,39 - 6,53 TL fiyat aralığından 108.762 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte PANORA GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 12/10/2021 tarihi itibariyle %11,312 sınırına ulaşmıştır.

INFO: İDEAL DATA FİNANSAL TEKNOLOJİLER ANONİM ŞİRKETİ 13/10/2021 - 13/10/2021 tarihinde İNFO YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. payları ile ilgili olarak 3,99 - 3,99 TL fiyat aralığından 42.106 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte İNFO YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 13/10/2021 tarihi itibariyle %0,042106 sınırına ulaşmıştır.

HDFGS: 13 Ekim 2021 tarihinde, 775.000 adet hisse alımı ağırlıklı ortalama 2,642 TL fiyattan gerçekleştirilmiştir.

QUAGR:13.10.2021 tarihinde 11,01 TL ortalama fiyattan 25.000 adet pay geri alınmış ve Şirketin sahip olduğu QUAGR payları 3.520.662 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %1,467

INFO: 13.10.2021 tarihinde, 4,11 – 4,13 TL fiyat aralığından 148.440 adet pay geri alımı yapılmıştır.

KZBGY: Şirket ortaklarından Sinpaş Yapı Endüstrisi A.Ş. sahip olduğu 4.000.000 TL nominal değerli payı Sinpaş Garyimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.'ne satmıştır.

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: (Yatırım Aracı Bazında Tedbir Uygulanması)

Borsa İstanbul A.Ş. Piyasalarında Uygulanacak Gözetim Tedbirleri Yönergesi'nin 5. ve 6. maddelerindeki hükümler çerçevesinde Tedbir Yönetim Sistemi kapsamında, piyasasında gerçekleşen işlemler nedeniyle Türk Prysmian Kablo ve Sistemleri A.Ş. (PRKAB) payında 14/10/2021 tarihinden itibaren 1 ay süreyle mevcut "Açığa Satış Yasağı"na ilave olarak "Kredili İşlem Yasağı" önleyici tedbiri uygulanacaktır. Tedbirin uygulanacağı son tarih 12/11/2021'dir.

Bugün Gerçekleştirilecek Genel Kurullar:


Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, KAP ve Matriks

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 1.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %30,00 zarar oranı: %70,00'dir. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.