Global Piyasalar ABD TDİ Datasına Odaklandı…

06 Ağustos 2021

Bugün, yurt içinde Hazine nakit dengesi ve piyasa katılımcıları anketi, yurt dışında ise ABD'de açıklanacak istihdam raporu başta olmak üzere yoğun veri akışı takip edilecek.

Global Piyasalar ABD TDİ Datasına Odaklandı…

06.08.2021

Global Piyasalar ABD TDİ Datasına Odaklandı…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın dördüncü işlem gününü yüzde 1,27 değer kazanarak günü 1.431,78 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 16,8 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 1,64, holding endeksi yüzde 0,72 değer kazandığı günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 2,94 ile madencilik, en çok kaybettiren ise yüzde 1,34 ile spor olduğu görüldü.

Avrupa borsaları haftanın dördüncü işlem gününü İngiltere hariç yükselişle tamamladı. Kapanışta, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,33, İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,69 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,52 değer kazanırken, İngiltere'de FTSE 100 endeksi ise yüzde 0,05 düşüş gösterdi.

ABD borsaları haftanın dördüncü işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,78, S&P 500 endeksi yüzde 0,60 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,78 değer kazandı.

Bugün, yurt içinde Hazine nakit dengesi ve piyasa katılımcıları anketi, yurt dışında ise ABD'de açıklanacak istihdam raporu başta olmak üzere yoğun veri akışı takip edilecek. Gün içerisinde, ABD’de açıklanacak olan Tarım Dışı İstihdam (TDİ) data seti ile birlikte açıklanan İşsizlik Oranı ve Ortalama Saatlik Kazançlar veri setleri yakından izlenecek. TDİ verisi ardından global piyasalarda kısa vadede oynaklık artış gösterebilir.

Yeni işlem gününde, Sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak karışık seyrin devam ettiği izleniyor.Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı ile Birlikte Okunmalıdır…

Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın dördüncü işlem gününü yüzde 1,27 değer kazanarak günü 1.431,78 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 16,8 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne yatay bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kararla, Milli Eğitim Bakanlığına Prof. Dr. Mahmut Özer atandı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Menkul Kıymet İstatistikleri verilerine göre; Yurt dışı yerleşikler 30 Temmuz sona eren işlem haftasında hisse sentlerinde 51,8 satıcılı konumda yer alırken, DİBS’te 300,7 milyon TL alıcılı konumda oldukları görülüyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Haftalık Para ve Banka İstatistikleri verilerine göre, Merkez Bankası Rezervleri 30 Temmuz sona eren işlem haftasında bir önceki haftaya göre % 1,23 artış ile 105,721 milyar dolar oldu. Rezerv dağılımına bakıldığında, 30 Temmuz sona eren işlem haftasında Altın rezervleri 41,592 milyar dolar ve Brüt döviz rezervleri 64,128 milyar dolar olarak açıklandı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) açıkladığı verilere göre, Bankacılık sektörünün toplam net kârı bu yılın Ocak-Haziran döneminde 33,8 milyar liraya yükseldi. Bankacılık sektöründe tahsili gecikmiş alacakların toplam kredilere oranı haziran itibarıyla %3,66 oldu. Çekirdek sermaye yeterlilik oranı %14 olduğu belirtildi.

ABD’de Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre dış ticaret açığı Haziran’da ithal mal talebindeki artışla yüzde 6,7 yükselerek 75,7 milyar dolar olarak gerçekleşti.

İngiltere Merkez Bankası politika faizi ve varlık alım hedeflerinde değişikliğe gitmedi. Banka, politika faizini yüzde 0,10 seviyesinde ve varlık alım hedefini de 895 milyar sterlinde korudu.

ABD Merkez Bankası (Fed), bu yıl stres testinden geçen büyük bankalar için sermaye gereksinim oranlarını bildirdi. Fed'den yapılan açıklamada, toplam varlıkları 100 milyar dolardan fazla olan bankalar için belirlenen sermaye oranlarının 1 Ekim itibarıyla geçerli olacağı açıklandı. Asgari sermaye gereksiniminin yüzde 4,5 olduğunun belirtildiği açıklamada, stres sermaye tamponunun ise en az yüzde 2,5 olduğu bildirildi.

ABD Başkanı Joe Biden, ülkede 2030'a kadar satılacak binek araç ve hafif kamyonların yüzde 50'sinin sıfır emisyonlu olmasını öngören kararnameyi imzaladığı açıklandı.

Hindistan Merkez Bankası (RBI) beklentilere paralel olarak politika faizini değiştirmedi ve yüzde 4 olarak korudu.

Gün içi veri takvimi:

Şirket Notları:

EİS ECZACIBAŞI İLAÇ SINAİ VE FİNANSAL YATIRIMLAR SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (ECILC): Bağlı ortaklığı EİP Eczacıbaşı İlaç Pazarlama A.Ş. (EİP), "Vicineum" markalı ilacın, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde pazarlama ve satış hakları için (5 Ağustos 2021) Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli Sesen Bio Inc. ile lisans ve dağıtım anlaşması imzalayacaktır. Kanserli hastaların tedavisi için hedeflenmiş füzyon proteini terapötiklerini geliştiren Sesen Bio Inc. şirketine anlaşma uyarınca 1.500.000 ABD Doları ön ödeme ve net satış üzerinden %30 telif hakkı ödemesi yapılacaktır. Vicineum; Oportuzumab monotax etken maddeli bir ilaçtır. BCG tedavisine cevap vermeyen Kasa Invaze Olmamış Mesane Kanserinin tedavisi için Pseudomonas Exotoxin A'nın kesilmiş formuna bağlanmış EpCAM antikor fragmanından oluşan, lokal olarak uygulanan hedeflenmiş bir füzyon proteinidir. ABD'de BCG tedavisine cevap vermeyen Kasa Invaze Olmamış Mesane Kanseri hastalarında endikasyonunda (tedavide kullanımında) Food and Drug Administration (FDA) nezdinde ruhsatlandırma süreci devam eden ilacın, 2021 yılı son çeyreğinde pazara sunulmuş olması planlanmaktadır. Avrupa'da ise 2022 yılının ilk çeyreğinde ruhsatın onaylanacağı öngörülmektedir. Vicineum'un ABD pazarına sunulmasından sonra Türkiye'de ruhsatlandırılması için gerekli başvuru dokümanları hazırlanarak Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'na (TİTCK) başvurulacaktır. 2022 yılı içerisinde ruhsat başvurusunun yapılması öngörülmekte olup, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sigortalı hastalar için ödeme onayının alınmasını takiben 2025 yılı içerisinde ruhsatlı ilaç statüsünde pazara sunulması planlanmaktadır.

MANAS ENERJİ YÖNETİMİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (MANAS):Yönetim Kurulu Başkanı (Genel Müdür) ile Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, 30.07.2021 tarihinde Yönetim Kuruluna başvurarak pay satışı için görüşmelere başladıklarını bildirmişlerdir. Yönetim kurulu 30.07.2021 tarih ve 91 sayılı kararıyla muhtemel satışa konu pay miktarının ve tutarının kesinleşmemesi, görüşmelerin olumlu ya da olumsuz sonuçlanabileceği, yapılacak açıklamanın piyasada fiyat hareketlerine yol açma ihtimali düşünülerek açıklamanın ertelenmesine karar vermiştir. Yönetim Kurulu Başkanı (Genel Müdür) ile Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı bu defa 05.08.2021 tarihinde Yönetim Kuruluna yaptıkları başvuru ile bir kısım paylarının satış görüşmelerinin olumlu olarak sonuçlandığını ve sahip oldukları paylardan (Ahmet Reşat GÖRÜR'ün sahip olduğu B grubu paylardan 2.250.000 adedinin ve Hüseyin ÇELİK'in sahip olduğu B grubu paylardan 750.000 adedinin olmak üzere toplam) 3.000.000 adedinin pay başına 12,64 TL bedelle Fırat Life Yatırım İnşaat A.Ş.'ne (Fırat A.Ş.) satışı için Pay Satış Sözleşmesi imzalandığını bildirmişlerdir. 12,64 TL tutarındaki tutar Şirket paylarının işlem görmeye başladığı 27.07.2021 tarihindeki 9.90 TL'lik açılış fiyatının %27,7 üzerindedir. Yapılan işleme ilişkin dikkat çekici hususlar aşağıda verilmiştir: Pay satış işleminden sonra Fırat A.Ş. Şirkette %15,15 oranında pay sahibi olacaktır. İnşaat sektörünün önde gelen firmalarından olan Fırat A.Ş. yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda inşaat projesi yürütmektedir. Fırat A.Ş.'nin Şirketin ürünlerinin kullanımı ve pazar payının artırılması ve yeni ürünler geliştirilmesi konusunda Şirkete katkı sağlayacağı öngörülmektedir. Fırat A.Ş. 05.07.2021 tarihinde KAP'ta yayınlanan SPK onaylı izahnamedeki tüm hususlara uyacağını, bu çerçevede halka arzdan itibaren bir yıl içinde bu payları borsada satmayacağını taahhüt etmiştir. Pay Satış Sözleşmesi gereği pay satış fiyatı, imzalanan sözleşme öncesi üç günlük (02.03.04./08/2021) kapanış fiyatlarının ortalamasına %20 iskonto oranı uygulanarak hesaplanmıştır. %20'lik iskonto oranı halka arz için hazırlanan fiyat tespit raporunda da uygulanan orandır.

ULUSOY UN SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (ULUUN): %100 Bağlı Ortaklığı olan Rolweg S.A , Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)' nun 04.08.2021 tarihinde yapmış olduğu Buğday İthalatı ihalesinde vermiş olduğu teklif ile 14.934.000 USD ( 127.536.360 Türk Lirası) değerinde ihale kazanmıştır.

RTA LABORATUVARLARI BİYOLOJİK ÜRÜNLER İLAÇ VE MAKİNE SANAYİ TİCARET A.Ş. (RTALB): Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğü (DMO) ile SARS- Cov-2(2019-nCov)RT-qPCR tanı kitinin temini hususunda akdedilen Sağlık Market Tıbbi Malzeme Çerçeve Anlaşması kapsamında, 16.04.2021 tarihinde verilen 1.800.000 adet ürün siparişinin teslimatını tamamlamıştır. Söz konusu anlaşma kapsamında teslimi gerçekleşen tanı kiti sayısı toplam 7.400.000'e ulaşmıştır.

COSMOS YATIRIM HOLDİNG A.Ş. (COSMO): Bağlı ortaklığı, Enerji Ofisi Akaryakıt Paz. ve Dağ. A.Ş ile yürütülen olası ortaklık ve işbirliği görüşmeleri kapsamında Almanya'da yerleşik Slone Consulting GmbH şirketi yetkililerine, 16-20 Ağustos 2021 tarihleri arasında, Derince, Marmara Ereğlisi ve Antalya Bölge ofislerimizde, saha ve araçlar hakkında, Yönetim Kurulu Üyesi Ali Altınışık ve şirket operasyon uzmanları tarafından yerinde sunum yapılarak bilgilendirme yapacaklardır.

OTOKAR OTOMOTİV VE SAVUNMA SANAYİ A.Ş. (OTKAR): İETT Genel Müdürlüğü'nün açmış olduğu, 100 adet dizel körüklü tip otobüs ve araçların 3 yıllık bakımını içeren ihalede en iyi fiyat Şirket tarafından verilmiştir. İhale sonucunun kesinleşmesi için, Kamu İhale Kanunu hükümleri çerçevesinde, alıcı kurumdan sözleşme imzalanmasına ilişkin davet mektubunun gelmesi beklenecektir. Konuya ilişkin önemli gelişmeler yatırımcılar ile paylaşılacaktır. Bu açıklamada bahsi geçen ihaleye teklif verilmesine ilişkin olarak, Şirket Yönetim Kurulu'nun 10.11.2017 tarih ve 2017/18 sayılı kararı ile verdiği yetkiye istinaden, Genel Müdürlük tarafından Özel Durumlar Tebliği'nin 6'ncı maddesi kapsamında, ihaleye teklif verilmesine karar verildiği bilgisinin açıklanmasının ihale sonuçlanana kadar ertelenmesine karar verilmiştir. Özel durum açıklaması erteleme kararı, ihaleye ilişkin sürecin olumsuz yönde etkilenmemesi ve Şirketin meşru çıkarlarının ve rekabet gücünün korunması amaçlarıyla alınmıştır.

İZMİR DEMİR ÇELİK SANAYİ A.Ş. (IZMDC): Ülkemizdeki mevcut ham çelik üretimindeki ortalama %3,5 olan payı yaklaşık %7'ye yükseltmiştir. Çelikhane üretim kapasitesini iki katı olacak şekilde 1.400.000 ton/yıl'dan 2.800.000 ton/yıl'a çıkarılması için teknik proje çalışmaları ve diğer araştırmaların tamamlanmış ve yatırımın ana ekipmanlarına ilişkin ön sözleşme görüşmelerine başlandığını belirtilmiştir. Gelinen aşamada çelikhane yatırımının ön sözleşme görüşmeleri tamamlanmıştır. Çelikhane yatırımının 100 milyon USD tutarında gerçekleşmesi planlanmakta olup, yatırım kapsamında 5.08.2021 itibarıyla; Sürekli Döküm Makinesi kurulumu için ana ekipman tedariki konusunda SMS CONCAST AG firması ile 11 milyon 500 bin EUR olmak üzere,Hava Ayrıştırma Tesisi kurulumu için ana ekipman tedariki konusunda AVIC INTERNATIONAL HANGZHOU COMPANY LTD ve AVIC ENDUSTRIYEL GAZ MÜHENDİSLİĞİ A.Ş. firmaları ile toplam 16 milyon 700 bin USD olmak üzere anlaşma sağlanmıştır. Yatırıma 2 ay içerisinde başlanması ve 2023 yılı ikinci çeyrek sonuna kadar tamamlanması planlanmaktadır. Yatırımın son açıklanan bilançodaki aktiflere oranı %16'dır.

DOĞTAŞ KELEBEK MOBİLYA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (DGKLB): Yönetim Kurulunun 28.07.2021 tarihinde aldığı karar doğrultusunda, Amerika Birleşik Devletlerinin New Jersey Eyaletinde "Doğtas Furnature USA INC." unvanlı bağlı ortak kuruluşuna ilişkin işlemler Amerika Birleşik Devletlerinde tamamlanmıştır.

KALEKİM KİMYEVİ MADDELER SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (KLKIM): Şirketin Yönetim Kurulu'nun 05.08.2021 tarih ve 2021/46 sayılı toplantısında; artan talebe bağlı olarak, yurtdışı yatırımlarının ihtiyacı olan konsantre ürünlerin üretimi amacıyla, Mardin Organize Sanayi Bölgesi'nde kuru harç ilave hattı kurulmasına ilişkin yapılan çalışmaların değerlendirilmesi neticesinde; söz konusu yatırım için 23.000.000,-TL tahsis edilmesi suretiyle Mardin Organize Sanayi Bölgesi'nde kuru harç ilave hattı kurulmasına karar verilmiştir.

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Borsamız Alt Pazarı'nda işlem görmekte olan "FORMET ÇELİK KAPI SANAYİ VE TİCARET A.Ş."nin ticaret unvanının "FORMET METAL VE CAM SANAYİ A.Ş." olarak değişmesi nedeniyle, bülten adı 06/08/2021 tarihinden itibaren "FORMET METAL VE CAM" olarak değiştirilecektir.

MERİT TURİZM YATIRIM VE İŞLETME A.Ş. (MERIT): Şirketin sermaye artışından elde ettiği 219.976.992,26 TL tutarındaki fonu sermaye artış kararına uygun olarak, sahip olduğu tüm otelleri şirket tarafından işletilen ve aynı zamanda grup şirketi olan Voyager Kıbrıs Limited'in sermaye artışında kullanılmak üzere transfer etmiştir. Bu tutara ilave olarak özkaynaklardan sağlanan 13.023.007,74 TL ile birlikte toplam 233.000.000 TL tutarında sermaye artışı gerçekleşmiştir. Böylece Voyager Kıbrıs Limited'in sermayesi 1.050.000.000 TL'den, 1.283.000.000 TL'ye çıkartılmış olup şirket iştirak payı %19,71'e yükselmiştir. Voyager'ın 1.283.000.000 TL tutarında yeni sermayesi 05.08.2021 itibarıyla KKTC Resmi Kabz Memurluğu ve Mukayyitlik Dairesi tarafından tescil edilmiştir.

QUA GRANITE HAYAL YAPI VE ÜRÜNLERİ SANAYİ TİCARET A.Ş. (QUAGR): Şirketin 30.06.2021 tarihli yönetim kurulu kararı kapsamında yurtiçinde nitelikli yatırımcılara, halka arz edilmeksizin 500.000.000 TL tutarına kadar borçlanma aracı ihracı için ihraç belgesinin onaylanması amacıyla Sermaye Piyasası Kurulu'na yapılan başvurusu, SPK'nın 29.07.2021 tarih ve 38/1142 sayılı kararı ile onaylanmıştır.

MEGA POLİETİLEN KÖPÜK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (MEGAP): Firmam geçtiğimiz günlerde ÇED süreci tamamlanan Adıyaman Besni Organiza Sanayi Bölgesindeki fabrika yerleşkesinde yapacağı Örme Kumaş Boyama Tesisi için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na 90 Mİlyon TL lik Yatırım Teşvik Belgesi başvurusu yapılmıştır.

GÜLER YATIRIM HOLDİNG A.Ş. (GLRYH): Şirketin bağlı ortaklıklarından ICG Finansal Danışmanlık A.Ş. tarafından, faaliyet konusu inşaat, taahhüt ve müteahhitlik olan, 10.000.000 TL sermayeli Şehristan Yapı Sanayi ve Ticaret A.Ş. unvanlı şirket sermayesinin %10'una 1.000.000 TL karşılığında kurucu ortak olarak iştirak edilmiş olup, söz konusu şirketin kuruluşu 05.08.2021 tarihi itibarıyla gerçekleştirilmiştir. Şirket sermayesinde ICG Finansal Danışmanlık A.Ş. tarafından sahip olunan paylar karşılığı sermaye koyma borcunun %25'i olan 250.000 TL sermaye ödemesi yapılmıştır. Kalan sermaye tutarı ise 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu hükümleri çerçevesinde 2 yıl içerisinde ödenecektir.

VERUSATURK GİRİŞİM SERMAYESİ YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (VERTU): Şirketin %10 oranında iştirak ettiği Probel Yazılım ve Bilişim Sistemleri A.Ş.'nin halka arz işlemleri kapsamında Şirket Esas Sözleşmesi'nin Sermaye Piyasası Kanunu ve ilgili mevzuat hükümlerine uygun hale getirilmesi amacıyla Sermaye Piyasası Kurulu'na ön izin başvurusunda bulunulmuştur.

SENKRON GÜVENLİK VE İLETİŞİM SİSTEMLERİ A.Ş. (SNKRN): Şirketin bağlı ortaklığı Senkron Bina Teknolojileri A.Ş., Prizma Elektrik Ldt.Şti. ve KSK İnşaat ve Ticaret A.Ş. ile kurdukları SNK-PR-KSK Adi Ortaklığı'nın, Dicle Kök Enerji Yatırım A.Ş. firması arasında imzaladığı 52.727.350,29 TL. bedelli sözleşmeye istinaden 05.08.2021 tarihinde , ilk hakediş karşılığı olarak 640.000 TL. bedel tahsil edilmiştir. Senkron Güvenlik ve İletişim Sistemleri A.Ş.; Öncü Metal Ltd. Şti ile kurdukları SNK-ÖNCÜ Adi Ortaklığı'nın, Dicle Kök Enerji Yatırım A.Ş. firması arasında imzaladığı 26.293.846,33 TL .bedelli sözleşmeye istinaden 05.08.2021 tarihinde ilk hakediş karşılığı olarak 174.026,71 TL, bedel tahsil edilmiştir.

Paylar Alım Satım Notları:

ARDYZ: ARD GRUP HOLDİNG ANONİM ŞİRKETİ 04.08.2021 tarihinde Ard Grup Bilişim Teknolojileri A.Ş. payları ile ilgili olarak 51.50 TL'den 1.215.000TL nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Ard Grup Bilişim Teknolojileri A.Ş. sermayesindeki payları 04.08.2021 tarihi itibariyle %25,13 sınırına ulaşmıştır. İlgili satışa konu paylar Kurumsal yatırımcıya Özel Emir yöntemiyle gerçekleştirilmiştir.

MRGYO: 30.07.2021 Marti Gayrimenkul Yatirim Ortakligi A.Ş payları ile ilgili olarak 1.07 TL - 1.08 TL fiyat aralığından 4,209,520.83 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir . Bu işlemle birlikte Marti Gayrimenkul Yatirim Ortakligi A.Ş. sermayesindeki payları 5.204% oranına yükselmiştir.

DZGYO: 04.08.2021 tarihinde Deniz Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. payları ile ilgili olarak 2.29 fiyattan 1.400,000 adet satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Deniz Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. sermayesindeki payları % 74.72 sınırına düşmüştür.

INFO: Şirket 13.07.2021 tarihli Şirket payların geri alınmasına ilişkin yönetim kurulu kararı çerçevesinde;5 Ağustos tarihinde 3,76 - 3,82 TL fiyat aralığından 128.432 adet pay geri alımı yapılmıştır.

Sermaye Artırımı-Azaltımı Notları:

TURK İLAÇ VE SERUM SANAYİ A.Ş.(TRILC): Şirketin yapmış olduğu bedelsiz sermaye artırım başvurusu Sermaye Piyasası Kurulutarafından 29.07.2021 tarihinde onaylanmıştır. Onaylanan Borsa İhraç belgesi ve Esas Sözleşme Tadil Tasarısı 03.08.2021 tarihli kap açıklamasında duyurulmuştur. Bedelsiz sermaye artırımı ile ilgili şirket ana sözleşmesi sermaye maddesi madde 6 Ticaret Sicil Gazetesinde tescil edilerek 05.08.2021 tarihinde yayınlanmıştır. Bedelsiz Pay Alma Hakkı Kullanım Başlangıç Tarihi: 06.08.2021

Birleşim Mühendislik Isıtma Soğutma Havalandırma Sanayi ve Ticaret A.Ş.: Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Birleşim Mühendislik Isıtma Soğutma Havalandırma Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin halka arzını onayladı. SPK yayımladığı 05/08/2021 tarihli ve 2021/38 sayılı bülteninde yer alan verilere göre, Şirket’in 80.000.000 TL olan mevcut sermayesinin bedelli artırımla 102.000.000 TL’ye artırımı sırasında oluşan 22.000.000 TL pay satışa sunulacak. Ayrıca, Birleşim Mühendislik Isıtma Soğutma Havalandırma Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin mevcut ortaklarından Mesut ALTAN’ın sahip olduğu 5.500.000 TL ve İdris ÇAKIR’ın sahip olduğu 5.500.000 TL olmak üzere toplam 11.000.000 TL nominal değerli B grubu paylar halka arza konu edilecektir. Fazla talep gelmesi halinde Mesut ALTAN’ın sahip olduğu 3.000.000 TL ve İdris ÇAKIR’ın sahip olduğu 3.000.000 TL olmak üzere toplam 6.000.000 TL nominal değerli B grubu payların ek satışı gerçekleştirilebilecektir. 1 TL nominal değerli paylar 9,10 TL sabit fiyat üzerinden satışa sunulacaktır.

Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş.(ZOREN): Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş.’nin pay ihracını onayladı. SPK yayımladığı 05/08/2021 tarihli ve 2021/38 sayılı bülteninde yer alan verilere göre, Şirket 500.000.000 TL bedelli sermaye artırımına gidecek. Şirket’in 2.000.000.000 TL olan mevcut sermayesi artırım sonrasında 2.500.000.000 TL’ye yükselecek. Satış Türü “Halka Arz” olarak belirlendi.

Dardanel Önentaş Gıda Sanayi A.Ş.(DARDL): Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Dardanel Önentaş Gıda Sanayi A.Ş.’nin pay ihracını onayladı. SPK yayımladığı 05/08/2021 tarihli ve 2021/38 sayılı bülteninde yer alan verilere göre, Şirket 532.817.530 TL bedelli sermaye artırımına gidecek. Şirket’in 53.281.753 TL olan mevcut sermayesi artırım sonrasında 586.099.283 TL’ye yükselecek. Satış Türü “Halka Arz” olarak belirlendi.

GSD Denizcilik Gayrimenkul İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.(GSDDE): Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), GSD Denizcilik Gayrimenkul İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin pay ihracını onayladı. SPK yayımladığı 05/08/2021 tarihli ve 2021/38 sayılı bülteninde yer alan verilere göre, Şirket 97.819.144,36 TL bedelli sermaye artırımına gidecek. Şirket’in 52.180.855,64 TL olan mevcut sermayesi artırım sonrasında 150.000.000 TL’ye yükselecek. Satış Türü “Halka Arz” olarak belirlendi.

Söktaş Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş.(SKTAS): Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Söktaş Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin pay ihracını onayladı. SPK yayımladığı 05/08/2021 tarihli ve 2021/38 sayılı bülteninde yer alan verilere göre, Şirket 75.566.000 TL bedelli sermaye artırımına gidecek. Şirket’in 78.234.000 TL olan mevcut sermayesi artırım sonrasında 153.800.000 TL’ye yükselecek. Satış Türü “Halka Arz” olarak belirlendi.

Kristal Kola ve Meşrubat Sanayi Ticaret A.Ş.(KRSTL): Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Kristal Kola ve Meşrubat Sanayi Ticaret A.Ş.’nin pay ihracını onayladı. SPK yayımladığı 05/08/2021 tarihli ve 2021/38 sayılı bülteninde yer alan verilere göre, Şirket 96.000.000 TL bedelli sermaye artırımına gidecek. Şirket’in 96.000.000 TL olan mevcut sermayesi artırım sonrasında 192.000.000 TL’ye yükselecek. Satış Türü “Halka Arz” olarak belirlendi.

Bugün Gerçekleşecek Genel Kurullar:

Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, KAP ve Matriks

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 1.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %30,00 zarar oranı: %70,00'dir. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.