28.07.2010 Günün Özeti

28 Temmuz 2010

28.07.2010 Günün Özeti

Tüketici güveninin beş ayın en kötü seviyesine gerilemesi ardından enerji ve perakende hisselerinin düşüşü ile ABD borsaları gerilemişti. Diğer yandan Amazon.com ve Lowe’s hisselerinde %1 üzerinde düşüşler yaşandı. Avrupa’dan gelen bankacılık bilançolarının güçlü sonuçları ABD finansal hisselerine de destek oldu.  Bank of America ve JP Morgan önderliğinde borsalar akşam toparlanırken paritelerde de yükselişler yaşandı. ABD borsalarının yatay kapanması sonrasında Asya borsaları da yükseliş yaşadı. Yen’in zayıflaması ve güçlü şirket karları ile Nikkei endeksi yaklaşık %2.4 yükseliş yaşadı.

Gecenin gündeminde Avustralya’dan gelen enflasyon verisi vardı. Beklenenin altında gelen veri sonrasında Avustralya Doları değer kaybı yaşadı. Yeni Zelanda’dan gelen NBNZ İş Güveni bekleneni verememiş olsa da bu gece gelecek faiz artışı beklentisi ile NZD/USD paritesinde yükselişler sürüyor.

İngiltere cephesinde ise BOE Başkanı King’in konuşması ve açıklamaları etkili olacak. ABD’den gelecek olan  Dayanıklı Mal Siparişleri, Ham Petrol Envanterleri  ve Bej Kitap yakından takip edilecek.