28.10.2010 Günün Özeti

28 Ekim 2010

28.10.2010 Günün Özeti

Ekonomik veriler açısından gözlerin ABD de olması dün akşam saatlerine kadar piyasaların yatay hareket etmesine sebep oldu. ABD Merkez Bankası FED'in piyasadan tahvil alıp almayacağının göstergesi olan dayanıklı tüketim malları siparisleri ve yeni konut satısları rakamları beklentilerin üzerinde çıkması ile bu beklentiler Cuma günü açıklanacak 3. çeyrek büyüme rakamlarına ertelendi. Büyüme oranı % 1.7'in üzerinde gelirse, FED toplantısının bir önemi kalmayacak. Avrupa borsalarında ve İMKB de %1 e yakın değer kayıpları yaşanırken, Dow Jones'a kapanışa doğru gelen alımlarla 11.100 puanın üzerinde kapandı.

Yurt içine baktığımızda TUİK' in yaptığı Eylül ayı dış ticaret verilerine göre bir önceki yılın aynı dönemine oranla %6 artan ihracat 8,95 milyar dolar, %25 artan ithalat ise, 15,7 milyar dolar seviyesine ulaştı.

Aylık ihracat performansı, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin daha önce yayınladığı verilere göre daha düşük bir performans sergiledi. Özellikle ara malı ihracatındaki zayıflık, dış talebe ilişkin endişelerin devam etmesi gerektiğinin bir göstergesi.
 
AVrupa bölegesinden gelecek olan güven endeksleri yakından takip ediliyor olacakken ABD verileri açısından yoğun bir gün yaşanmaması TSİ 15:30'da açıklanacak İşsizlik Başvurularıı Avrupa borsalarını kapanışa doğru etkileyebilir.