FED TUTANAKLARI

07 Nisan 2016

Piyasalarda Fed Etkisi

FED TUTANAKLARI

Fed Tutanaklarından çıkan sonuç ; 

Birkaç katılımcı, büyümeyi kısıtlayan ve nötr faiz oranını baskılayan küresel dalgalanmaların olduğunu ancak yavaşça durgunlaşacağı yönünde görüş bildirmiş bulunmakta. 

Bu üyeler, bu beklentiler ve ekonomik görünüme ilişkin riskler ışığında, faiz artışında temkinli bir yaklaşım izlenmesinin sağduyulu olacağını belirterek nisanda gidilecek bir faiz artışının uygun olmayan bir sinyal vereceği yönündeki endişelerini dile getirdi.

Bazı üyelerse tam tersine Komite'nin bir sonraki toplantısında faiz atışına gitmesinin büyüme, iş gücü piyasası ve enflasyon verilerinin beklentileri karşılaması halinde faiz artışında beklentisini korumakta.

Fed üyelerinin birbirinden ayrıldığı bir başka nokta ise gayrisafi yurt içi hasılaya yönelik riskler olmuştur.

Tutanaklarda, 10 FOMC üyesinin reel büyüme beklentilerine ilişkin riskler konusunda eşit iki gruba ayrıldığı ve bunların riskleri aşağı yönlü ve dengeli olarak tanımladığı gözlemlenmekte.

Tutanaklara göre , bazı üyeler, yurt dışı gelişmelerine de odaklandığı görülmektedir. Küresel bazda kötüleşmenin ve bundan kaynaklanan riskleri de takip ettiği belirten üyeler görüşlerini dile getirmiştir.