Fed’in bağımsız hukuklarının korunması ABD ekonomisi için oldukça önemlidir

04 Şubat 2010

Fed’in bağımsız hukuklarının korunması ABD ekonomisi için oldukça önemlidir

Çarşamba günü  ABD Fed başkanı Ben Bernanke yaptığı açıklamalarda MB bağımsız hukuklarının korunmasının ABD ekonomisi için oldukça önemli olduğunu vurguladı. Bernanke; Fed faaliyyetlerini daha da şeffaflaştırması gerektiğini belirtmiştir..

Fed başkanlığına ikinci kez adaylığının onaylanması töreninde Bernanke ;  MB’nın bağımsız faaliyyeti devlet politikası için önemlidir. “Önemli konu budur ki, Fed’in bağımsız faaliyyeti Açık Piyasada İşlemler üzere Federal Komiteye kısa süreli politik taleplerin etkisi ile değil, Amerika’ nın uzun süreli beklentilerinden yola çıkarak para-kredi politikasını belirlemeye imkan veriyor”.
Bernanke ; ABD’de GSYİH artımının hızlanmasına rağmen ülke yönetimi ve Fed yönetimi arasında eskisi gibi büyük fikir ayrılıkları yaşanmaktadır. Senatoda Fed başkanlığına adayların seçimi zamanı ise bu gerginlik daha da artmıştır. Bernanke 30 aleyhine ve 70 lehine oyla ikinci kez Fed başkanı seçilmiştir. Seçimler zamanı Bernanke’nin aleyhine oy veren senatörlerin sayısı rekor seviyede olmuştur ki, bu da ekonomik kriz zamanı finansal kurumların kurtarılması tedbirlerinin toplumda büyük endişeyle karşılandığını onaylıyor.
Bu yıl Bernanke’nin önünde duran en önemli mesele ekonomik kalkınma temposunu dikkate alarak faiz derecelerini artırma zamanını kararlaştırmaktır. Analistler düşünüyorlar ki, mevcut ekonomik kalkınma hızı faiz derecelerini Eylül-Ekim aylarında artırmaya olanak sağlıyabilir. Fakat bu dönemde kongre ve yerel yönetim seçkilerin geçirileceğini dikkate alırsak faiz derecelerinin değiştirilmesi kararını istekle karşılamayacağı olasılığı mümkündür.
Bernanke  “Fed dünyada en şeffaf faaliyyet gösteren finans kurumlarından biri olmasına rağmen, biz bu şeffaflığı daha da artırmaya hazır olmalıyız” diye  belirtmiştir.