Dudley: Agresif Faiz Artırımı Sürdürülebilir Yol Olmaz

12 Ekim 2016

New York Fed Başkanı William Dudley yaptığı açıklamalarda FED'in para politikasını politik nedenleri düşünerek yürütmediğini belirtti.

Dudley: Agresif Faiz Artırımı Sürdürülebilir Yol Olmaz

Politika konusunda ortamı olduğu gibi kabulleniyoruz diyen Dudley, finansal krizlerde niceliksel gevşetme daha erken daha agresif kullanılmalı şeklinde açıklamalarda bulundu. Küresel ekonomi bir miktar hayal kırıklığı yaratıyor diyen FOMC üyesi, ABD'de enflasyon beklentileri başarılı şekilde çıpalanmış görünüyor ancak yine de enflasyon hedefimizin biraz altında şeklinde yorum yaptı.

Ekonomik aktivitenin ağırlığı Avrupa'dan Asya'ya kayıyor diyen New York Fed başkanı, göç konusunun ABD ekonomisi için önemli olduğunu söyledi. Fed'in faizleri artırma imkanı umarım olur şeklinde açıklamalar yapan Dusley, zamanla devlet borçlanma maliyetlerinde yükseliş beklenmeli dedi. Mali politika zorluklarından biri zamanla borç servis maliyetlerinin artacak olması diyen Fed başkanı, FED kademeli faiz artırımları konusunda nazik davranabilir diyerek istihdam piyasasının performansının FED'in sabırlı davranmasının nedeni olduğunu belirtti.

ABD'nin maksimum istihdama istikrarlı bir biçimde ulaşıp ulaşmadığının net olmadığını söyleyen Dudley, ekonomik büyümenin halen gidecek çok yolu olduğunun altını çizdi. FED ekonomik teşviklerin geri alınmasında nazik davranabilir diyen yetkili maksimum istihdam ve %2 enflasyon hedefi arasında denge kurmaya çalıştıklarını belirtti.