Draghi : Reformları Ertelemenin Maliyeti Çok Yüksek

09 Haziran 2016

Yapısal reformların uygulanmasını ertelemek için bir çok mantıklı siyasi neden var

Draghi : Reformları Ertelemenin Maliyeti Çok Yüksek

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi Brüksel'de gerçekleşen Avrupa İş Zirvesi'nde yaptığı konuşmasında Avrupa Birliği (AB) ekonomisi ve AMB politikalarına ilişkin düşüncelerini aktardı.

 

Draghi, "Yapısal reformların uygulanmasını ertelemek için bir çok mantıklı siyasi neden var, ancak reformların ertelenmesi için iyi derecede  ekonomik nedenler yok. Reformları ertelemenin maliyeti gerçekten çok yüksek" dedi.

 

AMB Başkanı Draghi, "Enflasyon nihayetinde bir parasal olgu olduğu için, kararlı bir merkez bankası her zaman görevini yerine getirebilir. Ancak, para politikası havasız bir ortamda, bir vakumun içinde bulunmuyor" ifadelerini kullandı.


Draghi, "Eğer diğer politikalar para politikasıyla aynı çizgide değilse, enflasyon bizim hedefimize daha yavaş bir hızla geri döner" dedi.


Brüksel'de konuşan Draghi, "Euro bölgesinin kurumsal altyapısına olan güven ve bu yapının açıklığının onarılmasına olan ihtiyacın önemine bir kere daha değineceğim. Mevcut yapının tamamlanmamış olduğunu biliyoruz" ifadelerini kullandı.


Draghi, para politikası dışında diğer politikaların da para politikasıyla aynı hizada olması gerektiğini ve para politikası dışındaki araçların AMB'nin hedefine ulaşma hızını etkilediğini ifade etti. Draghi, "Reformları ertelemenin maliyeti çok yüksek" yorumunda bulundu. Draghi ayrıca, maliye politikasının bir mikroekonomi politika aracı olabileceğini belirtti.


Draghi, sorunlu kredilerin euro bölgesi'nin bazı yerlerinde hala çok yüksel olduğunu ifade etti.