Draghi Neler Söyledi

21 Ocak 2016

Avrupa Merkez Bankası, politika ve mevduat faizini beklentiler dahilinde sabit tuttu.

Draghi Neler Söyledi

Avrupa Merkez Bankası, politika ve mevduat faizini beklentiler dahilinde sabit tuttu. Ancak Mart ayında Draghi artan riskler nedeniyle politika duruşlarını yeniden inceleyeceklerini söyledi.

Aralık ayındaki toplantıda politika faizini 0,05 seviyesinde tutup değişiklik yapmazken, mevduat faizini %-0,3'e indirmişti. Marjinal gösterge faiz oranınında da %0,30 olarak bırakarak değişikliğe gitmedi. 

Mevcut Faizlerin bir süre daha bu seviyelerde devam etmesi gerektiğini iletti. 

Draghi,varlık alımlarının ve parasal genişleme programının istedikleri doğrultuda gittiğini,Avrupa ekonomisin istenilen toparlanma sürecine önemli bir katkıda bulunduğunu sözlerine ekledi. 

En az Mart 2016'ya kadar 60 Milyar Euro'luk varlık alımlarına devam edeceğini söyledi ve yılbaşından bu zamana kadar artan risklerin altını çizdi.Gelişmekte olan ülke ve emtia fiyatlarındaki artan volatilite'nin enflasyon görünümünün beklentilerden kötü olmasında rol oynadığını söyledi. 

Yetkileri dahilinde limitsiz bir şekilde her türlü önlemi almaktan kaçınmayacağını toplantı boyunca birkaç kez tekrarladı. 

Aralık'taki enflasyonun petrol fiyatlarındaki düşüşten etkilendiğini belirten Draghi önümüzdeki aylarda da enflasyonun düşük veya eksi seviyelerde olabileceğini söyledi.